Karakter Boyutu :
İLHAMİ ATASEVER

TBMM’nin Bir Günlük Çalışması ve Başkanlık Sistemi!

25 Mayıs 2016 - 20:07

Türkiye’de Başkanlık sistemi tartışmaları aslında uzun yıllardan beri yapılıyor. 24. Dönem Düzce Milletvekili İbrahim Korkmaz milletvekili iken TBMM’nin bir günlük çalışmasını anlatmıştı!

“İbrahim Korkmaz; TBMM’si gündüz saat 14.00 de açılır. O gün kanun görüşeceksiniz. İktidar ve Muhalefet partileri herkes gelir. Siz komisyonlarda bir kanunu görüşmüşsünüzdür, komisyondan geçirmişsinizdir, o kanun şöyle veya böyle genel kurula gelmiştir. O kanun kabul edilecek ki, bu memleketin işi görülsün.

TBMM’nin açılmasıyla partiler gündem dışı konuşmak için söz alırlar. 3 veya 4 parti beşer dakikalık gündem dışı konuşma yaparlar. O biter. O arada kavga gürültü, sen dedin, ben dedim olmazsa şayet, 15 veya 20 dakikada biter.

Ondan sonra grup önerileri gelir. Muhalefet partilerinden birisinin önerisi gelir. Bu öneri 20 dakikada okunur. Ondan sonra onun üzerine görüşmeler başlar. Bazen bu saatlerce sürer. Muhalefet partilerinden birisi demişki mesela; “Kaz dağından kalkan kazların kanadı niye kırmızı?” İsterseniz bunları size kitap kitap getireyim. Hani diyorsunuz ya bizim Ak Parti vekillerinin hiç önergesi yok diye! Muhalefet partilerinden mesela; Bir milletvekilinin 300 tane önergesi var. Hepsini topla, şuraya koy ve incele. Hiçbirinden bir şey çıkmaz.  Sadece dostlar alışverişte görsün misali.

Saat 21.00’de güncel konulara, gündemdeki kanun maddelerine ancak sıra gelir.  Kanun maddeleri üzerinde, partilerin görüşmelerine geçilir. Saat 14.00 de başlamıştık, saat 21.00 oldu. Daha kanuna yeni geçtik! Bu saate kadar konuştuklarımız ne? Aydın havası misali.

Bakın şimdi parlamento iş yapıyor değil mi? Siz öyle görüyorsunuz. 400 kişi 500 kişi saatlerce havanda su dövüyoruz! Neden? Çünkü muhalefet Meclisteki çalışmaları sabote etmek için devamlı önerge veriyor. Hergün böyle. Siz de zannediyorsunuz ki parlamento çalışıyor. Biz bu memleketi bu şekilde yöneteceğiz öyle mi?

Bir gün 24 saat değil mi? Biz bir kanunu sürekli olarak 28 saat görüştük. Bir kanun 28 saat görüşülür mü yaa? Biz bu kanun çıksın diyoruz, muhalefet de çıkmasın diyor. Kardeşim insanın lavaboya gitme ihtiyacı olur, yemek yeme ihtiyacı olur, namaz kılma ihtiyacı olur, sigara içecek olanlar vardır vb. İnsan sosyal bir varlıktır çünkü.

Muhalefet partisine mensup milletvekilleri karar yeter sayısı diye bir bağırırlar! Affedersiniz ama, haydiii kim neredeyse apar topar koşa koşa doooğru meclise. Böyle bir parlamentoda çalışacaksınız, üreteceksiniz ve memleketi yöneteceksiniz öyle mi? Size daha çok şeyler anlatırım da. Boş ver… Siz yine zannedin ki orada çok ciddi şeyler oluyor!

Ve siz bir kanunu gece sabaha karşı birazınız orada uyurken, birazınız burada uyurken, kabul edenler, etmeyenler, kanunu kabul edersiniz. 162 maddelik torba kanununun 1. maddesi geçmiştir. Hayırlı uğurlu olsun. Ve siz böyle bir anlayışla parlamentoda kanun çıkartıp memleketi yöneteceksiniz öyle mi? Yatırım için kanun çıkartacaksınız, iş alanları açmak için kanun çıkartacaksınız, Sosyal haklar için kanun çıkartacaksınız öyle mi?

Amerikan başkanı sistemini kurmuş. Bakan mı atayacak? Parlamentodan istediği kişiyi  bakan olarak atayabiliyor. Herşey açık ve seçik.

Yani demek istiyorum ki; “bizim parlamentodaki sistem çalışmamak, üretmemek üzerine kurulmuş bir sistemdir.” Sizlere parlamentonun bir günlük çalışmasını anlattım. Bu çalışma şekliyle meclisten kanun çıkar mı? Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu durumu bilmiyor mu?”

Ak Partinin 22.05.2016 da yapılan olağan üstü kongresinde, Ak Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya da, “Sağlıklı işlemeyen bir parlamento sisteminden, Anayasada yapılması gereken değişikliklerden ve Partili bir Cumhurbaşkanlığı” konularını dile getirdi!

Partili Cumhurbaşkanlığı daha önce oldu mu? Oldu. Atatürk ve İnönü, hem Cumhurbaşkanı hem de CHP Genel Başkanı değil miydi? Mesela; Celal Bayar, Turgut Özal, Süleyman Demirel partileriyle olan ilişkilerini kesebilmişler miydi?! Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Ak Partinin yeni yapılan olağanüstü kongresine gönderdiği mesajı hep beraber değerlendirelim. “Cumhurbaşkanı yemini ettiğim gün AK Parti'yle hukuki bağım kesilmiş olabilir ama sizlerle gönül bağım hiçbir zaman kesilmedi, inşallah hiçbir zaman da kesilmeyecek.” Anayasanın 101. Maddesi tarafsız cumhurbaşkanlığı diyor! Nasıl olacak bu iş? Gerekiyorsa tarafsız Cumhurbaşkanlığı cümlesi, partili Cumhurbaşkanlığı olarak değiştirilir olur biter.

Parlamentoda işler yukarıda da belirtildiği gibi maalesef yavaş ilerliyor. Memleketin vakit kaybına tahammülü yok. İşlerin hızlanması için başkanlık sistemi olacak gibi görünüyor. Önümüzdeki günler herhalde partili cumhurbaşkanlığı dönemi olacak! Hayırlısı Allah’tan. Hoşça kalın.

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Tüm Yazılarını Göster
DÜZCE HAVA DURUMU