Karakter Boyutu :
KONUK YAZAR ; METİN KÖSEER

DÜZCE SAHİBİNİ ARIYOR..VAR MI ?

25 Nisan 2016 - 11:44

Düzce'nin bitmeyen ve yıllardır bekleyen sorunlarını biliyor muydunuz?  Düzce'de yapılanları ve yapılmayanları biliyor muydunuz?

 

Düzce'de yaşayanların, yıllardır uyutulduğunu biliyor muydunuz? Düzce'de çok konuşup, az iş yapanları  biliyor muydunuz?  Düzce'de ninni söyleyenleri, gazete ve televizyonlarda boy boy resim karelerine çıkanları biliyor muydunuz?

 

Bunları bildiğinize veya bilmediğinize göre, Düzce'nin yıllardır bekleyen sorunlarını,  biliyor veya bilmiyorsunuz. O zaman Düzce'nin sorunlarından bir kaç tanesini ele alalım.

 

Depremden bu yana 16 yıl geçti. 16 yıldır atıl vaziyette duran, hasarlı olan, kullanılmayan binalar neyi veya kimleri bekliyor? Hayalet gibi duran ve kullanılmayan bu binaların sahipleri kim veya kimler? Ya da bu binalar için niye bir çalışma yapılmıyor?

 

Devletimiz yaptırım gücünü niye kullanmıyor? Daha neyi bekliyor? Bu bina sahipleri, hiç çöp vergisi, emlak, atık bedeli, su  parası ödemiyor mu? Benim dairem, benim binam var diyen bu kişiler, saydığım bu giderleri ödüyor mu?

 

Ödemiyorlarsa, niye yer işgali yapıyorlar? Ödüyorlarsa, bu hasarlı binalar niye boş duruyor? Ya kullanılsın ya da yıkılsın?

 

Düzce'nin sorunlarından bir tanesi de organize sanayi bölgesine  yapılmayan bağlantı yoludur. Yıllardır bu yol için bir adım atılmadı. Gölyaka ve Kaynaşlı gişelerinden giriş-çıkış yapılıyor. Bu Düzce'nin büyük bir ayıbı olarak gösteriliyor.

 

Kültür Merkezi, Terminal, Devlet Hastanesi yıllardır bekliyor. Hala bugün, yarın diyerek tarihler veriliyor. Hala ninniler söylenerek, uyutulmaya devam ediyoruz.

 

Bir sene önce bir Bakan gelmişti. 12 müjde vermişti. Ne müjdesi  verdi, ne getirdi hala bilen yok. Hatta 12 müjde neyin müjdesi idi,  yine bilen yok.

 

Yine, Düzce'ye Bakan yardımcısı geldi. Bir dizi ziyaretler yaptı. Bana projeler ile gelin dedi. Biz yıllardır proje vermedik mi? O zaman bizim siyasiler, bizim idareciler ne yapmış?

 

Başbakanımız Ahmet Davutoğlu geldi. 81 toplu açılış töreni denildi. 81 tane yapı nerede var anlamadım. Nerenin toplu açılışını yaptık vallahi anlamadım.

 

Kaldırımlar işgal altında, yollar zaptedilmiş, ortalık otopark alanına dönmüş. Yasaklar delinmeye devam ederken, 2 yıl önce Düzce TSO yönetimi, iş görüşmeleri için Gürcistan'a gitmişti. Düzce'ye ne gibi yatırımlar getirdiler hala merak ediliyor.

 

Kardüz yaylası, Düzce'nin Davos'u olacak dediler. Bizim Davos gitti, paydos geldi.  Düzce, turizm kenti olunacak denildi, Düzce marka kent olunacak denildi, her gelen bir şey söyledi. Konuşmaktan öteye gidilmedi.

 

Bolu, bir çok olaya el attı. Düzce halkı Bolu'ya akın ediyor. Akçakoca'mız var dedik, Düzce'nin halkı Amasra, Bartın ve Karasu'ya akın ediyor.

 

Düzce'de nüfus sayısı arttı. Düzce'ye göç edenlerin sayısı arttı. Düzce'ye gelen yabancıların sayısı arttı. Ama Düzce aynı yerinde saymaya devam ediyor.

 

Düzce'de konuşan, anlatan, uyutan, kendini dinleten, ninni söyleyen  çok. Ama icraat yapan, yatırım yapan, eser bırakan yok. Düzce'de dedikodu yapan çok, iş yapan yok.

 

Düzce'de biz yok, ben var. Düzce'de toplum olmak yok, fert olmak var. Düzce'de var da var. Bu yüzden Düzce'de bitmeyen ve yıllardır bekleyen sorunlardan bazılarını sizlerle paylaştık.

 

Daha bir şey dememize gerek yok. Sizler  ne demek istediğimi anlıyorsunuz...

 

Esenkalın...

  • Yorumlar4
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU