Karakter Boyutu :
İLHAMİ ATASEVER

“Hacı Hidayet Türkseven Özel Eğitim Uygulama Merkezi” İnşaatı Başladı!

28 Eylül 2016 - 22:31

Beyazay Derneği Düzce Şubesi Başkanı, Düzce’de faaliyet gösteren Özel Eğitim Okul Müdürlerini 01.12.2014 tarihinde o zamanının Düzce valisi Ali İhsan Su, 24. Dönem milletvekili İbrahim Korkmaz ve Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in de hazır bulunduğu bir kahvaltıda bir araya getirerek problemlerin ilgililere ilk ağızdan iletilmesini sağlamıştı. Düzce valisi iki gün sonra aldığı karar ile Türkiye’de 3. Vilayet olarak Düzce’de 03-06 yaş arası “Özel Eğitim Ana Okulunu” Avni Akyol İlkokulunun bahçesindeki binada 2014-2015 eğitim öğretim yılının 2. döneminde faaliye geçirmişti. Bu okul halen başarılı bir şekilde eğitim öğretime devam ediyor.

O toplantıda bir ihtiyaç daha ortaya çıkmıştı. O da Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi(OÇEM). Otistik yani; (Zihinsel engeli olmayan, ama kendini ifade etmede, sosyalleşmede, iletişimde problem yaşayan, yerli yerinde davranamayan), Bilinen bir tıbbi tedavisi olmayan, sadece eğitimle düzelebilen çocukların ihtiyacı olan “Özel Eğitim Uygulama Merkezi” idi. Çocukların öz bakım becerilerini geliştirmeye ve sosyal hayata hazırlamaya çalışan bu okul halen Düzce’de var. Cumhuriyet ilkokulu olarak yapılmış olan eski binada eğitim öğretimine devam ediyor. Ama bu bina geçici olarak kullanılıyor. Bu okulun 37 aylıktan, lise öğrencileri de dahil 45 öğrencisi var, ama fiziki anlamda binası yok!

Konu ile ilgili olarak Beyazay Derneği Düzce Şubesi Başkanı Nurullah Çelebi’nin girişimleri ile bir hayırsever bulundu. İhtiyaç olan “Özel Eğitim Uygulama Merkezinin”yeri İl Milli Eğitim Müdürlüğünce, Yahyalar mahallesi, Metek Toki konutlarının bulunduğu bölgede (BİM alışveriş merkezinin doğusu) tespit edilerek zemin etüdü yaptırıldı. Daha önceden görüşmeleri yapılmış, yapım sözü alınmış olan okulun protokolü, 16 Eylül 2015 tarihinde nihayet Düzceli işadamı, hayırsever Hacı Hidayet Türkseven, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yurtman, Düzce ili valisi Ali Fidan tarafından valilikte imzalandı. Törene Vali yardımcısı Selda Tural, Hidayet Türkseven’in mahdumu Tarık Türkseven, il Milli Eğitim Müdür yardımcısı Turan Şahin, Şube Müdürü Ekrem Yazar, Beyaz Derneği Düzce şube Başkanı Nurullah Çelebi, Emekli öğretmen ve Düzce’nin Sesi Gazetesi yazarı İlhami Atasever de hazır bulundu.

“Hacı Hidayet Türkseven Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nin” İnşaat alanı yaklaşık olarak 1750 metre kare civarındadır. Bodrum, zemin ve 1. kat olarak yapılacak. İnşaatın yapım ruhsatı alındı. İnşaat alanına konteynırlar getirildi. Elektrik hattı çekildi.  İnşaata aynı günlerde başlandı. Devletin imkanları ile hafriyat ve dolgu çalışmaları yapıldı. Hafriyat çalışmalarından sonra hayırsever taşocağı sahiplerinden dolgu malzemesi alındı. Fakat inşaat, hava muhalefeti ve ufak tefek bazı problemler nedeniyle hayırsever işadamı Hacı Hidayet Türkseven’e yapımı için bir türlü teslim edilemedi.

Problemler çözüldükten sonra Hacı Hidayet Türkseven, nihayet inşaatın yapım işini Koç inşaat’a verdi. Koç inşaat 01 Eylül 2016 tarihi itibarı ile Hacı Hidayet Türkseven’in kendisine sağlayacağı maddi imkan nisbetinde binayı yapacak. 01 Eylül 2016 tarihi itibarı ile de inşaat çalışmalarına başlandı. Kadastro ölçümleri yapıldı. Yeniden zemin iyileştirme çalışmaları yapıldı. Gro betonlar döküldü, İzolasyon çalışmaları yapıldı. İnşaat, 28 Eylül 2016 tarihinde temel atma töreni yapılacak hale getirildi.

Böyle bir binanın yapılması için her türlü desteği veren önceki valimiz Ali Fidan’a, ayağının tozuyla yapılmakta olan inşaata sahip çıkan ve temel atma programına katılan valimiz Zülkif Dağlı’ya, böyle bir binanın Düzce için ihtiyaç olduğunu düşünerek hayırsever işadamının bulunmasını sağlayan Beyazay derneği Düzce şube başkanı Nurullah Çelebi’ye, Binanın yapımı için maddi destek sağlayan İşadamı Hacı Hidayet Türkseven’e, İnşaatı çok düşük maliyetle ve imkanlar ölçüsünde yapmaya söz veren Koç İnşaat adına Nihat Koç’a, Düzce Belediyesine, Özel idaresi Genel Sekreterliğine, adeta kendi inşaatı imiş gibi ilgilenen Beyazay Derneği Düzce şubesi yönetim kurulu üyesi ve hayırsever işadamı Osman Yiğit’e, emeği geçen herkese çalışmaları ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Bugün temeli atılacak olan binanın bir an önce bitirilmesi gerekmektedir. Bundan sonraki süreç çok önemlidir. Hacı Hidayet Türkseven, yapacağı yardımı yaptıktan sonraki süreçte idarenin görevi gerekli olan parayı devletten istemesi, siyasilerin de görevi istenen parayı bütçeye konulmasını sağlamak olmalıdır! Hoşçakalın.

  • Yorumlar1
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Tüm Yazılarını Göster
DÜZCE HAVA DURUMU