Karakter Boyutu :
İLHAMİ ATASEVER

Düzce Milletvekili Dr. Faruk Özlü ile Sohbet!

05 Mayıs 2016 - 10:27

24 Nisan 2016 Pazar günü, Ak Partinin önceki ve yeni yönetiminden bir grup partili dost grubuyla, ilimiz Milletvekili Faruk Özlü ve 24. Dönem Düzce Milletvekili Dr. İbrahim Korkmaz’ın katılımlarıyla bir sabah kahvaltısı yaptık. Kahvaltıdan sonra milletvekilimiz Faruk Özlü ile sohbet ettik. Kendisine çeşitli sorular soruldu.

İlk soru olarak Efteni gölü projesi soruldu. Bu konuyu yakından takip ettiğini, bugün gelinen noktada pratikte ortada bir göl olmadığını, gölün bataklığa dönüşmüş olduğunu ifade ettikten sonra, Gölyaka’nın gölü gitmiş yakası kalmış diyerek bir espiri yaptı. DSİ ile yakın bir çalışma yürüttüklerini,  “bataklık” ya da “sulak alanın” kuzeyine bir taşkından koruma seddesi inşa edileceğini, gölün su çıkışının kontrol eden bir baraj ile su seviyesinin 1,5-2 m. yükseltileceğini, bu şekilde mevcut bataklıktan 334 hektar büyüklüğünde, yani Abant ölçeğinde, bir göl oluşturulacağını söyledi.

Bundan ayrı olarak, aynı bölgede mevcut fidanlık alanı içinde bir başka Proje düşüncesi daha mevcut bulunuyor dedi. Bu Proje, daha önceki dönemde düşünülmüş. Projede yaklaşık 10 kilometre uzunluğunda bir kanal, 7 veya 8 adet gölet, kayıkla spor, yürüyüş yolları, piknik yerleri, oltayla balık avcılığı, gözetleme kuleleri, doğal yaşam okulu, içinde geyik, karaca ve ceylanların olabileceği bir hayvanat bahçesi ile kuş cennetinin de olacağı 20 milyonluk bu proje için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Bu iki proje gerçekleştiğinde Gölyaka ve Düzce’nin çehresinin değişeceğini dile getirdi.

Halen köylerimizde, daha önce köy iken mahalle olan yerleşim yerlerindeki kanaletler soruldu. Bunların “Düzce Ovası Sulama Sistemi Rehabilitasyonu Projesi” içinde DSİ eli ile hayata geçirileceğini söyledi.

“Düzce Kuzey Batı Çevre Yolunun” Çamköy, Aynalı, Vakıf, Sarımeşe ve Çilimli’den Gölyaka Otoban Bağlantısına kadar yapılacak kısmının 1. Faz olarak 11 Ocak 2016 tarihinde ihalesinin yapıldığını söyledi. Projeyi kazanan firmanın belli olduğunu ve çalışmaların çok kısa zamanda başlayacağını ifade etti. Düzce Kuzey Batı Çevre Yolunun “Çilimli-Cumayeri-Gümüşova” kısmı Projenin 2. fazı olarak hayata geçirileceğini söyledi.

Katı atık çöp toplama merkezi ile ilgili sorulan soruya; Çöp aslında sorun değil, bir varlıktır. Maddi bir değerdir. Yapılacak tek şey bu varlığın değerlendirilmesidir dedi.

Toplanılan çöpün ayrıştırılmasının ve çöpten “enerji” ve “gübre” üretilmesinin aslında çok yaygın bir teknoloji olduğunu, Dünyada bu konuların “devlete, belediyelere sıfır maliyetle” çözülebileceği ve hatta gelir getirici projeler olduğunu söyledi. Halkla ilişkiler konusunda belediye, üzerine düşeni yapmalıdır dedi. 

Köy yollarının tamamının asfaltlanması ne zaman gerçekleşecek sorusuna; 3 yılın sonunda grup yollarının tamamı asfaltlanmış olacak. İçinde bulunduğumuz yıl Maliye Bakanından 10+10 milyon olmak üzere toplam 20 milyon TL ödenek talep edeceklerini söyledi.

Melen köprüsünden İstanbul istikametine giderken sağ tarafta bulunan yeni sanayi çarşısına (KSS) giriş yolu, Küçük Melen köprüsünün sağına ve soluna yapılması planlanan köprülerin yapılması için gerekli takibin yapıldığını söyledi. 

Kaynaşlı ilçesi, üçköprü civarından bağlantı yoluna girişin sağ tarafının, aynı yolun devamında D-655 karayoluna bağlantının sol tarafının dar olduğu dolayısıyla kazalara neden olduğu, sağ tarafa doğru genişletilmesi gerektiği, bu konuda da çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Akçakoca’daki balıkçı barınağı soruldu. Akçakoca’daki mevcut balıkçı barınağı kaldırılarak Melenağzına yeni ve modern bir balıkçı barınağı inşa etmek istediklerini söyledi. Mevcut Balıkçı Barınağının yerine ise güzel bir yat limanı inşa edilmesi üzerinde çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Kaynaşlı’ya 230 konutluk bir TOKİ projesi ile kapalı bir pazaryeri inşası konusunda, TOKİ ile sözleşme imzalandığını söyledi.

Düzce için, hızlı trenin yapılıp yapılmayacağı sorusuna; yolcu sayısı azlığı sebebiyle Düzce için hızlı tren ekonomik olmaz, maliyet etkin olmaz dedi. Ankara-İstanbul arasına yapılacak olan hızlı tren hattından Düzce’ye bir istasyon yapılması gibi bir düşüncenin de hızlı tren hattının mantığına ve amacına uygun olmayacağını düşündüğünü söyledi. Esasen Düzce’nin yaklaşık olarak Adapazarı’na 65, Arifiye’ye 85, Sabiha GÖKÇEN uluslararası Havalimanına 180 km. mesafede olduğunu, bu yönüyle Düzce’nin ulaşım bakımından Türkiye’nin en avantajlı illerinden biri olduğunu söyledi.  

Kahvaltıdan ve sohbetten çıkan iki önemli sonuç:

1-Önceki dönem milletvekili ile yeni dönem milletvekilinin bir arada samimi olarak görüştükleri, bunun Düzce’nin geleceği açısından çok faydalı olduğu,

2-Geçen 4 yıl içinde yapılan çalışmalar ile içinde bulunulan dönemde ise yapılması öngörülen işlerin takibi konusunda milletvekilleri arasında samimi bir diyalog olduğu anlaşılıyor.

07.02.2016 tarihinde Düzce Milletvekilimiz Ayşe Keşir’i de aynı şekilde kahvaltıya davet etmiştik. Önceki dönem milletvekili ile bir arada samimi olarak görüşmelerinin, Düzce’nin geleceği açısından çok faydalı olduğuna o zaman da şahit olmuştuk.

Demek ki bugüne kadar ilimizde, önceki dönem milletvekilleri ile yeni dönem milletvekillerinin bir araya gelme kültürü oluşmamış. Görünen o ki bundan sonra yapılması gereken bu kültürü oluşturmak olmalıdır.

Önceki dönem ve yeni dönem parti teşkilat üyelerinin her ay bir araya gelmeleri, Düzce gündemini değerlendirmeleri, her ay bir kişiyi davet etmeleri doğrusu iyi düşünülmüş! Ne dersiniz? 

Hoşçakalın.

 

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Tüm Yazılarını Göster
DÜZCE HAVA DURUMU