Karakter Boyutu :
İLHAMİ ATASEVER

“Hasan Sabbah” Hikayesi!

03 Ağustos 2016 - 12:05

Ezel” isimli filimde anlatılan bir konuyu aynen aşağıya aldım.

“-Ramiz dayı (Tuncel Kurtiz) soruyor; Hasan Sabbah’ı bilir misin?

-Hasan Sabbah; Yalçın bir dağın tepesindeki bir adam. Kartal yuvası bir kalede oturuyor. Alamut kalesinde. Krallıkları deviren, adalet dağıtan, dehşet saçan bir adam! O zamanın Selçuklu Sultanı, bu Hasan Sabbah’ın peşine kelle avcılarını göndermiş. Hasan Sabbah’ın kellesini istemiş. Gel zaman git zaman Hasan Sabbah’ın elçisi, Sultan’a gitmiş Saray’a.

-Elçi gelmiş demiş ki Sultan’a; Bir lafımız olacak.

-Sultan; Buyur söyle demiş.

-Elçi; Şöyle bir etrafa bakmış. Demiş ki burası kalabalık. Olmaz.

-Sultan; Kalabalığı göndermiş.

-Elçi demiş ki; Bu korumalar da gitsin. Lafım sana demiş.

-Sultan iyice merak etmiş. Korumaları da göndermiş.

-O zaman elçi; Sultan’ın yanındaki iki kölemen korumaya bakmış demiş ki, onları da gönder.

-Sultan demiş ki; Onları göndermem. Onlar benim oğullarım. En çok onlara güvenirim. Biz üçümüz bir kişiyiz demiş. Hadi ne söyleyeceksen söyle, yahut da git. 

-O zaman elçi; O iki kölemen korumaya dönmüş demiş ki; Size kılıçlarınızı çekin ve hükümdara (Sultan’a) kıyın desem ne yaparsınız? O iki kölemen koruma tereddüt bile etmeden emrin olur! Demişler.

Elçi; Bunun üzerine arkasına bile bakmadan çekip gitmiş!“

Hasan Sabbah’ı Heredot Cevdet Anlatıyor!

“…

“Hasan Sabbah; Gençleri, karda yürüyüp izini belli etmeyen, su uyurken kendisi uyumayan, insanların içine sızan ajanlar olarak yetiştirdi. Anadolu Selçuklu devletini sırtından vurmaya başladı.

Hasan Sabbah’ın devleti ele geçirmek üzere yaptığı ayak oyunlarına, adıyla maruf, mülkün nizamını sağlayan, adaletle vezirlik yapan Nizamül Mülk dikkatleri çekti. Uyanık olun dedi. Hasan Sabbah için, bu adam milletin akıl ayarlarıyla oynuyor dedi. Hasan Sabbah’ın gözü vezirlikte değil, onun gözü devlette. Devletin bekası için bunları söylüyorum.

Akabinde ve detayında Nizamül Mülk derhal askerlerini toplayıp “Alamut Kalesini”kuşatmak için yola çıktı. Kalenin önüne geldiğinde Hasan Sabbah’a teslim olmasını söyledi. Kalenin, Nizamül Mülk’ün ordusuyla çevrildiğini gören Hasan Sabbah Selçuklu’ya beddualar etti ve teslim olmadı.

Selçuklu’nun tecrübeli veziri, Devlet suya atılan taşa benzer. Düştüğü yer tektir. Ama halkaları genişler. Sen sadece tek bir noktayı görürsün. Sen o halkaları görmezsin. İşte seni boğacak olan o halkalardır dedi.

Nizamül Mülk Gazali’yi yanına çağırdı. Gel bakalım dedi. Şu öğütlerimi iyi dinle. Bak evladım dedi; “Hasan Sabbah’ın devlete kasdetmek için meydana getirdiği örgütü biliyorsun. Biz tedbir alacağız. Takdir Allahtan. Yaşamak için elimizde bir senedimiz yok. Bu nefesi ya vereceğiz almayacağız, ya alacağız vermeyeceğiz. Biz atalarımızdan aldığımız emaneti torunlarımıza ulaştırmak için bir köprüyüz. El ele, hep beraber birlik olacağız. Bütün hainler üstümüzde ter ter tepinseler bile bu köprüyü yıktırmayacağız” dedi.

Hasan Sabbah’lar her devirde vardır ve kıyamete kadar da olacak. Dikkatli olacağız. Tedbir alacağız. El ele verip birlik olacağız. Takdir Allahtan. Hoşçakalın.

*Kölemen: Kölelerden kurulan bir asker sınıfı.

*Not: 1-Hasan Sabbah hikayesi “Ezel” isimli filimde geçiyor. Ezel, Türk Drama, Aksiyon televizyon dizisi.  28 Eylül 2009.

*Not: 2-TRT 1'de Hasan Kaçan'ın canlandırdığı Heredot Cevdet, Hasan Sabbah'ın devlet içindeki gizli örgütlenmesi

 
  • Yorumlar1
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Tüm Yazılarını Göster
DÜZCE HAVA DURUMU