Karakter Boyutu :
KONUK YAZAR ; METİN KÖSEER

Rezilliğin böylesi…

12 Eylül 2014 - 17:08

 

 

Düzce’de  yetkililer, Avrupa’da sporcular bizi mahvediyorlar. Bir vatandaş olarak, bir basın mensubu olarak kime inanacağımızı şaşırdık.

 

 

Bir idarecinin maaşı dolgundur, makam arabaları vardır. Bir milletvekilinin maaşı dolgundur. Altında makam arabaları vardır. Bunların hepsi devletin verdiği imkanlardan faydalanır.

 

Hiç biri bir lirayı kaçırmaz. Menfaat gelecek, çıkarı olacak en ufak şeyi takip ederler. Ama iş hizmete gelince hepsi toz olurlar.

 

Bir sporcu vardır. Bir de hocaları vardır. Bunların aldıkları aylıkları, primleri, taksitleri, maç başı paralarını, yemelerini, içmelerini, bedava otellerde kalmalarını, otobüs veya uçakla bedava seyahat etmelerini dile getirmiyorum.

 

Yani devlet idarecileri gibi futbolcuların cebinden bir lira masraf çıkmaz. Masrafları sadece kendilerine özel harcamalar olursa yaparlar. Başka türlü kuş uçsa ceplerinden bir lira çıkmaz.

 

Asgari ücretli 890 YTL ile kira verir, elektrik, su, telefon, doğalgaz öder. Çocuk okutur, üst baş alır. Pazar işini görür, evine günlük ekmek almaya çalışır. Geçinir gider.

 

Bizim futbolcular, en kral otellerde tatil yaparlar. Milyon dolarlık transferler yaparlar. Gece hayatlarını magazin sayfalarından okursunuz. Milyon dolarlık araçlara nasıl bindiğini görürsünüz.

 

Şimdi milyon dolarlık futbolculara soruyorum? Milli formayı giyecek kadar yükselen ve mücadele edemeyecek kadar pasif kalan sporculara soruyorum?

 

Siz hiç 80 milyon Türk bizim arkamızda demediniz mi? Biz hiç bu parayı hak ediyor muyuz demediniz mi?

 

İnsan azıcık diyorum. İnsan azıcık yüreğini ortaya koyar. İnsan azıcık topa vurur, insan azıcık koşar, insan azıcık şut atar. İnsan azıcık pas ister, insan azıcık etrafına bakar.

 

Bizim Milli Takım sahada gezdi, yürüdü. Bizim takım İzlanda’ya tatile gelmiş. Adamlar daha sezona başlamamış. Hala akıllarında tatil var.

 

İşte bizim Türkiye’nin klasiği bu arkadaşlar. İzlanda 320 bin kişilik bir ülke olmasına rağmen, 80 milyonluk Türkiye’yi darmadağın etti. İzlanda Milli Takımı’nın toplam maliyeti 23 milyon Euro yaparken, Türk Milli Takımı’nın maliyeti 137 milyon Euro.

 

Sahada gezinen futbolculara kimse bir şey demeyecek. Bir kişi ortaya çıkıp suç benim diyerek, tepkilere son verecek.

 

Tıpkı siyasette olduğu gibi bir kişi ortaya çıkıp, suç bizim diyerek olayı geçiştiriyor. Allah aşkına size soruyorum. Asgari ücretli ile bir futbolcu aynı olur mu?

 

Asgari ücretli lirayı bilir. Futbolcu milyon doları bilir. Asgari ücretli sabah 08.00’de işe başlar. Akşam 18.00’de bırakır.

 

Futbolcu günde iki kere idman yapar. Bir sabah bir akşam idmanı olur biter. Hafta sonu ise 90 dakika yani 1.5 saat maç yapar. Maçtan sonra 2 günlük izine çıkar.

 

Futbolda dönen milyon dolarlar başka nerede dönüyor? Sizce bu adalet mi?

 

Bir de asgari ücretle ekran başına geçip bu futbolcuları destekler. Tezahürat yapar, kaybettiğimiz zaman futbolcu üzülmez, asgari ücretli üzülür.

 

Aslında bizim tezahüratımız milli duygudur. Biz toprağımız, vatanımız, cumhuriyetimiz, dinimiz, bayrağımız için milli takımı tutar ve severiz.

 

Peki sahada gezen, rakip kaleciye bir top dahi gitmeyen takımı ne yapalım?

 

Arkadaşlar, herkes bir mazeret bulacak. Kimse mazeret falan bulmasın. Ben sonuca bakarım.  Ben her zaman en son yenene bakarım. Fare Aslan’ı boğdu.

 

Esenkalın…

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU