Karakter Boyutu :
KONUK YAZAR ; METİN KÖSEER

Düzce neydin ne oldun? Daha ne olacaksın bakalım

15 Eylül 2014 - 13:42

Düzce’de sorunlar aldı başını gidiyor. Her geçen gün düzeleceğimize geri geri gidiyoruz. Kim ne yaptığını biliyorsa, ben de biliyorum. Eğer kimse bir şey yapmıyorsa ben de yapmıyorum. Allah aşkına bizim sonumuz ne olacak?

 

Bu Düzce ne zaman Düzce olacak? Bu Düzce ne zaman kalkınacak? Bu Düzce ne zaman kendine gelecek? Bu Düzce ne zaman düzelecek?

 

Soruyorum sizlere… Depremden sonra Düzce’ye ne yapıldı? Devletin kendi ödeneklerinden başka Düzce’ye ne gibi hizmetler geldi?

 

Önüne gelen açıklama yapıyor. Önüne gelen kendini çalışmış gibi gösteriyor. Önüne gelen basına poz veriyor. Önüne gelen hava yapıyor.

 

Düzce için ne yapıldı? Ortada kalıcı ne var? Düzce’nin neresi yenilendi?

 

Önce sorunları ortaya bir  dökelim…

 

Düzce’ye turist yerine mülteciler dolduruldu. Terminalimiz yok. Öğrenciler için barınacak yerler yok. Hasarlı binalar duruyor. Trafik karmaşıklığı ise aldı başını gidiyor. Kaldırımlar ve yollar kiralanmış. Rastgele parklar devam ediyor. Boş arsalar otopark olmuş.

 

Kira yükselişlerini durduran yok. Caddelere masalar sandalyeler yayılmış. Camına kağıt yapıştıran resmi araçlar, istedikleri yere park ediyor. İşsizlik aldı başını gidiyor. Esnaflar istedikleri saatlerde çöplerini meydanlara atıyor.

 

Vatandaşların ücretsiz oturabilecekleri bir park yeri yok. Ambulans ve itfaiye ekipleri sağlı sollu parklar yüzünden olay yerlerine ulaşamıyor. Kavgalar son bulmuyor. Halk otobüsleri randıman vermiyor. Hazır işyerleri mühürleniyor. Geceleri sarhoşlardan geçilmiyor. Süratli araba kullananlar görülmüyor.

 

Kalıcı işyerleri atık vaziyette duruyor. Yağmur yağdığı zaman her taraf göl oluyor. Düzce’nin her tarafında inşaat yapılıyor. Her önüne gelen yol kapatıyor. Çarpık yapılaşma ve kaçak yapılaşma çoğaldı.

 

Adamına göre muamele devri bitmiyor. TSO yönetiminden  aylardır şunu yaptık diye bir ses çıkmıyor. Düzce’de pahalılık son noktaya geldi. Resmi binalarda işler yavaş gidiyor. Kaldırım taşları ve dubolar yerlerinden sökülmüş bakan yok.

 

Odalardan esnaflarına sahip çıkacak bir çalışma yok. Herkes para nasıl kazanılır, insanlar nasıl yolunur onun hesabına düşmüş. Özel İdare’den aylardır çıt yok.

 

Valilikten aylar önce marka kent olacağız açıklamaları ayyuka çıktı. Üst geçit asansörleri yapılamadı. Prefabrikler, barakalar, konteynırlar ortalarda duruyor. Okullarda yönetimler arap saçına döndü. Neresi ortaokul, neresi prefabrik okul velilerin kafası karıştı.

 

Hastane inşaatı hala bekliyor. Düzce basını dururken, yetkililer dış basına  önem veriyor. Ama her toplantı ve açıklamalarında Düzce basınını çağırıyorlar. Devlet Su İşleri, Köy Hizmetleri yıllardır ne yapıyor bilen yok.

 

Katlı ve kapalı otopark mesai saatine döndü. İstanbul ve bazı caddeler Yey-Paş’a para basıyor. Yani olan vatandaşa oluyor.

 

Siyasete hiç girmeyelim. Çünkü onlar da ne yaptıklarını bilmiyor. Kişilerle uğraşmaktan, birbirleri ile uğraşmaktan Düzce’ye bakamaz oldular.

 

Ama arada bir çıkıp şöyle böyle diyerek, kendilerini unutturmuyorlar. Düzce’de daha önemli işler var ama yazma gereği görmüyorum.

 

Düzce’de çuvallar dolusu sorunlar varken, başkanlar, odalar, resmi birimler gezmekten geri kalmıyorlar. Biz gidiyoruz, onlar geliyor. Biz gidiyoruz, onlar geliyor.

 

İşte Düzce böyle bir yer oldu. İş çok çalışan yok. Bırakın çalışmayı herkes mesaim dolsun diye bakıyor. Belki makamına gelen de yoktur.

 

Düzce neydin ne oldun. Daha ne olacaksın bakalım.

 

 

Esenkalın…

 

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU