Karakter Boyutu :
KONUK YAZAR ; METİN KÖSEER

Bir verip, üç al zamanı

07 Kasım 2014 - 14:38

Bundan 3 ay önce sizleri uyarmıştım. Yılbaşı’ndan sonra öyle zamlar gelecek ki, elimizde avucumuzda ne varsa satmaya çalışacağız. Bu satışları zengin tabakası ve siyasetçi tabakası yapmayacak. Bu satışları asgari ücretli ve emekliler yapacak.  Ben sadece öleceğim zamanı bilmiyorum.

 

Evet devlet baba asgari ücretli ve emeklilere yüzde 3 zam kararı aldı. Ama yılbaşı’ndan sonra tüketimi yapılan, kullanılan her şeye yüzde 10.11 zam yapacak.

 

Yani bir ver, 3 al devri başlayacak. Ya da şöyle diyelim. Asgari ücretli ve emeklilere madeni demir para verecek. Diğer zengin ve siyasetçilere kağıt para dağıtacak.

 

Nasıl ama?

 

Üç ay önce yazı yazmıştım. Doğalgaz ve elektriğe zam gelecek demiştim. Gelmedi mi? Hem de okkalı şekilde geldi.

 

Yılbaşı’ndan sonra acayip zamlar gelecek dedim. Gelmeyecek mi? Hem de okkalı şekilde geliyor. Siz ne yaparsanız yapınız, siz ne derseniz deyin. İki edebiyat, iki makale ile uyumaya devam edeceğiz.

 

Ya da gündemi bir değiştiririz zamlar arada unutulur gider.

 

Arkadaşlar… Türkiye’nin iki yüzü var. Biri zengin diğeri fakir tabakası olarak adlandırılıyor.

 

Zenginin düğünü, sünneti, cenazesi, hastalığı full çakar. Yani yağcılar ve çıkarcılar dolar. Fakirin ise ne düğününe, sünnetine, cenazesine, hastalığına kimse gitmez. Çünkü o fakirdir, verecek bir şeyi yoktur. Bu yüzden fakir ile kimse muhatap olmaz. Belki de fakir borç  para ister diye korkarlar.

 

Sevgili devletimiz nereden buldun yasası çıkarmaz, çıkaramaz. Nerede kazandın, ne kadar kazandın, nereye harcadın, ne kadar harcadın, belgelerin nerede demez,  diyemez.

 

Duydum ki, meşhur bir araba bayiinde sıfır araç kalmamış. Hatta 3-4 ay sonraya ismini yazdıranlar varmış. Yani sıfır araba kalmamış. Sıraya girenler varmış. Bu Düzce’de oluyor.

 

Fabrika ve özel sektörde çalışan asgari ücretli bir kişi nasıl geçinecek? Ya da ailesi ile beraber ay sonunu getirebiliyor mu? Üstelik şu kış soğuğunda evini ısıtabiliyor mu?

 

Bir emekli düşünün. Aldığı emekli parası ile nasıl geçiniyor? Zaten maaşının 3’te 2’si krediye kesiliyordur. Bu vatandaş ne yapsın?

 

Gazetelerden okuduğum bir haberi size vereyim. Şanlı Urfa tarafında kaçak elektrik kullananlar, SEPAŞ yetkililerine saldırmışlar. Mahalleye sokmamışlar. Adamlar hala kaçak elektrik kullanmaya devam ediyorlar. Bu sadece duyulan tarafı ya duyulmayan tarafına ne demeli?

 

Yani kaçak elektrik kullananlara bir şey yapamayanlar, Batı tarafında zam üstüne zam yapıyorlar. Hatta orada kaçak elektrik kullananların parasını belki de biz ödüyoruz.

 

Yine binlerce sığınmacının bakımlarını biz yapıyoruz. Bizim asgari ücretli ve emekliler, aç gezerken biz işimize geleni doyurmaya devam ediyoruz.

 

Devlet baba sıkı denetim ve kurallarını, zamlarını batı tarafında uygularken, doğu tarafında neler oluyor bilmiyoruz.

 

En ağır cezalar ise trafikte olacak.

 

Bizim Düzce’de özelliğin varsa korkma. Çünkü yol ve kaldırım kiralama işi oluyorsa, yılbaşı cezaları sizi fazla etkilemez.

 

Şu anda görünen tablo aynen şöyle:

 

Bir verip, üç alma zamanı…

 

Esenkalın…  

  • Yorumlar1
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU