Karakter Boyutu :
İLHAMİ ATASEVER

Okullarda 2. Yarıyıl Başladı. Bugün, Seçmeli Derslerin Tercih Zamanı!

08 Şubat 2016 - 09:51

Ortaokul-Lise Öğrencileri ve Kıymetli Veliler… “Din, Ahlak ve Değerler alanı seçmeli dersler‘in seçim süreci başlamıştır!

Son başvuru:19 Şubat 2016. Dersimi seçiyorum, dinimi öğreniyorum!

“Kur’nı Kerim,” “Hz. Muhammed’in Hayatı,” “Temel Dini Bilgiler,” derslerinin seçimi için okul idarelerine başvuru yapabilirsiniz.

“Ben anneyim” diyebilen annelere ve “ben babayım” diyebilen babalara çok önemli görevler düşmektedir.   

Anne babalar çocuklarının ders seçimi ile belki ilgilenemeyebilirler. Unutulmamalıdır ki her okul müdürü, veya yardımcısı da hem anne, hem de babadır! 

MEB, gelecek yıl ortaokul ve liselerde okutulacak seçmeli derslerle ilgili, illere yazı gönderdi. Yazıda, ders kitaplarına yönelik hazırlıkların önceden tamamlanabilmesi için öğrencilerin almak istedikleri seçmeli dersleri19 Şubat'a kadar okul idarelerine dilekçeyle bildirmeleri istendi.

İlkokul 4’üncü sınıf öğrencileri, Ortaöğretimde “Seçmeli Dersler” adı altında seçme hakkı, öğrencinin, anne ve babasına verilmiştir. Gerektiğinde rehber öğretmenden faydalanma hakkını da kullanılabilir.Bu seçmeli dersler arasında, “Kuran-ı Kerim”, “Hz. Muhammed'in Hayatı”, “Temel Dini Bilgiler”, gibi dersler de vardır. Okullarda en az 10 öğrencinin aynı dersi seçmesi durumunda ilgili seçmeli dersler okutulabilecek. İlgili alanda öğretmen yokluğu gerekçesiyle okul idarelerince öğrenciler ve veliler belirli derslere yönlendirilmeyecek.

Bu köşe yazısı Ahmet Saygı isimli bir köşe yazarının “Hayatî Seçme Haklarımız, Seçmeli Dersler/Meslekler ve Sanat ilişkisi” isimli köşe yazısından istifade edilerek yazılmıştır.

Aklıselim ve mesuliyet sahibi her anne ve baba, çocuklarının sahip olduğu fikir, kültür ve kâbiliyetleri en iyi bilen kişiler olarak, evvela bu yönde, çocuklarının kendisini tanımasını ve farketmesini sağlarlar. Daha sonra da, onun için en uygun olanı seçme hususunda, ona rehberlik etmeye çalışırlar. Çocuklarımıza ve gençlerimize rehberlik etme konusunda, en güvenilir, en teknik, en doğru, en tesirli ve en salâhiyetli olanlar anne ve babalardır.

Bu sebeplerledir ki anneler ve babalar, çocuklarının geleceğini çok yakından ilgilendiren bu yetki ve sorumluluklarını, mecbur kalmadıkça hiç kimseye kaptırmamalı, mutlaka sahiplenmelidirler.

Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz, Hükumetimiz, Anne ve Babalar; el ele vererek, seçme konusunda hak ve özgürlüklere dair, kanun, mevzuat, kurallar, tavır ve davranışlar sunar ve birtakım icraatlarda bulunurlar. Değerlerimizden taviz vermeden güncelleme ve geliştirme çalışmaları da ihmal edilmez. Çok şükür bizim değerlerimiz, İlâhîdir ve bu sebeple de insânîdir.

Mesela; Okul Öncesi Eğitim, Temel Eğitim ve Ortaöğretimde “Seçmeli Dersler” adı altında, seçme hakkı, öğrencinin, anne ve babasına verilmiştir. Gerektiğinde rehber öğretmenden faydalanma hakkını da kullanılabilir. Bu seçmeli dersler arasında, “Kuran-ı Kerim”, “Hz. Muhammed'in Hayatı”, “Temel Dini Bilgiler”, gibi dersler de vardır. Bu dersler çocuklarımıza, insanların meleklerden de üstün olduğunu, Allah katında insanın çok kıymetli bir varlık olduğunu, insanlara kötülük, eziyet ve zulüm etmenin büyük günahlardan olduğunu, yalanın, fitnenin, dedikodunun, zinanın, bozgunculuğun, terörizmin, mukaddesata, devlete, anne ve babaya hainlik etmenin, tembelliğin de büyük günahlardan olduğunu öğretir. İnsanlara tebessüm ve hizmet etmenin,  çalışmanın da ibadet mesabesinde kabul göreceğini, zerre kadar iyiliğin de, zerre kadar kötülüğün de, hem dünya ve hem de âhiret hayatında karşılıksız kalmayacağını, yâni güzel ahlâkı öğretir.

Bütün bu değerlere, bütün insanların her zaman ihtiyacı olmuştur ve olacaktır. Hele günümüz dünya insanlığının bu değerlerin öğretilmesine, öğrenilmesine ve tatbikine her zamankinden daha fazla ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç günümüzde artık, fen ve sosyal bilgiler gibi diğer bilgi dallarına duyulan ihtiyaçtan daha gereklidir. Çünkü bu alanlarda kazanılan bilgi, beceri ve ürünler, güzel ahlâkın, yani İslâm ahlâkının hâkim olmadığı bir dünyada, müsbet manada hiçbir işe yaramazlar. Zaten bilgiye ulaşmak, günümüzde artık çok kolaylaştı. Beş-on saniye gibi kısa bir sürede istediğiniz bilgiye ulaşabiliyorsunuz.

Hâlimiz böyle iken, anneler ve babalar hiç vakit kaybetmeden, hemen yarıyıl tatilinin bitiminde (bugün), çocuklarımızla birlikte, okullara gitmeli, okul idarecilerinden seçmeli derslerle ilgili bilgi ve form dilekçelerini almalı ve çocuklarımız için en uygun olan dersleri çocuklarımızla birlikte tercih etmelidir. Müracaat süresinin 19 Şubatta biteceği bilinmelidir.

Hemen hemen hiçbir işimiz bundan daha önemli olamaz. Böylesine önemli bir konuda üşenmek ve ertelemek aklı başında olan bir insanın davranışı olamaz. Çünkü bu tercihlerimizin gerçekleşebilmesi için, okulda en az 10 ve daha fazla öğrenci sayısına ulaşılmakla olur. Tercih ettiğimiz ders, çocuklarımıza haftada yaklaşık olarak bir iki ders saati kadar verilecektir. Bu ders seçimi ayrıca bizlere, Millî Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen istihdamı ve ders kitabı basımı ile ilgili çalışmalarında, sayıca daha isabetli ve daha kaliteli olmasını sağlayacaktır.

Bu tercihlerimiz, adı üzerinde “seçmeli ders” tercihidir. Temel dersleri etkilemeyecektir. Çocuklarımızın tahsil başarısına zarar vermeyecektir. Aksine daha da mükemmel bir insan olmaları için katkı sağlayacaktır.

 

Kendi üzerine düşen vazifeyi yerine getirmeyip de, “gidişat kötü, ahlâksızlık artıyor”gibi tutarsız konuşmalar veya sohbetler yapan insanların gayesi; Dünyanın neresinde olursanız olun, her anne ve babanın, hayattan en mühim beklentileri ve arzularından biri de, çocuklarının her bakımdan sağlıklı ve “Güzel ahlâklı Adam” olarak yetişmeleri değil midir?Hoşçakalın.

Ortaokul-Lise Öğrencileri ve Kıymetli Veliler… “Din, Ahlak ve Değerler alanı seçmeli dersler‘in seçim süreci başlamıştır!

Son başvuru:19 Şubat 2016. Dersimi seçiyorum, dinimi öğreniyorum!

 “Kur’nı Kerim,” “Hz. Muhammed’in Hayatı,” “Temel Dini Bilgiler,” derslerinin seçimi için okul idarelerine başvuru yapabilirsiniz.

“Ben anneyim” diyebilen annelere ve “ben babayım” diyebilen babalara çok önemli görevler düşmektedir.   

Anne babalar çocuklarının ders seçimi ile belki ilgilenemeyebilirler. Unutulmamalıdır ki her okul müdürü veya yardımcısı da hem anne, hem de babadır! 

 

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Tüm Yazılarını Göster
DÜZCE HAVA DURUMU