Karakter Boyutu :
İLHAMİ ATASEVER

Efteni Otel İşi Tamam mı?

07 Kasım 2016 - 12:28

07.05.2012 tarihinde “Efteni Otel” ile ilgi; “Efteni Kaplıcası cazip hale getirilemez mi?” Başlığı ile bir yazı yazmıştım. Yazdığım yazıda; “Bolu’da bulunan kaplıca tedavi merkezi nasıl hizmet veriyor? Orada tedavi olmak isteyen kişiler doktordan yatış alıyor. Günler aylar öncesinden de kaplıcadaki “Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezinden” yatış için randevu alıyorlar! Yeter ki adı iyi konulsun, yeter ki iyi bir şifa merkezi olsun!”  

10.12.2012 tarihinde; “Bakan Şahin, Efteni Otel Kurtulacak Dedi.” Başlığı ile bir yazı yazmıştım.  

Yazdığım yazıda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma ŞAHİN; "Böyle bir yatırımın bu duruma düşmesi üzüntü verici. Biz önce gerekli incelemeleri yapacağız. Yasal olarak durumunu göreceğiz. Daha sonra otel hakkında bize daha geniş bir rapor sunmalarını isteyeceğiz. Şartlar uyarsa, biz bu oteli şehit yakınları ve gazilerimiz için Türkiye’de de bir ilk olmasını istediğimiz ‘Tedavi Sonrası Rehabilitasyon Merkezi’ olarak düşünebiliriz. Böyle bir tesis bizim elimizde henüz yok. Bizim istediğimiz ve hayata geçirmeyi arzuladığımız bir proje. Ben olumlu bakıyorum. Bu projenin Düzce’de gerçekleşmemesi için hiçbir neden yok" demişti.

“Efteni kaplıcasının bulunduğu yerde çok lüks bir bina yapılmıştı. Oteli, lokantası, konferans salonu gibi birçok bölümü olan bir bina! Efteni kaplıcasının romatizma, sinir iltihabı, cilt ve kadın hastalıklarına iyi geldiği belirtilmektedir. Bu tespitler doktor raporuna bağlanarak hastaların tedavi olmaları için hastanelerden resmi olarak sevk edilmeleri sağlanamaz mı? Hastalara resmi olarak yataklı tedavi imkanı verilemez mi? Efteni kaplıcasının önemi Türkiye’nin ve dünyanın her tarafında güçlü bir reklam yapılarak tanıtımı yapılamaz mı? Çok güzel bir şekilde yapılmış olan o bina, hastalar için mesela “Düzce Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi” haline dönüştürülemez mi? Efteni gölü ve kuş cennetini de buna ilave edersek çok güzel bir turizm hareketi sağlanabilir!”

30.03.2016 tarihinde “Ne Olacak Bu Efteni Oteli?” Başlığı ile bir yazı yazmıştım. Bu yazıda da; “24.03.2016 tarihinde 24. Dönem Düzce Milletvekili İbrahim Korkmaz’ın Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ı ziyaretinde Efteni Otel konusu gündeme gelmişti. Rektör hanım, üniversite olarak ‘Efteni Otel’e talip olabilirim demişti. Efteni Otel ile ilgili olarak Devlet, alacaklı olduğu söylenen ilgili yerlere gereken ödemeyi yapar, Efteni Otel binası mülkiyetinin özel idare tarafından alınmasını sağlarsa, üniversite olarak işletimine talip oluruz.” demişti.

11.07.2016 tarihinde “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Faruk Özlü’ye Hatırlatma” başlığı ile Efteni Otel’i hatırlatmıştım.

31.10.2016 tarihinde “Efteni Otel Problemi Çözülüyor mu” başlıklı bir yazı yazdım. Yazdığım yazıda; “Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Faruk Özlü Belediye başkanımız Mehmet Keleş’e bu işin çözümü için bir şeyler yapılmalı dedi mi? Diye bir soru sormuştum.

Bu işi çözse çözse Belediye başkanımız Mehmet Keleş çözer diye yazmıştım. Hala sözümdeyim. Çünkü Keleş; ‘Belediyeler Birliği başkanı’dır! Bu iş çözülürse tüm belediyelerden de burada kalmak için talepler olur. Her türlü sosyal faaliyetler burada yapılabilir.” Şeklinde bir yazı yazmıştım.

“Efteni Otel” 02.11.2016 tarihinde nihayet basında dillendirilmeye başlandı. “Keleş Efteni Otel’e el attı” şeklinde manşetler görmeye başladık.

““Efteni Otelin Sosyal Tesise” dönüştürülmesi için fizibilite çalışmalarına başlandığı bildirildi. Efteni Oteli atıl durumdan kurtarmak ve Düzce’ye yeniden kazandırmak için yıllardır sözde kalan girişimler artık son bulacak gibi. “Top, artık Bakan ve Başkanda” başlığıyla yazılı ve görsel basında görülmeye başlandı. Efteni Oteli için, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün Belediye Başkanı Mehmet Keleş’e, artık buranın değerlendirilmesi için harekete geçilmesini gerektiğini söylediğini, Başkan Keleş’in de Bakan Özlü’nün desteği ile yatırımı yeniden canlandırmayı planladığını paylaşmıştık. Açıklamada, Kurugöl ve Samandere Tabiat Anıtlarının Düzce Belediyesi’ne devredilerek sosyal tesise dönüştürülmesinin ardından yıllardır atıl durumda kalan ve harabeye dönüşen Efteni otel için de benzer çalışma yapıldığı bildirildi. Düzce belediyesi tarafından Efteni otelinin sosyal ve turizm tesisine dönüştürülmesine ilişkin çalışmaların başlatıldığı, fizibilite çalışmalarının gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada; Düzce İli Hacıyakup köyü sınırları içinde bulunan ve yıllardır atıl durumda bulunan Efteni otelin sosyal tesise dönüştürülmesi için girişimler yapılıyor!”

06.11.2016 Pazar günü “Düzce Belediyesi Şehirlerarası Otobüs Terminali”nin açılış töreni yapılacak. Sayın Bakanımız Faruk Özlü’nün ağzından Efteni Otel ile ilgili müjdeli haberi Düzce’li olarak duymak istiyoruz. Hoşçakalın.

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Tüm Yazılarını Göster
DÜZCE HAVA DURUMU