Karakter Boyutu :
İLHAMİ ATASEVER

Hatimle Teravih Namazı Kıldıran İmamlar!

03 Temmuz 2016 - 22:23

Geçtiğimiz hafta 10 Haziran Cuma günü bir iftar programına davet edilmiştim. Programı izledik. Ezan okundu iftarımızı yaptık. Akşam namazı için bir camiye gittik. Namazdan sonra da eş dost hep beraber bir çay ocağına geldik. Çayımızı içtik, sohbetimizi yaptık. Yatsı ezanı yaklaşınca arkadaşlarımızdan birisi bana dedi ki, hocam bu akşam Kültür camiine gideceğiz. Neden dedim? Bu akşam oraya gideceğiz teravih namazını orada kılacağız. Tamam, gidelim de neden Kültür Camii diye sordum? Dedi ki hocam orası Hatimle namaz kıldırıyor da onun için seni oraya davet ediyorum.

Arkadaşımın davetini kabul ettim. Allah kabul etsin teravih namazını Kültür camiinde kıldık. Maşaallah cemaati de özel. Meğer hatim ile teravih namazı kılmak isteyenler ya“Kültür camiine” ya da “Hacı Davut camiine” gidiyorlarmış.

Kültür camiinde teravih namazı kılanlar, Ramazan ayı boyunca orada namaz kıldıklarından bir hatim ediyorlar. Nasıl oluyor bu iş? Malum Ramazan ayı 30 gün. Kur’anı Kerim de 30 Cuz. Teravih namazı 20 rekat, her cuz da 20 sahife. Yani İmam-Hatip teravih namazına başladığında her rekatta Fatiha suresinden sonra bir sayfa Kur’an okuyor. Teravih namazı bitince de bir cüz okunmuş oluyor. Dolayısıyla da Ramazan ayı sonunda Cemaatin tamamı Kur’anı Kerim’i hatim etmiş oluyor. 

Peki İmam namazda Kur’anı Kerim okurken herhangi bir yerde takılırsa veya ayet aklına gelmez veya yanlış okursa ne olur diye akla bir soru gelebilir. İmamın arkasında üç kişi de taze hafız, yani 15-16 yaşlarındaki hafızlar namaz kılıyorlar. İmamın duraklaması veya yanlış okuması halinde o hafızlar derhal sessiz bir şekilde devreye girip imama hatırlatıyorlar.

Hatimle namaz kıldıran İmamlar ile diğer İmamlar arasında bir fark olması gerekmez mi? Bu arkadaşlar Müftülük tarafından “Takdirname” ile taltif edilmeli. Ayrıca bu İmam arkadaşlara yıllık izin olarak “Mükafat izni” verilebilir. “Umre Ziyareti” hediye edilebilir veya Müftülüğün uygun göreceği bir başka şekilde ödüllendirilebilirler. Ama her ne surette olursa olsun bu arkadaşlar bir şekilde taltif edilmelidir. Bunun ne faydası olur derseniz? Özendirici olur. Hatimle namaz kıldırmak isteyen imam sayısında artış olabilir. Bilmediğimiz başka türlü faydaları olur. Ne dersiniz?

Bu imam arkadaşların yaptıkları iş gerçekten kolay bir iş değil. Bu iş gönül işi! Zorla olacak bir iş de değil. Acizane olarak ben kendilerini tebrik ediyorum. Allah kendilerinden razı olsun.

***

28 Haziran 2016 tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı'nda meydana gelen menfur terör saldırısı sonucunda 42 kişi hayatını kaybetti. 239 kişi de yaralandı. Saldırıda ölenlere Allah rahmet eylesin, kalanlara sabırlar versin. Yaralı olanlara Allahtan acil şifalar dilerim.

***

Bu gece Kadir gecesidir. Tüm Müslümanların kadir gecesini tebrik ediyorum.

***

05 Temmuz 2016 Salı günü Ramazan Bayramının 1. günüdür. Bu münasebetle Ramazan bayramının öncelikle milletimize, İslam Alemine ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Hep bir arada, sevgi dolu ve huzurlu nice bayramlar geçirmek dileğiyle, Ramazan Bayramınız Mübarek olsun! Hoşçakalın.

  • Yorumlar3
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Tüm Yazılarını Göster
DÜZCE HAVA DURUMU