Karakter Boyutu :
KONUK YAZAR ; METİN KÖSEER

2 Günlük gösteri balonu uçtu gitti

25 Ocak 2015 - 16:12

 

Düzce Belediye Başkanlığı’na bağlı Zabıta Müdürlüğü tarafından akşam karanlığında yapılan dubo toplama rüzgarı uçtu gitti.

 

Zabıta ekipleri tarafından akşam karanlığında bir operasyon yapılmıştı. Bunu bütün esnaflar bilir. Dükkan ve kaldırım önlerinde bulunan reklam duboları, polis nezaretinde tek tek toplanmıştı.

 

Bu operasyon bildiğim kadarı ile sadece işlek cadde ve sokaklar üzerinde yapıldı. Diğer yerlerde hayat normal şekilde devam ediyor.

 

Hatta dükkanını erken kapatan esnafların duboları aynen duruyor. Karanlıkta çalışan ve ekmek parasını kazanmak, borcunu, senedini, çekini, kredisini ödemek isteyen ve günlük rızıklarını çıkarmak isteyen esnafların duboları tek tek toplandı.

 

İşi düzgün olanlar dükkanlarını erken kapatırken, paraya ihtiyacı olanlar, akşam karanlığı çökse bile dükkanlarını gece yarısı kapatıyorlar.

 

İşte gece yarısına kadar çalışanların duboları toplandı. Şimdi sizlere soruyorum?

 

Bu operasyon niye 2 gün sürdü? Hani bunun devamı yok mu? 2 günlük gösteri sona mı erdi? Madem Bir işe başladınız sonunu getirin.

 

Haksız isem söyleyin. Ya hep ya hiç olsun. Şimdi hayat normale döndü. Kaldırım üzerinde dubosu alınanlar ve alınmayanlar olarak ikiye ayrıldı.

 

Çarşıya çıktım, şöyle etrafı bir gezeyim dedim. Bazı cadde ve sokaklarda dubolar duruyor. Hatta bazıları yeni dubolar koymuş. Arkadaşlar ben bir şey anlamadım, siz anladınız mı? Hani anladım da anlamadım.

 

Yine diğer taraftan tabela operasyonu oldu. Yani herkes tabelasını duvara yapıştıracak. Kimse çıkıntı yapmayacak. Yukarıda belirttiğim gibi yine işlek cadde ve sokaklarda bulunan tabelalar uyarıldı. Bu operasyonda uçup gitti. Yani 2 günlük gösteri sona erdi.

 

Bizi yönetenler ne uyanık değil mi? Keyfi gelirse toplayın, keyfi gelirse bırakın. Sıcacık koltukta emir vermesi ne güzel. Nasıl olsa esnafın halinden anlayan yok.

 

Sıcacık oda, sıcacık koltuk, sıcacık çay ve kahve var. Kira derdi yok, kredi ödeme derdi yok. Maaş zaten garanti geliyor. O halde bir emir ver her yer temizlensin. Bir emir ver her yer toplansın.

 

Sorarsanız işleri çoktur. Kolay mı canım, koskoca Düzce’yi yönetiyoruz. Bu Düzce’nin sahibi kim? Vallahi bilmiyoruz, her kurum kendi kafasına göre denetleme yapıyor. Her kurum evrak diye bastırıyor. Her kurum ceza kesiyor, her kurum esnafıntepesinde duruyor.

 

Kapıldık bir rüzgara gidiyoruz. Her gün yeni yeni istekler çıkıyor. Her gün şu evraklar olacak deniliyor. Her gün yeni bir engel çıkıyor.

 

Ağlanacak halimize gülmeye başladık.

 

Düzce’nin kalkınması için çalışmıyoruz. Daha kardan yolları, kaldırımları temizleyemedik. Ama zevkimizden ödün vermiyoruz.

 

Şimdi bana çok kızacaksınız. Sen ne yapmaya çalışıyorsun diyeceksiniz. Çünkü işinize gelmiyor. Hayat böyle güzel gidiyor. Biz hiç yazmayalım, hiç ses çıkarmayalım.

 

Beyler… Düzce’de yapılacak çok iş var. Ufak tefek işlerle uğraşmayın. Bakınız, diğer il ve ilçeler aldı başını gidiyor. Biz yerimizde sayıyoruz, hala birbirimizle uğraşıyoruz.

 

Laf edebiyatı bizde var. İş edebiyatı Düzce dışında var. Ah Düzcem vah Düzcem, sen neydin ne oldun? Bakalım daha ne olacaksın?

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU