Karakter Boyutu :
KONUK YAZAR ; METİN KÖSEER

300 bin sağlıkçıya 475 lira promosyon

05 Şubat 2015 - 11:19

 

 

KAMU çalışanlarının 2007 yılından itibaren promosyon adı altında her yıl maaşlarının belli bir oranında ödeme yapılıyor.

 

Adeta ek bir gelir niteliğinde olan promosyonlar aldıkları maaşlarla geçinmekte zorlanan kamu çalışanların elini az da olsa rahatlatıyor.

 

Promosyon, maaşın yattığı banka tarafından karşılanıyor. Devlet kurumları çoğu kez kamu bankalarıyla çalışırken bazen ihale de düzenleyebiliyor.

 

Kamu hastanelerinde, ağız ve diş sağlığı merkez ve taşra teşkilatlarında çalışan yaklaşık 300 bin kişinin maaşı için ihale düzenlendi.

 

İhaleye Akbank, Garanti, Ziraat, Vakıfbank ve Halbank olmak üzere 5 banka katıldı. En yüksek teklifi 385 lirayla Ziraat Bankası verdi.

 

Kişi başı yıllık 385 lira tutar, sağlık çalışanlarının beklentilerinin çok altında kaldığından Ziraat’ten teklif revize etmesi istendi ve yeni teklif 420 TL oldu.

 

Ziraat’in 420 liralık teklifi yetersiz bulan Sağlık-Sen, görüşmelerden çekildiğini ve bu rakamı kabul etmelerinin mümkün olmadığını açıkladı.

 

Bunun üzerine, Ziraat Bankası ile yeniden yapılan görüşmede, yıllık 475 TL’ye anlaşma sağlandı. İhale, 5 yıllık ve her yıl için yıl başında promosyon tutarı ödenmek koşuluyla ve bankacılık işlemlerinde (hesap işletim ücreti, kart aidatı, havale, eft gibi) masrafsızlık koşuluyla yapıldı.

 

Sağlık-Sen’in yetkili sendika olarak katıldığı ve Ziraat Bankası tarafından kazanılan ihaleye göre; sağlık çalışanlarına yıllık 475 lira maaş promosyonu ödenecek. 5 yılda ödenecek toplam tutar ise 2 bin 375 lira olacak.

 

Kamu çalışanlarına tanınan promosyon hakkından SSK ve Bğ-Kur  emeklileri faydalanamıyor. Bu emekliler için 80 lira gibi komik teklifler sunulmuştu. Emekliler ise bir maaş kadar promosyon talep ediyor.

 

Arkadaşlar… Bu 5 banka ihaleye girip promosyon vermek için çarpışıyor. Kazanan yine devletin bankası Ziraat oluyor. Her yıl bir kez olmak üzere 475 lira promosyon verecek olan banka, artı işlem ücretleri almayacak. Neden?

 

Evet bu bankalar sağlıkçılara promosyon vermek için neden çarpışıyorlar? 300 bin sağlıkçının maaşları çok iyi olmalı ki, bankalar promosyon için çırpınıyor.

 

Maaşı iyi olan kamu personeline, bir de bahşiş gibi promosyon savaşı var. Keşke her birim için promosyon savaşı olsa, keşke emekliye, Bağ-Kur’luya promosyon verilse, keşke özel sektörde çalışan kişilere de promosyon verilse olmaz mı?

 

Benim aklım sırrım ermedi. Bu para nereden geliyor? Bu para nereye veriliyor? Bu para nasıl promosyon olarak dağıtılıyor?

 

O zaman yıllardır mücadele veren emeklilere neden promosyon verilmiyor? Her tarafa para yetiştiren,  her tarafa promosyon veren bankalar, emeklilere gelince neden frene basıyorlar?

 

Sanki emekli maaşları bankaya yatmıyor? Sanki emekliler bankalardan kredi çekmiyor? Sanki emekliler bankalarla çalışmıyor.

 

Yani emekli olunca iş bitiyor mu? İnsan emekli olunca öldü gözüyle mi bakılıyor? Yoksa ölsün diye mi çaba sarfediliyor.

 

Öyle ya… Devlet simit zammı yapıyor. Bankalar promosyon vermiyor. En düşük aylıkları emekliler alıyor. Daha ne diyelim. Koskoca Türkiye’nin Bakanı Faruk Çelik bile bankalara söz geçiremiyor. Bakanın değil, bankaların sözü geçiyor.

 

Esenkalın…

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU