Karakter Boyutu :
İLHAMİ ATASEVER

Amerikan Beyaz Kelebeği ve Bakanımız Faruk Özlü’den Beklentimiz!

16 Eylül 2016 - 12:20

Bu konuyu 12.07.2016 Salı günü yazmıştım tekraren hatırlatıyorum! Yıllardan beri Düzce’mizin bazı köylerinde Amerikan Kelebeği diye isimlendirilen tırtıl şeklinde bir böcek var. Gittikçe de yayılıyor. Bir türlü yok edemedik. Beceremedik mi, gerçekten bu konuda çaresiz miyiz?

“Helikopter yaptık satacağız veya satıyoruz, Marmarayı yaptık kullanıyoruz, Osman Gazi Köprüsünü yaptık üzerinden geçiyoruz, Dünyanın En Büyük Havalimanını yapıyoruz yakında bitecek, Türkiye'de Hızlı Tren hattını yaptık kullanıyoruz,  Asrın projesi olan Kıbrıs’a deniz altından su götürdük Kıbrıs Türk halkı kullanıyor. Türkiye kendi milli tankını, gemisini, eğitim uçağını, füzesini, piyade tüfeğini üretmeyi başardı. Milli savaş uçağını ve Milli jetini Cumhuriyet'imizin 100. yılı olan 2023'te uçuracak.”  Yapılan bu hizmetlerin birçoğunu gördük, gururlanıyoruz ve basından da takip ediyoruz.

Bu kadar büyük işler yapılıyor ama Düzce’nin birçok köylerinde oluşan ve nihayet şehir merkezine de gelen “Amerikan Kelebeğine” karşı mücadelede henüz bir başarı elde edemedik! Neden? Amerikan Kelebeği işi öncelikli olarak hangi kurumu ilgilendiriyor? İlde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünü, Merkezde ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığını. Sonuç ise maalesef ortada!

Düzce basınında artık “Uzun yıllardır Düzce'nin köylerinde başlayıp şehre kadar inen"yeşil katili" olarak bilinen Amerikan Beyaz Kelebeği (ABK) zararlısı Düzce merkeze inince şehirli isyan etti. Uzun zamandır Düzce'nin köylerinde ağaçların yapraklarını katletmesiyle tanınan zararlıyı yetkililer sadece "seyrediyor." Zararlı, yeşili katletmeye devam ediyor.

Daha önce köylerimizin içinde bulunduğu sıkıntıyı yansıtmamızla birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Özel İdare'nin harekete geçmesini istemiş ilaçlama için Özel İdare'nin bütçe ayırması gerektiğini ifade etmiştik.

Konuyla ilgili olarak yaptığımız küçük bir incelemede ABK zararlısıyla ilgili olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından köy muhtarlıklarına ilaç gönderildiği ancak ilaçların nerede saklandığının bilinmediği gibi yetkililerin girişimde bulunmaması yüzünden muhtarların keyfi uygulamasıyla tam olarak değerlendirilmediği öğrenildi. Köylerde vatandaşların ilaçlamanın zamanını kaçırdığı belirtilirken, larva dönemine giren zararlının bundan sonra daha değişik bir ilaçla yok edilebileceği belirtiliyor. Köylerde “dut” ağacından başlayıp elma, armut hurma, kiraz, çınar gibi ağaçları saran zararlının fındık ocaklarını da yok ettiği görülüyor.

ABK zararlısıyla ilgili  zamanında ilaçlama yapılmaması üzerine fındık bahçelerini de sardığını  belirten vatandaşlar özellikle larva dönemine fındık toplama zamanına rastlaması üzerine fındık toplayan işçilerin fındık tarlalarına girmeye tiskindikleri de gelen haberler arasında..

Köylerde ilaçlar raflarda depolarda veya başka mekanlarda ilaçlama dönemini geçirmeleri yüzünden kullanılamazken şehir içinde bu yıl ilk kez rastlanan zararlıyla ilgili hiçbir ilaçlama yapılmaması park ve bahçeleri yaşanmaz kıldı. Haber merkezimize ulaşan bilgiler ışığında Düzce merkezde kent parkta aşırı derecede görülen ABK zararlısının mahiyeti ve mücadele yöntemleri konusundaki görüş ve düşüncelerine başvurduk.

Köylerde daha fazla bilinçli olan vatandaşlara rağmen şehirde yaşayanların ilk kez gördüğü zararlıyla ilgili vatandaşlar yetkilileri "çare olmaya" davet ettiler. Köylerde muhtarların veya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün depolarında bekletilen ilaçlara inat merkezde vatandaşlar nereye ve hangi kuruma başvuracaklarını bilemedikleri gibi, hangi tür ilacı kullanacaklarını dahi bilememeleri, vatandaşı çaresiz bekleyiş içine sevkediyor. Köylü de şehirli de Amerikan Beyaz Kelebeği Zararlısından kurtulmayı özlemle bekliyor. Düzce Ovası'nın büyük bir bölümünde bulunan yeşil örtüyü katletmeye devam eden zararlıdan şehirli de köylü de bir an evvel kurtulmak istiyor. İlaçlar depolarda, vatandaş isyanda. Amerikan kelebeği fındık tarlalarını sardı. Şehirde oturan vatandaşlar Belediyeden yardım istiyor.” Şeklinde haberler çıkıyor. Bu haber 04.09.2016 tarihli Düzce basınında çıktı.

Bakanımız Sayın Faruk Özlü’nün de söylediği gibi; “Düzce için hepimiz fedakarlık yapmalıyız. Güç birliği yapmalıyız. Yeni bir yönetim felsefesi oluşturarak bu işleri çözmeliyiz.” İl olarak Bakanımız var. Her türlü imkanımız var. Ulaşamayacağımız makam yok! Bakanımızın oluşunu fırsata dönüştürmeliyiz. Sadece işi sıkı tutmak ve zamanında hareket etmek gerekiyor! Daha önce yazmıştım tekraren yazıyorum. Bakanımız Sayın Faruk Özlü’den bu konunun irdelenmesini ve çözümünü bekliyoruz.

12 Eylül 2016 Pazartesi günü Kurban bayramının birinci günüdür. Bu münasebetle Kurban bayramının öncelikle milletimize, İslam Alemine ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Hep bir arada, sevgi dolu ve huzurlu nice bayramlar geçirmek dileğiyle, Kurban Bayramınız Mübarek olsun! Hoşçakalın.

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Tüm Yazılarını Göster
DÜZCE HAVA DURUMU