Karakter Boyutu :
KONUK YAZAR ; METİN KÖSEER

Mülteciler, Düzcelilerden rahat yaşıyor

23 Ekim 2014 - 13:13

Düzce’ye gelen yüzlerce mülteci, Düzceli vatandaşlardan daha rahat ve huzurlu bir şekilde yaşıyorlar. İster inanın ister inanmayın. Düzce merkezinde şöyle bir tur atın, ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

 

İç savaş nedeniyle ülkelerinden kaçan ve Türkiye’ye sığınan binlerce mülteci, ülkemizde çeşitli il ve ilçelere dağıldı.

 

Bu yayılma ve dağılma esnasında Düzce’ye yüzlerce mülteci geldi. Bunlar arap kökenli olduğu için ne onlar ne de biz dilimizden anlamıyoruz.

 

Ne var ki, bu mültecilerin yaşamı lüks ve rahat. Yani Düzceli vatandaşlardan daha rahat ve lüks içinde yaşıyorlar.

 

Düzceliler,  kendi topraklarında asgari ücretle kıt kanat geçinirken, mülteciler çalışmadan daha rahat yaşıyorlar.

 

Mülteciler kira veriyor, her gün alışveriş yapıyor. Maşallah laptopsuz kimse yok. Bayanları makyajsız çarşıya çıkmıyorlar. Sanki Düzce onların memleketi gibi çok rahatlar.

 

Gençleri gece gündüz sokaklarda tur atıyor. Varra vura, yallah, yullah gidiyor. Saç şekilleri ve dövmeleri gözlerden kaçmıyor.

 

Hele hele sakal şekilleri tam bir mülteci havası veriyor. Akşama kadar çarşılarda gezerek,  ellerinde poşetler dolusu eşyalarla evlerine gidiyorlar.

 

Düzceliler ise bayramdan bayrama alışveriş yapıyor. Şimdi Düzceli vatandaşları yakıt derdi sardı. Elektrik ve suyu nasıl öderiz derdi başladı. Doğalgazı ve kirayı nasıl öderiz diye düşünmeye başladı. Bırakın üst-baş almayı çocuklarına harçlık veremez hale geldi.

 

Mültecilerin bu kadar rahat ve lüks yaşamasını sağlayan neden ne? Sokaklarda konuşulan rivayetlere göre, mültecilerin BM’den mi yoksa AB’den mi ne 1000 doların üstünde maaş aldıkları ve bunu her ay aldıkları iddia ediliyor.

 

Bu yetmiyormuş gibi Türkiye Cumhuriyeti’nden de aylık maaş aldıkları konuşuluyor. O halde mülteciler rahat ve lüks yaşamayacak da ben mi yaşayacağım.

 

Hatta bazı mültecilerin ev aldıklarını bile duydum.

 

Beni hiç sormayın. Emekli maaşı ile sürünmeye ve kredi ödemeye çalışıyorum. Lüks yaşamı hayatımda görmedim ki, bu yaştan sonra göreyim.

 

Mültecilerin Düzce’yi işgal etmesi, bizi rahatsız ediyor mu etmiyor mu ben bilmem. Bunu zaman gösterecek. Şu anda bir rahatsızlık yok.

 

Biz depremde Düzce’yi terk etmedik. Biz savaş çıksa yine toprağımızı terk etmeyiz. Vatan için, bayrak için, toprak için savaşırız.

 

Biz hayatta komşu ülkelere gidip mülteci olmayız. Biz Türküz, Biz Elhamdüllilah müslümanız.

 

Vatanını, toprağını bırakıp kaçanlara, maaş alanlara, lüks ve rahat yaşayanlara karşıyım. Orada savaşan ve toprağını koruyan, vatanını satmayan bayrağını koruyanların yanındayım.

 

 

HUZUR İÇİNDE YAT İRFAN ÖZTÜRK

 

Düzce’nin tanınmış işadamı ve hayırsever insanı olan İrfan Öztürk aramızdan ayrıldı.

 

Düzce’ye hizmetler olan, okullar yaptıran, ileri görüşlü düşünen abimiz İrfan Öztürk’ün vefatı herkesi olduğu kadar beni de üzdü.

 

Oğlu Suat Öztürk ile çok istişarelerimiz oldu. Son zamanlarda kabuğuna çekilen İrfan abi, her şeyden elini ayağını çekmişti.

 

Kendisini hizmetlerinden ötürü ve saygınlığından dolayı çok arayacağımızı biliyorum. İrfan abi sen huzur içinde yat. Çocukların senin yokluğunu hissettirmeyecektir.

 

Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dilerim.

 

Esenkalın..

  • Yorumlar1
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU