Karakter Boyutu :
İLHAMİ ATASEVER

Kusursuz kafede kahvaltı farkı!

25 Ekim 2017 - 11:21

Kafe ne demek? Kafe;  orijinal yazımıyla cafe, müşterilere yiyecek ve içecek servisi yapılan küçük bir işletme demektir. Aslında kahve servisi yapılan bu mekanlar zamanla basit yiyeceklerin ve her türlü sıcak-soğuk içeceğin de sunulduğu yerler halini aldı. Kısaca, “Kafe” denilince aklımıza hem lokanta, hem de çay, kahve içilen bir mekan geliyor. 

İçinde bulunduğumuz 2017 yılının Ağustos ayında Düzce’de “Kusursuz Kafe” diye bir yer açıldı. Peki “Kusursuz Kafe” ne demektir? Zihinsel engelli gençlerin istihdamı ve sosyal yaşama entegrasyonunun sağlanması amacıyla hayata geçirilen bir mekan demektir. Açılışı yapılan o kafede halen 18 engelli gencimiz çalışıyor.

“Kusursuz Kafe” açılmadan önce 45 engelli kursiyere kafelerde çalışma eğitimi verildi. Bu engelli vatandaşlarımız açılacak olan bir kafeyi nasıl işletir, oraya gelen müşterilere nasıl hizmet eder bunun eğitimi verildi. Yani bir nevi garsonluk, bulaşıkçılık, temizlik, şeflik, hamburger yapımı, tost yapımı vb. eğitimler verildi. Bu eğitimin sonunda bu vatandaşlara sertifika verildi.

Düzce’de ilk olma özelliğini taşıyan “Kusursuz Kafe” Kent Park’ta açıldı. Açılışta, Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva yaptığı konuşmada “Kusursuz bir dost arayan, dostsuz kalır. Kusursuz kafe arayan Düzce’ye gelir” demişti.

Bundan sonraki günlerde önce kusursuz kafenin nerede olduğunu bizzat gidip görmeli, ne yaptıklarını bilmeliyiz.

Resmi kurumlar, okullar (Öğretmenler, öğrenciler), STK’lar yemekli veya çaylı toplantılarını burada yapabilirler. Misafir ağırlama işi bu kafede yapılabilir. Kadınlar günlerini burada yapabilirler Bu kafeye gelirken amacımızın; bu tür yerleri tanımak, engelsizlerin engellilerle kaynaşmalarını sağlamak ve onlarla bir nevi gönül bağı kurmak olduğu bilinmelidir. Hoşçakalın.

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Tüm Yazılarını Göster
DÜZCE HAVA DURUMU