Karakter Boyutu :
İLHAMİ ATASEVER

Avni Akyol Şehir Parkındaki Tarihi Taşların Üzerine Tabelalar Nihayet Takıldı

15 Şubat 2016 - 09:51

İyi Talih Olsun.

Prusias ad Hypium Kenti’nin (Antik Konuralp) en parlak zamanlarında Kent kararıyla; Olympios oğlu Olympios, imparatorların rahipliğini yapmış olan, vatansever, onur sever, iki kez kent baş memurluğu amcası adına kent baş memurluğu yapmış olan, Zeus Olympios Tapınağı’nın şenliklerini düzenleyen ve şenliğin masraflarını karşılayan, kentin nüfus memurluğu ve oğlu adına üç ay süreyle kent pazarı yöneticiliğini yapan, kendi adına Pazar yöneticiliği yaptığı esnada kentteki Domitius Hamamı’nın tamiri için gümüş para veren (bağış yapan), yüce ve tanrısal (Roma) İmparatorlarının donanmasındaki ticaret gemilerinin birçok kez korumasını üstlenmiş olan, Kenti için elçilik yapan, Kent Pazar yerinin tamiri için 50.000 myrias para bağışlayan, yeni makinaların proodos’un kurulması için bağışta bulunan, görkemli bir şekilde yukarıda sayılan görevleri yerine getiren Marcus İulius Gavinius Sacerdotus’u onurlandırmak için (Prusias ad Hypium Kenti’nin) diğer kamu görevlilerince bu yazıt dikilmiştir. (Roma Dönemi M.S. 2-3 Yüzyıl.)

 

İyi Talih Olsun.

Prusias Ad Hypium Kenti’nde (Antik Konuralp Kenti’nde)

Birinci memurluk ve iki kez baş memurluk yapan, Zeus Olimpios Tapınağı Rahipliği, bu tapınak adına düzenlenen bayram ve şenliklerin masraflarını karşılayan ve şefliğini yürüten, nüfus müdürlüğü, Pazar yeri yöneticiliği/sorumluluğu, kent avukatlığı, avukatlık ve kent sekreterliği yapmış olan Aster’in oğlu Domitius kendi vatanına, kentine iyi hizmetlerde ve iyiliklerde bulunduğu için;

-Sebastene Sülalesi’nden: Aster’in Torunu Theodotos Timokrates’in oğlu Kalikles,

-Thebais Sülalesi’nden: Iulius Sanctianus Poleitikos Herastos’un oğlu Serapin,

-Germanike Sülalesi’nden: Philippos’un oğlu Macrunus İon’un oğlu Dion,

-Phaustiniane Sülelesi’nden:.....,

-Dionysias Sülalesi’nden:.....,

-Tiberiane Sülalesi’nden: Kherostos’un oğlu Artemon Apphutianos’un oğlu Asklepiades,

-Prusias Sülalesi’nden: Priscianus Telephoros Demetrios’un oğlu Theophilos,

-Hadriane Sülalesi’nden: İulianus’un oğlu Theophratos’un oğlu Peison,

-Megaris Sülalesi’nden: Barbaros’un oğlu Philippus Teimothes oğlu Papianus,

-İulianc Sülalesi’nden: Homokhares’in oğlu Hyraios….. oğlu…..,

-Anotniniane Sülalesi’nden: Symphoros’un oğlu Epaphodeitos Gaius’un torunu Philon oğlu Gaius,

Prusias ad Hypium Kenti’nin memurlarının başına mahalle başkanları seçilenler tarafından Aster’in oğlu Domitius’u onurlandırmak için (bu yazıt şehre) dikilmiştir.

Geçtiğimiz yıllarda ve günlerde; “Avni Akyol Şehir Parkında Bulunan Tarihi Taşlar!”ile ilgili 19.03.2012 tarihinden,15.12.2015 tarihine kadar 7 adet köşe yazısı yazdım.

Nihayet konu ile ilgili olarak yapılan çalışma sonucu 10 Şubat 2016 tarihinde taşların üzerindeki yazıların Türkçesi halkın görüşüne sunuldu, tabelalar takıldı. İlk yazdığım yazı ile tabelaların takıldığı tarih arasında tam 3 yıl, 9 ay, 11 gün geçmiş!

 

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü-Konuralp Müze Müdürlüğü zaman zaman belki şahsıma kırılmış, gönül bırakmış olabilirler. Amacımız kimseyi üzmek değildi. Geç de olsa bu tabelalar konuldu. İyi olmadı mı? İl Kültür ve Turizm Müdürümüze, Konuralp Müze Müdürümüze ve mesai arkadaşlarına teşekkür ediyorum.

 

Takılan tabelalardaki yazılar okunmuyor ve tabelalar taşların alt kısmında kalmış. O tabelaların ayaklı pano şeklinde yukarıya alınması ve okunaklı bir yazı karakteri seçilerek yeniden yazılması daha doğru olur diye düşünüyorum! 

 

Buna benzer bir olay da maalesef TOBB’nin Düzce’de yapacağı okul. Konu ile ilgili olarak bugüne kadar tam 6 adet köşe yazısı yazmıştım.

 

Sözün verildiği tarih: 27 Kasım 2012. Bugünkü tarih: 15 Şubat 2016. Aradan tam 3 yıl, 2 ay geçmiş. Sonuç?!

 

Osman Kuyumcu İmam Hatip Lisesinin temeli ilimiz valisi sayın Ali Fidan tarafından 03 Eylül 2015 tarihinde atılmıştı. Bina 32 derslikli. Toplam 8 bin metre kare kapalı alanı var. Bina bodrum+5 kat olarak yapılmakta. 6 ay gibi kısa bir sürede bina tamamlanmış gibi. İstenirse oluyorsa olmayan işlerdeki problemi nasıl çözmek lazım?

 

Hoşçakalın.

 

 

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Tüm Yazılarını Göster
DÜZCE HAVA DURUMU