Karakter Boyutu :
İLHAMİ ATASEVER

EML Orta kısmı-Camilerde uyuyanlar-Yorum-Motosikletler-Toki, sanayi siteleri!

01 Temmuz 2018 - 14:43

Endüstri Meslek Liselerinin Orta kısmı da olmalı!

Yeni eğitim-öğretim sistemi hepimizin malumu olduğu gibi 4+4+4 olmak üzere 12 yıldan oluşmaktadır. Yani ilkokul, Ortaokul ve Lise bölümü. İlkokuldan sonra meslek sahibi olmak isteyenler, Endüstri Meslek liselerine gidebilmeleri için orta bölümlerinin de olması lazım. Nasıl ki imam hatip liselerinin orta kısmı var,  Endüstri Meslek liselerinin de orta bölümleri neden olmasın? Yani makine veya inşaat mühendisi olmak isteyenler taa ortaokuldan itibaren yani çekirdekten neden yetiştirilmesin? Yıllar evvel böyle değil miydi? 

Okul bitiren herkes masa başı iş istiyor. İyi de masa yapacak adama yok! Düzce İş-kur müdürlüğüne gidiyorsunuz 12.500 kişi kayıtlı işsiz var. İçlerinde bir tane Endüstri Meslek Lisesi mezunu kişi yok! Neden? Çünkü çalışıyor, işi var da ondan. Ama 12.500 kişinin 3000 kişisi Üniversite mezunu! Ne anlamalıyız bundan? 

Liseyi bitiren her genç mutlaka Üniversiteye gitmek zorunda mı? Gitmek isteyen gitsin tabi onun önü zaten açık. Ama liseyi bitiren bir genç meslek sahibiyse, ülkenin de meslek sahibi kişilere ihtiyacı varsa neden illa da üniversiteye gitsin? Türkiye’nin Nüfusu 80.8 milyon civarında, Almanya’nın nüfusu da 82.8 milyon civarında. Türkiye’de Üniversitede okuyan genç sayısı 7.1 milyon, Almanya’da üniversitede okuyan öğrenci sayısı 2.8 milyon kişi! Bundan ne anlamalıyız?

Camilerde yatıp uyuyanlar!

Son günlerde camilerde yatıp uyuyan, uyurken horlayan, dinlenmek için sırt üstü yatıp uzananlar, özellikle telefonla evde veya sokakta konuşur gibi sesli konuşanlar, cami içinde para istemek için ve akşama kadar kapının dibinde iç tarafta oturanlar, bunlar normal midir? Namazını cemaatle kılamayıp vakit namazı için camide namaz kılanlar bu işten son derece rahatsızlar. Bunun önüne nasıl geçmek lazım? çözümü nedir? Bu işe bir çözüm bulmak gerekmez mi?   

Düzceli rumuzu ile Yorum!

Değerli Hocam! Bayram arifesindeyiz. İftar sonrası Düzce’nin en kalabalık yeri şüphesiz Merkez Büyük cami AVM arası idi. Bisiklet dahil trafiğe yasak olan bu bölgede bisiklet ve motosiklet trafikte yasak bölgede araç kullananlardan yayalar olarak oldukça rahatsız olduk. Ancak ne bir polise, ne de zabıtaya denk geldik. Böyle yoğun geceler için polisimize ve zabıtaya devriye nöbeti yok mudur? Ayrıca engelli arkadaşımı, bisikleti ile kaldırımlardaki araç parkları nedeni ile oldukça zor anlar yaşadım. İdarecilerimizin seçim çalışmalarının yanısıra şehrimizle de ilgilenmelerini istiyorum. Saygılarımla. (Bayramdan önce yazdığım bir yazıya gelen yorum)

Trafik ışıklarında bekleyen motosikletler!         

Araçlar, motosikletler trafik ışıklarında kırmızı ışıkta kural gereği durmak zorunda oldukları için dururlar. Yeşil ışık yandığında özellikle motosikletler tek teker üzerinde, hızlı ve gürültülü bir şekilde mi yoluna devam etmek zorundadırlar?

Toki, artık konut değil sanayi siteleri kurmalı!

Toplu konut idaresi (Toki) artık konut değil, sanayi siteleri, OSB’ler kurmalı. Mesela organize sanayilerinde, küçük sanayi sitelerinde çeşitli büyüklüklerde tip projeler geliştirmeli ve çeşitli büyüklüklerde fabrikalar yapmaya başlamalıdır. Hem daha planlı, hem ödeme kolaylığı olan bir yapılaşma olur. Bu projeye her fabrika kurmak isteyen sanayici sıcak bakar diye düşünüyorum. Ne dersiniz olmaz mı? Hoşçakalın.

  • Yorumlar1
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Tüm Yazılarını Göster
DÜZCE HAVA DURUMU