Karakter Boyutu :
KONUK YAZAR ; METİN KÖSEER

Mitingler Düzce’yi allak bullak etti

22 Mayıs 2015 - 15:42

Düzce’nin mitinglere, festivallere, törenlere, açılışlara, kutlamalara, ziyaretlere ne kadar hazırlıksız olduğu ortaya çıktı.

 

Bu kadar vurdumduymazlık, bu kadar egoistlik, bu kadar rezillik olmaz. Olmaz diyorum, çünkü birkaç gün içinde yaşanan kargaşalar Düzce’yi allak bullak etti.

 

İlk miting AKP tarafından geldi. Sabahın ilk saatlerinden itibaren gece yarılarına kadar Düzce, Düzce olmaktan çıktı. Yorgun olan şehrimiz dibe vurdu.

 

Kaldırımlar, sokaklar, caddeler işgal edildi. Trafik tek yönden verildi. Düzce’nin  şoförleri yol ortasında park edip alışveriş yapmayı sevdiği için miting günü de park edip alışveriş yaptılar.

 

Trafik tek yönden akmış, arkalarında onlarca araçlar birikmiş, şoförler kornalara basmış kimsenin umurunda değil. Yazıklar olsun.

 

Bunlara ilaveten araçlar kaldırımları işgal etti. Yani vatandaşların yürüyebileceği kaldırımlar, araçlar tarafından kapatıldı. Halkımız yollarda yürüdü. Esnafların dükkan önleri kapandı. Kimsenin umurunda olmadı. Yazıklar olsun.

 

Trafik ekiplerini aradık. Kaldırımlarda araçlar var dedik. Belediye’yi arayın dediler. Belediye’yi aradık. Bugün bayram, eleman yok, idare edin dediler.  Yazıklar olsun.

 

İstanbul caddesi üzerinden akan trafiği kesip, eski Akçakoca caddesine vermişler. Binlerce araç daracık caddede metrelerce konvoylar oluşturdu. Korna çalanlar, alışveriş yapanlar, muhabbet edenler, yolcu alıp indirenler, bağıranlar derken tam bir çilekeş ortam yaratıldı. Yazıklar olsun.

 

Yine bu cadde üzerinde adres soranlar, otoparka araba sokmaya çalışanlar, teybi sonuna kadar açanlar, nara atanlar, gürültü yapanlar ve en acısı siren çalan ambulansa yol vermeyenler. Ne diyelim yazıklar olsun.

 

Miting nedeniyle yerlere yemek dökenler, pet su şişelerini atanlar, bayrak sopalarını fırlatanlar, yerlere tükürenler, cadde ve sokakları çöp yığınına çevirenlere yazıklar olsun.

 

Ertesi günü ikinci  miting yapıldı. Yine bildik manzaralar yaşandı. Üstelik mesai saati olmasına rağmen, yaşanan bu kaosu unutmayacağız.

 

Düzce’nin ne kadar hazırlıksız, ne kadar karışık, ne kadar düzensiz, ne kadar dağınık, ne kadar kargaşa bir şehir olduğu ortaya çıktı.

 

Kimi suçlayacağımızı bilmiyoruz. Trafiği altüst eden sürücülere mi? Kaldırımları işgal eden araçlara mı? Yerlere çöp atanları mı? Yolu kapatanları mı? Klakson çalanları mı? Teybi sonuna kadar açanları mı? Ambulansa yol vermeyenleri mi? Yol ortasında durup alışveriş yapanları mı? Yoksa sorumlu olan ve görevini tam manasıyla yapmayanları mı?

 

Ya da yanlış karar alıp Düzce’yi altına üstüne getiren yetkilileri mi? Söyleyin bana kimi veya kimleri suçlayacağız?

 

Yıllardır yazıyorum, yıllardır söylüyorum. Düzce’nin caddeleri, yolları bu trafiği kaldırmıyor. Buna bir çare bulun diyorum. Bakınız, birkaç yıl sonra bu yollar ve caddeler trafiği hiç kaldırmayacak.

 

Bizim trafik düzenimiz İstanbul’dan, Ankara’dan daha kötü olacak. Düzce’de araba kullanmak sorun olacak. Düzce’de bu düzensizlik olduğu sürece allak bullak olmaya devam edeceğiz.

 

Toplumumuz ve sürücülerimiz sabırsız insanlar, üstelik çok agresif ve sinirli insanlar. Bu insanlarımız, bu sürücülerimiz Ankara’da, İstanbul’da uysal uysal trafiğe takılırlar, sesleri solukları çıkmaz. Ama Düzce’ye geldikleri  zaman kabadayı kesilirler.

 

Düzce böyle bir topluma sahip. Düzce böyle bir toplum olunca, böyle yönetilmeye layık. Bu yüzden Düzce’de yaşamak kadar düzensiz olmak da moda oldu.

 

Esenkalın…   

  • Yorumlar1
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU