Karakter Boyutu :
KONUK YAZAR ; METİN KÖSEER

Fındık para yaptı… Üretici havaya girdi

05 Eylül 2014 - 12:17

 

Fındık bu sene üreticinin yüzünü güldürdü. Kilosu 10 liradan aşağı düşmeyen fındık, fındık sahiplerini havaya soktu.

 

 

Bu sezon tonlarca fındık alan üreticilerin cebi para gördü. Parayı gören üretici de ister istemez havalara girdi.

 

 

Fındığını tüccara satanların yürüyüşü, konuşması, hal ve hareketleri değişti. Demek ki parayı bulanların yaşantısı değişiyor. Demek ki para insanı değiştiriyor. Demek ki para insanı bozuyor.

 

Fındık sezonu yavaş yavaş sona erdi. Fındığını toplayan ve harmandan sonra kurutup satanlar, peşin parayı görünce ne oldum delisi oluyor.

 

Ben bu işten bir şey anlamadım. Şükretmesini bilmiyoruz. Allah bereket versin demesini bilmiyoruz. Hep gelsin istiyoruz.

 

Bir çok üretici arkadaşlarım var. Hepsinin fındığı olmasına rağmen, hala doymak nedir bilmiyorlar.

 

Bir arkadaşım 6 ton fındık toplamış. Diğer arkadaşım 10 ton toplamış. Daha 35 dönümlük bahçemde fındık bekliyor. Onları da bugün yarın toplarım diyor.

 

Şimdi 6 ton fındık alan arkadaşım, 10 ton fındık alan arkadaşımı çekemiyor. Ya adam isterse 100 ton fındık alsın bize ne?

 

Sen 6 ton fındık almışsın şükretsene…

 

Ben 2 dönümlük yerden yemelik alabildim. Baldızım 12 dönümlük yerden 50 kilo fındık alabildi. Allaha şükür dedik. Ne yapalım şimdi?

 

Ya fındık bahçesi olmayanlar ne yapsın? Onlara yazık değil mi?

 

Akçakoca’da, Çamlı’da, Yığılca’da, Konuralp’de, Cumayeri’nde, Çilimli’de bildiğim birçok arkadaşımın fındık bahçesi var.

 

Hepsi fındığını toplamak için 10 gün hatta 15 gün çalışıyor. Esmahanım’da bir tanıdığımın fındığı var, toplaması yaklaşık 1 ay sürüyor.

 

Allah, bu sene kimi bahçelere çok kimi bahçelere az fındık verdi. Kimi fındık bahçeleri dondu, kimileri yandı. Nasip işi diyelim.

 

Peki çok fındık alıp şımaranlara ne demeli? Adamların yürüyüşleri değişti. Adamların oturuş şekilleri değişti. Adamların konuşmaları değişti.

 

Cebine marlboro sigarasını koyup, bacak bacak üstüne atarak kahve söyleyen fındık üreticisine ne demeli?

 

Demek ki insanoğlu parayı görünce değişebiliyor. Demek ki para dürüstlüğü bozuyor. Baksanıza, eline azıcık para geçen eğlence mekanlarını altına üstüne getiriyor.

 

Bu yetmiyormuş gibi devlet baba bunlara her sene destekleme parası veriyor. Ondan sonra bizim insanımız tembel oluyor.

 

Ne olacak? Her sene hazır para geliyor. Bir sene bir işte çalışsa, ayda 1 milyon alsa yılda 12 milyon yapar. Adam niye çalışsın.

 

Her sene devlet en büyük bahçe sahiplerine 17 milyon destekleme parası veriyor. Adam senede bir ay fındık topluyor. 100 milyona satıyor.

 

Bu adamlar niye çalışsınlar. Nasıl olsa topraktan ve devletten para geliyor. Fındık sahibi olup adam gibi adam olanlara eyvallah kardeşim.

 

Şımaranlara bu dünya yetmez, onlara bir dünya daha lazım diyerek esenkalın… 

  • Yorumlar2
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU