Karakter Boyutu :
İLHAMİ ATASEVER

Ankara’da “Düzce Tanıtım Günleri!”

19 Mayıs 2016 - 11:53

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü (12 Mayıs 2016) Başkent Ankara’da, Atatürk Kültür Merkezinde saat 12.30 da “Düzce Tanıtım Günlerinin” ilki gerçekleştirildi.

Yok efendim tanıtım günleri bugüne kadar yapılmalıydı, yapmak lazımdı, yapabilir miyiz değil, önemli olan yapmaktı. Nihayet yapıldı.

Hani bir söz vardır ya “babanın zenginliği para etmez” diye. Yap da görelim derler. Yapıldı işte. “Düzce’nin Tanıtım Günlerinin” ilkini yapmak valimiz Ali Fidan’a nasip oldu. Bu projenin fikir babası Düzce valisi Ali Fidan’dı! Sayın valimizi tebrik ediyoruz.

Programa çok kişi davet edilmiş. Bizzat ben de oradaydım. Hali hazır milletvekillerimiz, Ankara bürokrasisinde halen görev yapan Düzceli’ler, ilçe kaymakamları Düzce’nin ilçe, belde belediye başkanları, ilimizde daha önce görev yapan valiler, daha önceki dönem Bolu ve Düzce Milletvekilleri ve çok sayıda kiş davet edilmiş.

Eski valilerimizden Cengiz Bulut, Halil Nimetoğlu, Adnan Yılmaz, eski Bolu milletvekilleri Nazmi Çiloğlu, Necmi Hoşver, Şamil Kazokoğlu, Düzce ili eski milletvekilleri Fahri Çakır, İbrahim Korkmaz, Düzceli Rize Valisi Ersin Yazıcı, Düzce eski Belediye Başkanı Ruhi Kurnaz ilk göze çarpan kişilerdi.  

Düzce bürokrasisinde görev yapanların hemen tamamı oradaydı. Başta Düzce Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, İl Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz, çok sayıda bürokrat, sivil toplum kuruş başkanı, üyeleri muhtarlar ve çok sayıda Düzceli programa katılanlar arasındaydı.

Düzce’nin tanıtım günlerinde ilimiz valisi Ali Fidan, ilimiz Milletvekilleri Faruk Özlü, Fevai Arslan, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Rize Valisi Ersin Yazıcı, İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı İsmail Ustaoğlu, Ak Parti İl Başkanı Hikmet Keskin, Akçakoca, Gölyaka kaymakamları, Akçakoca, Gümüşova, Yığılca Belediye Başkanları, Yığılca ilçesinin ilk Kaymakamı,

Eski valilerimizden Halil Nimetoğlu, Adnan Yılmaz,  eski milletvekillerimizden Necmi Hoşver, Düzce eski Belediye başkanımız Ruhi Kurnaz, Esnaf Odası Başkanı Ertan Taşlı, Divapan Genel Müdürü Hakan Zengin, Kutlar vadisi dizisinin oyuncusu Gürkan Uygun (Memati) basın karşısında Düzce’yi anlatan isimler arasındaydı.

Programa katılan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş;  “Ülkemizdeki farklı kültürel yapıların ortaya konulması bakımından bu tanıtım günleri önemlidir. Düzce için bu bir ilk. Bu tür programlar sadece bir şehrin tanıtılması, kültürün tanıtılması değil, ülkemizin zenginliklerinin tanıtılmasıdır. Ülkemizde var olan zenginliklerimizin kıymetini bilmeliyiz. Milli kültürümüzün zenginliğini, Düzce gibi ufacık bir ilde cihan devletimizin izlerini yaşatabiliyoruz. Düzce, örnek şehirlerimizden birisidir. Bu zenginliğimizi yaşatacağız. Düzce’de var olan diller, gelenek ve göreneklerin yaşatılmasıyla, bu kültürel zenginliğimizin önemli bir unsuru olmaya devam edecektir. Bu kültürel zenginlik dünyanın bütün yeraltı yer üstü zenginliklerinden daha değerlidir.  Bu toprakların tamamın altı altınlarla dolu olsa bu zenginliği bize vermez. Bu kültürel zenginliğin Düzce’nin geleceğine katkı sunması için elimizden gelen gayreti ortaya koyalım. Bu coğrafya, Kafkaslardan, Balkanlara kadar geniş bir coğrafyanın hülasasıdır. Aynı zamanda bu topraklarda birlik ve dirlik ülkenin daha ileri gitmesinin alt yapısıdır. Demokrasinin kıymetini bilelim. Düzce, güzel bir memleket! Düzce kadar güzel memleketler var ama, orada halklar Düzce’deki gibi rahat yaşamıyor” dedi.

Düzce Valisi Ali Fidan’nın, yaptığı konuşmada özellikle giriş bölümü Düzce’yi en güzel bir şekilde ifade ediyor. Nedir o giriş bölümü? “Bir asrı aşan süreçten beri, Kafkaslardan, Balkanlardan, başta Karadeniz olmak üzere Anadolu’nun dört bir yanından gelen insanlara kucak açmış, farklılıkları zenginlik kabul edip hoşgörü ile bağrına basmış, sevgi, barış ve kardeşliğin şehri Düzce’mizin…” diyerek başladığı ve devam eden konuşmasıdır.

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş; “Düzce’miz Ankara ile İstanbul’un ortasında doğası, tarihi ve deniziyle modern şehir yapılanmasıyla keşfedilmeyi bekleyen bir hazinedir. Ülkemizde birbirini rahatsız etmeden yaşayarak hızla gelişen başka bir yöre yoktur.  İlk defa yaptığımız tanıtım günlerinde, Düzce’mizin saklı değerlerinin ortaya çıkarılması ve insanlara aktarılması açısından çok önemlidir. Tüm bu güzellikleri görmeniz için sizleri Düzce’ye davet ediyorum”dedi.

Eski valilerimizden Adnan Yılmaz’ın, Düzce için verdiği röportajda söylediği sözler ise, adeta Düzce Valisi Ali Fidan’ın söylediği sözlerin özetidir. Ne demiş eski valimiz? “Düzce, Türkiye’nin özü ve özetidir. Düzce asil insanların memleketidir. Düzce’yi görmeyen kaybeder!” Bu sözler Düzce için söylenen çok güzel sözlerdir. İnşallah o sözlere layık oluruz.

“Düzce Tanıtım Günlerinde” Düzce her yönüyle tanıtıldı. Bu etkinlik Düzce valiliği ve Düzce Belediyesi tarafından yapılmış, çok sayıda kurum ve sivil toplum kuruluşları tarafından desteklenmiş bir etkinlikti. Bu iş bir ekip işidir. Koordinasyon işidir.

“Düzce Tanıtım Günlerini” ilk defa başlatan başta ilimiz Valisi Ali Fidan olmak üzere,  Düzce Belediyesini, kurum ve kuruluşları, Sivil toplum örgütlerini, emeği geçen herkesi tebrik ediyoruz.

Hoşçakalın.

 
  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Tüm Yazılarını Göster
DÜZCE HAVA DURUMU