Karakter Boyutu :
İLHAMİ ATASEVER

Belediye başkan adaylarına!

05 Aralık 2018 - 13:37

Mehmet Özhaseki 5 dönem Belediye başkanlığı ve Çevre Şehircilik Bakanlığı yapmış. Halen de Ak Parti milletvekili olarak “Genel Başkan Yardımcısı” ve “Yerel Yönetimler Başkanı” olarak görev yapmaktayken kendisine Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı uygun görüldü!

Belediye başkanlığı önemli bir makam ve görevdir. “Şerefu’l-Mekan Bi’l-Mekin” yani bir makamın şerefi, o makamda oturan kişiden gelir. Eskilerin tabiri ile "Görevden, makamdan şeref alınmaz, bilakis göreve ve makama saygınlık kazandırılır ki makamın şerefi; Mekanı elde edenden gelir" anlamında kullandığı bir özdeyişdir. "Millete efendilik yoktur, hizmet vardır. Bu millete hizmet eden onun efendisi olur"Belediye başkan adayı olan ve olacak olanların adaylıkları ilimize ve milletimize şimdiden hayırlı olsun.

Halkın içinde dolaşan bir Düzceli olarak belediye başkanı olsam Düzce için ne yapardım sorusunu kendi kendime sorduğumda şu şekilde cevap verirdim? Düzce’nin hali hazır durumuna pek fazla dokunmadan neler yapılabilir onu değerlendirirdim. Mesela; İyi bir şehir plancısı ile çalışırdım. Şehrin bugünkü mevcut haline hiç dokunmadan, ufak tefek değişikliklerle neler yapılabilir ona yoğunlaşırdım. İlkönce planlanmış olan halihazır çevre yollarını açar, asfaltlar, şehrin kendiliğinden genişlemesi ve trafikteki rahatlığı sağlardım.

Düzce’nin çöpünü halen küçük melen kenarına açılan büyük çukurlarda depolamak şeklinde değil, çöp ayrıştırma tesisi kurarak çözerdim. D-100 karayolu ve kalıcı konutlar bağlantı yolunun her iki tarafını “örnek projelerle konut ve işyerleri” yapılmasını sağlar, ikametgah alanlarını mümkün olduğunca şehrin dışında oluşturulmasına özen gösterirdim. Herkesin her projeyi uygulamasına müsaade etmezdim. Planlamayı yirmi beş, elli yıl sonrası oluşabilecek nüfus artışını dikkate alarak yapardım! Asar deresinin birçok yerine “göletler,” “asma köprüler” yapardım. Asar deresi civarını eğlenceli hale getirirdim.

Düzce’nin Karaca, Ağa mahalleleri veya uygun görülen diğer yerleşim yerlerini vatandaşı mağdur etmeden ve menfaatine uygun olacak şekilde TOKİ veya bir başka inşaat kuruluşu ile anlaşır “kentsel dönüşüm” projesi ile daha kullanışlı ve güzel hale getirirdim. Bu şekilde hem yer kazanır, yeşil alanlar oluşturur, hem de şehrin görüntüsünü daha modern halde olmasını sağlardım.

Önceki Belediye Başkanlarımızdan Mehmet Keleş 08 Mart 2014 Cumartesi günü Durmazlar düğün salonunda, halk teveccüh gösterirse ve başkan olduğunda yapacağı projeleri tanıtmış ve yeni dönem projelerini şöyle sıralamıştı;

“Küçük Melen Suyu,  Kentsel Dönüşüm, Asar Suyu, Hızlı ve Kolay Ulaşım, Konuralp ve Tarih Koridoru,  Marka Şehir, Düzce Kültür Evleri, 4 Adet Kapalı Pazaryeri, 15 bin Kapasiteli Stad, İçme Suyu, Kongre ve Fuar Merkezi, Konut projeleri.” Bu projelerden yapılmış olanların haricinde yapılamayanları yapmaya devam ederdim.

Ayrıca; “Yüksek Hızlı Tren (YHT)” hattının Düzce ilinden D-100 karayolunun kuzeyinden geçirilmesini, “Efteni kaplıcasının” faal hale getirilmesini, Anıtpark alanının alt katına otopark yapılmasını sağlardım.  “Çoban, Öztürkler ve Olimpiyat” kavşaklarındaki trafik sıkışıklığını çözer, aynı kavşaklara büyük puntolarla kavşak isimlerini yazardım. Görüntü olarak Azmimilli mahallesinde hizmet vermeye çalışan “Öğretmenevi binasının” bir başka yere yapılması için destek verirdim.

Ayrıca son yıllarda problem haline gelen Camilerin aydınlatma ve yakıt giderlerinin karşılanmasını; ‘5393 sayılı Belediye Kanununun 73. Maddesi, 16.05.2012 tarih ve 6306 sayılı kanunun 17. Maddesi’ ve ‘5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu’nun 7.maddesinin (n) bendi’; gereği çözerdim.

Bozulan yolları tamir ederdim. İnşaat yapım ruhsatlandırma işini anında bitirecek tedbirleri alırdım. Mahallelerdeki besihanelerin insanlara koku ve sinekten dolayı verdikleri rahatsızlıkların önüne geçerdim. Çukurları düzeltir arka sokaklar da dahil asfalt yapardım. Halktan gelen şikayetleri anında çözecek gezici ekipler kurardım. Halkın belediye ile olan tüm işlerini süratli bir şekilde çözülmesini sağlardım. Halka daima gülen yüzümü gösterirdim. Halkın içinde dolaşır esnafla, halkla bütünleşir kucaklaşırdım. Belediye deyince, halkın aklına hep gülen yüz gelmesini sağlardım! Çünkü gülen yüz, yapılacak tüm icraatlardan çok daha önemlidir! İkinci dönem belediye başkanlığı gibi bir kaygım olmayacağı için bu işleri çok rahat yapardım.

İstediğimiz tek şey herkesin işini yapmasıdır! Bilinmelidir ki gören gözlerimiz, duyan kulaklarımız, yaşadığımız belde ile ilgili düşüncelerimiz vardır. Her fırsatta onları gerek ben, gerekse basındaki diğer arkadaşlar zaten ifade etmeye çalışıyoruz.

Memlekete hizmet etmenin şartı yerel yönetimlerde başarılı olmaktan geçer. Mehmet Özhaseki’nin tekrar belediye başkan adayı olarak gösterilmesi kolay mı oldu zannediyorsunuz? İstanbul Belediyesinin eski başkanı Recep Tayyip Erdoğan neden ve nasıl Başbakan ve Cumhurbaşkanı oldu zannediyorsunuz? Önemli olan hizmet etmek ve halkla bütünleşmektir! Hoşçakalın.

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Tüm Yazılarını Göster
DÜZCE HAVA DURUMU