Karakter Boyutu :
İLHAMİ ATASEVER

Evde Sağlık Hizmetleri İçin Binlerce Teşekkür!

11 Nisan 2016 - 20:58

Evde Sağlık Hizmetleri ile ilgili basında haberler çıkar, köşe yazıları yazılır, ondan sonra bir şey yapmaya gerek yok işine bak!

Hayııır öyle değil. Basında çıkan haberler var, köşe yazıları var, çeşitli tanıtıcı programlar var, ama kaytarmak yok. Hizmet var. Zaten olması gereken, istenen de bu. Öyle eskisi gibi değil artık. Hizmet yapması gereken kurum hizmetini yapmadı mı doğrudan il Müdürüne durum bildiriliyor. O görevini yapmadı mı doğrudan valiliğe durum bildiriliyor. Kapılar sonuna kadar açık.

Mesela size Evde Sağlık Hizmetleri” konusunda, geçtiğimiz hafta gerçekleşmiş olan bir olayı anlatmak istiyorum. Yatalak hasta diye tabir edilen bir hasta için yapılanları duydum. Duyduğum, bildiğim, öğrendiğim kadarı ile anlatmak istiyorum.

Düzce şehir merkezinde bir mahallede bulunan hasta 65 yaşlarında ve beyin kanaması sonucu felç olmuş. Yıllardır da yatağa bağımlı, evli ve iki çocuk babası. Eşinin iki ayağının ikisinin de başparmakları kesik vaziyette. Çocuğunun bir tanesi 40 yaşlarında ve engelli! Diğeri ise evli ve anne-babasına yapabildiği ölçüde maddi veya manevi olarak yardımcı olmuş. Artık o da yetemez olmuş. Hastanın bulunduğu evi bakacak ve temizleyecek kimse kalmamış. Ev çok kötü bir şekilde kokmaya başlamış ve eve yaklaşmak mümkün değil. Manzara bu şekilde!

Bu vatandaş ilk olarak 20.06.2014 tarihinde Düzce’de “Evde Sağlık Hizmetlerine”başvuru yapmış. İlk değerlendirmeleri yapıldıktan sonra “Nazogastrik sonda” ve“Mesane sonda” değişimi tedavisi ile hastane birimi tarafından takip edilmeye başlanmış. Hastanenin ilgili birimi tarafından bu hastaya 14 kez hizmet verilmiş.

20.01.2015 tarihinde hasta yeniden değerlendirilmiş ve Toplum Sağlığı Merkezi birimine devredilmiş. Toplum Sağlığı Merkezi Birimi tarafından aynı hastaya18 ziyaret ve tedavi işlemi yapılmış. Bu tedavilerin içinde 2 defa acil polikliniğe sevk yapılmış, 5 defa Nöroloji, Dahiliye, Fizik Tedavi Polikliniği Konsültasyonu, 25 defa sonda, Nazogastrik ve pansuman tedavisi yapılmış.

İlimiz, “Evde Sağlık Hizmetleri” konusunda pilot illerden biri olması sebebiyle, Düzce Belediyesi ile imzalanan protokol kapsamında Sosyal Hizmet işleri açısından hasta ve ailesine 26.10.2015 tarihinde değerlendirme yapılmış. Aynı tarih itibari ile sağlık ekipleri tarafından ev, çevre, kişisel temizlik alanında ihtiyacı olduğu tespiti yapılmış ve gerekli evraklar tanzim edilmiş.

04.04.2016 tarihinde hasta, tekrar evinde mahalle muhtarı eşliğinde ziyaret edilmiş, muhtardan dilekçe alınmış, evin durumu fotoğraflanmış, konu aynı tarihte, fotoğrafları ile çevre ve kişisel temizlik açısından Belediyeye, huzurevi açısından da Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bildirilmiş.

06.04.2016 tarihinde ise hasta yakını, hasta Huzurevine gidecek diye Koordinasyon Merkezini aramış. Konu ile ilgili Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden teyit alınmış. Toplum Sağlığı Merkezi nakil ambulansı vasıtasıyla adresinden alınmış ve Hilmi Çilingir Huzurevine nakli sağlanmış!

Bu hasta belirtildiği şekilde birçok sefer doktora ve hastaneye götürülmüş. Eve ziyaretler yapılmış, muayenesi, tedavisi, pansumanı, temizliği yapılmış veya yaptırılmış. Bu çalışmaların hepsi devlet tarafından yapılmış!

Kim ne derse desin devlet hasta bakımı ve tedavisi konusunda çok iyi yerlere gelmiş.

İlimiz valisi Ali Fidan “Evde Sağlık Hizmetleri” konusuna sahip çıkmış ve bu konuyu çok ciddi bir şekilde takip ediyor. Aynı zamanda da Sağlık il Müdürü Dr. Mahir Arslan’dan konuya hassasiyet gösterilmesini ve titizlikle takip edilmesini istiyor. Sağlık İl müdürü konu ile ilgili olarak daha önce Düzce Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak beraberce imzaladıkları protokol gereğince bu işlerin takibini titizlikle hep birlikte yaptıkları aşikar.

Yapılan bu çalışmalar normal bir devlet memurluğu anlayışı ile olmaz. Bu işler biraz da gönüllülük ister. Bu konuda görev yapan Sağlık il müdürlüğü, Düzce Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü çalışanlarının yaptıkları bu iş takdire şayan bir çalışmadır.

Allah herkese sağlık ve mutluluk versin. Allah kimseyi başkalarına muhtaç duruma düşürmesin. Allah tüm hastalara şifa versin. Allah devlete, millete zeval vermesin.

Hoşçakalın.

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Tüm Yazılarını Göster
DÜZCE HAVA DURUMU