Karakter Boyutu :
KONUK YAZAR ; METİN KÖSEER

Bu sefer oldu

07 Ocak 2016 - 10:40

Düzce'de kar bir yağdı pir yağdı. Beklenen kar geldi ve hayatı felç etti. Kazalar yaşandı, yolda kalanlar oldu. Araç seferleri iptal edildi, okullar tatil oldu. Kar yağışı yılbaşı akşamına denk geldi. Sevinenler ve üzülenler oldu.

 

Kar yağışını ele alırsak, geçen yıl ile bu yıl arasında biraz fark oldu. Geçen yıl kara saplandık, yollar kapalı kaldı. Yani çok çile çektik. Allah yardım etti ve lodos çıktı. Her yer bir kaç gün içinde temizlendi. Bu yıl ise sadece ana yollar açıldı. Allah yine yardım etti ve yağmur yağdı. Karlar bir nebze olsun eriyip gitti. Yani kar esareti normale döndü.

 

Evet bu yıl kar yağarken hayatı olumsuz etkiledi. Düzce Belediyesi ve Özel İdare ellerinden geleni yapmaya çalıştılar. Çalışmalar geçen yıla göre bu yıl biraz daha iyi oldu. Yani istekli ve arzulu çalışan bir belediye ile bir özel idare vardı.

 

Geçen yıl  yaşadığımız kar felaketini bu yıl yaşamadık dedik. Bu bizleri şımartmasın. Bu sadece herkes görevini tam anlamıyla yapmış oldu konusunu gündeme getirdi.

 

İsteyince herşey oluyor. Yeter ki özveri ve canla başla çalışmak olsun. Bu çalışmayı sadece kar temizleme ile sınırlamayın. Her dalda, her branşta, her işte böyle çalışsak olmaz mı?

 

Herkes görevinin hakkını tam verse olmaz mı? Sabahları kalktığımız zaman  nereye gidiyoruz? Tabii ki herkes işine gidiyor.

 

O halde işe niye gidiyoruz. Çalışmak için gidiyoruz. İşe oturmak için  gitmiyoruz. Oturacaksanız evinizde oturun. Sabahın ilk saatlerinde kalktığımıza göre çalışmamız lazım.

 

Bakın, minik minik ve büyük öğrenciler erken saatlerde okula gidiyor. Keza öğretmenler ders vermek için alaca karanlıkta okulun yolunu tutuyorlar. Niye? Çalışmak için, maaş almak için mücadele veriyorlar.

 

Bunun gibi fabrika işçileri, kamu kurum  ve özel sektörlerde çalışanlar, sanayi dalında falan derken, binlerce kişi evlerinden çıkarak işlerine gidiyor.

 

Bu insanlar emeğinin hakkını vermek için çalışırken, bazıları da yatacak değil. Onlar da çalışacaklar. Onlar da mücadele edecekler.

 

Mesela sorumlu kişiler, makam sahibi olanlar, müdür gibi olanlar var. Bunların saatleri belli olmaz. Bir işçi kesimi karda, kışta, yağmurda, soğuk havada  yırtık postalları ile yolları yara yara işine gitmeye çalışır.

 

Yukarıda belirttiğim  mevkii sahipleri hazır açılmış yollarda ve sıcacık arabaların içinde işinin kapısına kadar gidip gelirler. Otobüs nedir bilmezler. Soğuk havada durakta beklemek nedir bilmezler.

 

Bu yüzden kar yağmış, yollar kapanmış, ortalık buz tutmuş bilmezler. Sadece kar topu oynamasını bilirler. Kardan adam yapmasını ve kaymasını bilirler.

 

Sevgili belediyemiz ve işçileri bu sefer bizleri mahcup etmedi. Herkesi rahatlatmak için çalıştı. O kar küreyen işçiler, o otobüsleri ile halkı taşıyan şoförler, o yolları açmaya çalışan greyderler, kepçeler, bıçaklı araçlar, hepsi ama hepsi çok güzel bir örnek sergiledirler.

 

Hatta kriz masası oluşturan ve planlı programlı çalışan yöneticileri de tebrik etmek lazım. Bunun yanında özel idareyi de tebrik etmek lazım.

 

Her kurum imkanları ölçüsünde çalıştı. Esnafları da tebrik etmek lazım. Onlar da kendi imkanları ile kaldırımları açmaya çalıştılar.

 

Yukarıda belirttiğimiz gibi geçen yıl ile bu yıl arasında çok fark oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Birlik ve beraberlik olunca neler oluyor neler.

 

Keşke Düzce hep böyle olsa....

 

Esenkalın...  

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU