Karakter Boyutu :
İLHAMİ ATASEVER

STK istişare toplantısı yapıldı!

16 Ocak 2018 - 09:28

Geçtiğimiz hafta 09.01.2018 tarihinde sivil toplum platformu istişare toplantısının üçüncüsü yapıldı. Toplantıya başta ilimiz valisi Zülkif Dağlı olmak üzere, Belediye Başkan Yardımcısı Özgür Sağlam, Düzce Üniversitesi rektör yardımcısı İlhan Genç, İl Müftüsü Selami Emen, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zeki Yıldırım, Dernekler İl Müdürü Yunus Karaman, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, KYK Müdürü Kudret Koz, İl Göç İdaresi Müdürü Seyhan Akyüz, Sivil Toplum Kuruluşları Platform Başkanı Mustafa Ketrez ve bazı STK başkanları katıldı. Toplantının ev sahipliğini ve ilk selamlama konuşmasını Müsiad Düzce Şubesi Başkanı İsa Şengüloğlu yaptı.

Toplantıda Müsid Düzce Şube Başkanı İsa Şengüloğlu, Düzce Genç Eller Derneği Başkanı Enes Bektaş, Türkiye Beyazay Derneği Düzce Şubesi Başkanı Nurullah Çelebi görüntülü olarak birer sunum yaptılar.

Ufka yolculuk kültür yarışmaları kapsamında Düzce Seri Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Ömer Özel ve Tügva’nın Düzce Şube Başkanı İsa Yazıcı da yaptıkları faaliyetleri anlattılar. 

İlimiz valisi Sayın Zülkif Dağlı yapılan sunumlardan sonra yaptığı değerlendirme konuşmasında; Sunum yapan dernek başkanlarına teşekkür etti. Yapılan bu çalışmalarda;

“Anlatılan ve gösterilen iyi örnekler suretiyle neler yapabilirizi gördük. Bu faaliyetlerin çalışmalarımıza hız vereceğini düşünüyorum. Gayretimizi önümüzdeki süreçte biraz daha artıracağız. 2018 yılı için gençliğe dönük neler yapabiliriz? 2018 yılının 9. günündeyiz. Tüm dernekler ve STK’ların zaten yaptıkları çalışmalar var. Biz artı olarak neler yapabilirizi düşünüyoruz. Bunlar şu anda biraz daha planlanıyor. Tabi bundan sonra ilk ve ortaöğretimde, yüksek öğrenim gençliğinde, çalışmalarımızın süratini biraz daha nasıl artırabiliriz? Bunun için 2018’de gençlik faaliyetleri artacak dediğimize göre bunun da içini hep birlikte faaliyetlerle dolduracağız. Bu manada bu çalışmalar gayet güzel.

Birilerine bir şey tavsiye edip, veliler olarak bizim bir kenarda durmamız doğru değil. Çocuğumuza kitap oku deyip elimize kitap alıp okumamak da doğru değil. Geçtiğimiz toplantıda burada Serdivan Akademisi gündeme gelmişti. Onunla ilgili de sistem nasıl çalışıyor, bu konuda Düzce olarak biz ne yapabiliriz? Bu konu ile ilgili kurumsal bir vaziyet almalıyız. En kısa zamanda Serdivan’a gidelim, çalışmaları yerinde görelim. Biz de kurulacak olan bu Akademiye Düzce Akademisi deriz. Yönetim ve koordinasyonu bu platform olur. Bu şekilde bir sistem geliştirilebilir. İyi örnekler görmekte fayda var.”

Düzce Üniversitesi Rektör yardımcısı İlhan Genç; “Yapılan çalışmaları duymak, bu dokunuşları görmek, öğrencilerimiz ve gençlerimiz için oldukça memnuniyet verici. Bu tarzda farklı etkinliklerin olması bizleri gerçekten sevindiriyor. Çünkü insan yetenekleri ile var. Dolayısıyla farklı alanlarda, farklı yeteneklere hitap eden STK’larımızın olması da güzel. Kimisi spora, kimisi yazı yazmaya, sanat faaliyetlerine,  kitap okuma konusunda faaliyet gösteriyorlar. Ülkemizin bunlara ihtiyacı var. Farklı dallarda, kaliteli insanlara ihtiyaç var. Neticede eğitim yapılıyor. Ama belli bir aşamadan sonra yetenekli insanlar burada kalabiliyor. Dolayısıyla, dernekler ya da vakıflar vasıtasıyla sizlerin katkıları, kaliteli insanların yolunu açacak diye düşünüyorum. Bu da beni sevindiriyor. Bu anlamda bizler de destek veriyoruz ve vereceğiz de inşallah.”

İlimiz Müftüsü Selami Emen; “Gerçekten ilimizde çok güzel çalışmalar oluyor. Biz de kendi aramızda hem üniversite ile hem de müdürlüklerimizle istişare halinde daha iyi nasıl hizmet edebilirizi düşünüyoruz. Gençlerimize ve bütün insanlığa bizler nasıl faydalı oluruz diye fikir geliştiriyoruz. Biz de Diyanet Gençlik Merkezi (Diyem) kurduk. Eski fem dersanesinin binasında devam ediyoruz. Hem bayan, hem de erkekler olarak faaliyetlerimiz var. KYK ve diğer kurumlarla beraber çalışıyoruz.” 

Genç Eller Derneği Başkanı Enes Bektaş bir öneride bulundu; “Düzce ili, turizm konusunda ciddi sıkıntıları olan bir ilimiz. İstanbul ve Ankara arasında bir yerde olmamıza rağmen turizm konusunda sıkıntı yaşıyoruz. En yakınımızdaki Bolu iline yılda bir milyona yakın turist gelirken Düzce’mizde bu sayı 100-150 bin civarındadır. Bu durum bize göre tanıtımdan kaynaklanıyor. Tanıtım için üniversite öğrencileri aslında bizim için birer turizm elçisidir. Herbiri farklı şehirlerden ilimize gelmişler. Biz onlara ilimizi iyi bir şekilde tanıtırsak onlar da sosyal medyalarında Düzce’yi iyi tanıttıklarında ben eminim ki Düzce’de turist sayısı 100’de 200-300 artacaktır. Bu konuda biz ‘Yaşadığınız şehri tanıyor musunuz?’ ya da ‘Oturduğunuz şehri tanıyor musunuz?’ projesi yaptık. Bu konuda il özel İdaresi, Gençlik Spor İl Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüğünde çeşitli araçlar var. Bu araçlarla hafta sonları üniversite öğrencilerini Düzce’nin çeşitli tanıtım noktalarına getirebiliriz. Onları gezdirebiliriz. Bu çalışma ile iyi bir tanıtım yapabiliriz. Mesela; Güzeldere Şelalesinde bir etkinlik yapabiliriz.”

STK istişare toplantısında yapılan çalışmaların anlatılması, sunumların yapılması gerçekten Düzce’de bir şeylerin yapılıyor olduğunun göstergesidir. Bu toplantıda Genç Eller Derneği Başkanı Enes Bektaş’ın turizm konusundaki önerileri çok yerinde. Kendisini tebrik ediyorum. Teklif edilen önerinin gerçekleştirilmesi hiç de zor olan şeyler değil gibi geldi bana.

Hoşçakalın.

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Tüm Yazılarını Göster
DÜZCE HAVA DURUMU