Karakter Boyutu :
KONUK YAZAR ; METİN KÖSEER

Günaydın…Şimdi mi aklınıza geldi?

22 Eylül 2014 - 12:34

Düzce Belediyesi otobüse bedava binenlere sınırlama getiriyor. Bu da benim aylar önce yazdığım bir yazıyı aklıma getirdi.

 

Bedavacılar şimdi ne yapacaklar bilmiyorum. Bildiğim tek şey daha önce yetkilileri uyarmıştım. Bu bedavacılığa bir son verin demiştim.

 

Bedavacılığın bir diğer adı serbest kart olarak geçiyor. Düzce’de 10 bine yakın kişinin serbest kart kullandığını öğrendim.

 

Tabii buna şaşmamak gerekir. Halk otobüsleri zarar ediyoruz dediği zaman kimse inanmıyordu. Şimdi belediye kendi çalışınca gerçekler ortaya çıkmış oldu.

 

Ne oldu? Bedavacıların çok olduğu gözlendi. Yani zararın neresinden dönersek kar diyen belediye yetkilileri, kartlara sınırlama getiriyor.

 

Bundan sonra serbest kart sahibi olanlar, günde iki kez otobüslere binebilecekler. Bir üçüncü denemelerinde başarılı olamayacaklar.

 

Vallahi içimden günaydın beyler demek geldi. Ancak mı aklınız başınıza geldi. Biz daha önce uyarmadık mı? Biz daha önce yazmadık mı?

 

Önüne gelen serbest kart kullanıyor. Nasıl alıyor? Nasıl kart çıkartıyor? Neyi gösteriyor? Ne ediyor ne yapıyor serbest kartı alıyor.

 

Ben şimdi serbest kart alanların incelenmelerini istiyorum. Yani kimlere verilmiş? Kimler kullanıyor? O kartı neyi mazeret göstererek almışlar denetlenmelerini istiyorum.

 

Sakatlar, yetimler, şehitler, gaziler, polisler, jandarmalar, basın mensupları, belediye personeli, hastane, postane, vergi dairesi, orman işletmesi, köy hizmetleri, 65 yaş üstü olanlar, doktor raporu gösterenler vs. vs. diyerek önüne gelen serbest kart almış.

 

Arkadaş… Gariban ne yapsın? Asgari ücretli olanlar ne yapsın? Otobüse binerken serbest kart kullananları görünce, bizim halkımız ne yapsın?

 

Serbest kart kullananların çoğu devlet memuru, kamu memuru, bilmem ne memuru derken, bunların zaten aylıkları yüksek. Bir de bedava kart alıyorlar.

 

Üstelik 65 yaş üstü insan zaten otobüse zor binip iner. Bu kartlardan bir de yakınları bakıma muhtaçtır diye kullanmasınlar.

 

Ben belediyenin aldığı bu karara çok sevindim. Serbest kartı olanlar günde 5-10 kez otobüslere binip işgal ediyorlardı. Hem şoför mahalli hem de cam kenarına oturup manzara seyrede seyrede gidiyorlardı.

 

Nasıl olsa bedava…

 

Geçenlerde bir arkadaşım anlattı. Kalıcı konutlarda oturan yaşlı bir adam günde 3-4 kez çarşıya gidip geliyormuş.

 

Sabah çarşıya ekmek almaya geliyormuş. Ardından tekrar domates, biber alıp tekrar kalıcı konutlara gidiyormuş. Öğleden sonra tekrar çarşıya gelip geziyor, akşam tekrar evine gidiyormuş.

 

 

Otobüslere rahat binmek için çarşıdan hastane tarafındaki duraklara gidip, bir de oradan otobüse binip evine gidiyormuş.

 

 

Yani bir kişi günde 10 kere otobüse biniyormuş. Bu sadece iddia olarak söyleniyor. Bence doğrudur.

 

Ayrıca belediye personeline de sınırlama getirilmelidir. Onlara özel muamele yapılmamalıdır. Serbest karta gelen sıkıyönetimin acilen devreye girmesini bekliyorum.

 

Düzce Belediyesi olarak bazı şeyleri aşmamız lazım. Bunda hatır olmamasını rica ediyorum.

 

Esenkalın…

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU