Karakter Boyutu :
KONUK YAZAR ; METİN KÖSEER

Yine deprem korkusu

14 Kasım 2014 - 15:18

 

Ulusal bir gazetede okuduğum haber beni tekrar eski günlere getirdi. Bu haber bizi resmen  uyarıyor. Haberin başlığı şöyşe:  ‘’Son yüzyıldaki büyük depremler Marmara Bölgesi’ne işaret ediyor.’’

 

Yani 12 Kasım 1999 tarihinde Marmara Bölgesi’nde büyük bir deprem olmuştu. Hatta bu deprem aynı yıl içinde iki kez Düzce’de olmuştu.

 

Biri 17 Ağustos diğeri 12 Kasım 1999 senesinde peşpeşe yaşandı. Düzce’de yaşanan depremi daha bu hafta içinde andık. Hem de 15 yılı geride bıraktık.

 

Şimdi yine Marmara Bölgesi için depremin işaretleri var deniliyor. Vallahi bu haberi okuyunca psikolojim bozulacak diye kendimi zor tutuyorum.

 

Bu haberi sizlerle paylaşmak istedim. Haber aynen şöyle :

 

Afam Türkiye Depremlerini Araştırıyor…

 

Ülkemizde yakın geçmişte en büyük yıkımı doğuran, Kuzey Anadolu Fayında yaşanan ve 1999 İzmit Depremi olarak ifade edilen depremdir.

 

7,4 büyüklüğündeki bu depremde, 18.243 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 48.901 insanımız da yaralanmıştır. Yaklaşık 16 milyon insan, depremlerden farklı şekilde etkilendi.

 

İstanbul Aydın Üniversitesi AFAM Müdürü Y. Doç. Dr. Fatih Bulut:  ‘’Son yüzyılda Kuzey Anadolu Fay Zonu, doğuda Erzincan’dan başlayarak sistematik bir deprem göçüyle batıda İzmit Bölgesi’ne kadar yırtılmıştır.

 

Kuzey Anadolu Fayı2nın İzmit’ten daha batıda kalan segmentlerinin büyük bir kısmı henüz son deprem döngüsünde kırılmamıştır.

 

Bu yüzden istatistiki ve tektonik süreçler açısından yakın gelecekte Marmara Bölgesi’nin yıkıcı bir depreme maruz kalması beklenmektedir’’ dedi.

 

Şu son kelimeye bakar mısınız? Marmara Bölgesi’nin yıkıcı bir depreme maruz kalması bekleniyormuş. Kısacası deprem kapımızda demek istiyor.

 

Bu arada şunu da belirtelim. Avrupa’da depremde en çok zarar gören ülkeler arasında Türkiye ilk sırada bulunuyor.

 

Kuzey Anadolu Fayı’nın Marmara’daki aktif kollarından bir tanesi de İstanbul’un 20 km güneyinden geçmektedir. Son asırlarda harekete geçmeyen bu fay kolu 1509’da ve en son olarak da 1766’da yani bir önceki 1719 İzmit Depremi’nden tam 47 yıl sonra meydana gelmiştir.

 

Bu sebeple, İstanbul’un tarihsel kayıtlarına göre 1999 İzmit depremini takip ettiğimiz şu yıllarda ya da yakın bir gelecekte depreme maruz kalması beklenmektedir.

 

Bu yüzden İstanbul Aydın Üniversitesi, AFAM Afet Araştırma Merkezi çalışmalarını günümüzde deprem riski altında bulunan Marmara Bölgesi’ndeki Kuzey Anadolu Fayı segmentlerinin işleyişini araştırmaya yoğunlaştırmıştır.

 

Şu son açıklamaya bakar mısınız? 1999 İzmit depremini takip ettiğimiz şu yıllarda ya da yakın bir gelecekte depreme maruz kalması beklenmektedir.

 

Yani deprem korkusu yine başladı. O halde biz ne yapacağız? Düzce depremini unutmadan yine deprem korkusu mu yaşayacağız?

 

Allahım o günleri bizlere yaşat ma… Daha depremin acısını unutamadık… Daha yaralarımı saramadık… Daha Düzce’deki hasarlı deprem binalarını kaldıramadık. Allah yardımcımız olsun.  Düzce’de yine deprem korkusu başladı.

 

Esenkalın…

  

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU