Karakter Boyutu :
MEHMET İBRAHİMOĞLU

GAZ ALMAK KOLAY

07 Haziran 2014 - 15:34

Düzce yağmurların fazla yağması nedeniyle küçük miktarlarda sel felaketi ile karşı karşıya kaldı.

                Selden de en çok nasibini bu kez Cumayeri ilçesi aldı.

                Yığılca her zaman bu riski taşıyordu. Yeni belediye başkanı Melen Deresi üzerinden böyle bir tehlike sizin için her zaman var dediğimde tedbiri alınıyor demişti.Kaynaşlı tepeleri de riski taşıyan bir ilçemiz…

                Yağmur yağdı,hem de hatırı sayılır şekilde yağdı hasar gören yerlerimiz oldu,şu ana kadar çöken bir köprü görmedik demek ki sağlam yapılmışlar.Peki sel neden oldu,beklenmedik yerlerden sular gelirken olabilir düşüncesi altında hiç tedbir düşünülmüşmüydü..

                Elbette koca bir hayır…

                Sonra etkililer yetkililer,seçilmişler atanmışlar, sel bölgelerini ziyaret ettiler.İlk söylenen söz sanki kendi ellerindeymiş gibi,sanki bu güne kadar söyledikleri birer birer yapılmış gibi,sanki otoban bağlantısı olur olmaz derken belediye başkanının 15 günde işi çözmesi gibi….

Kültür merkezi valla bitecek derken beceremediklerini belediye başkanı Keleş’in 10 günde çözmesi gibi…

Aylardır yapamadıkları üniversite yolunu yine Keleş’in 1 haftada çözmesi gibi şimdi gitmişler sel olan yerlere ahkam kesiyorlar devlet yanınızda hasarlarınız tazmin edilecek,devlet yanınızda ….

                Bırakın masalı seçimden bu yana vekilleri,2 seneden bu yana da il teşkilatının masallarını dinledik …

                Yapamadılar,beceremediler… yine yapamayacaklar..Allahtan Cumayeri şanslı Keleş’leri var o onlarında işini çözer.

                Sel mağdurları sadece lafları dinleyecekler .. bir de yukarda saydığımız zevatı muhteremlerin incelemelerinin sonucunu bir dahaki sele kadar merakla bekleyecekler…2015 seçimlerinde yeniden oy istemeye gidildiğinde ise “Vallahi o günlerde Ülkemizin durumu malumunuzdu,yeterli ödenekte çıkmadı ama vergileriniz ertelendi,bazı çiftçi borçlarınız ,ssk ödemelerinin ertelendi.Adımızı Hıdır,elimizden gelen BUDUR”  diyerek oy isteyecekler ….zaten unutkan milletiz,1 senede unutup gideceğiz oy istemeye gelenlere yine kanmak zorunda kalacağız…

                İnceleme yapıp halkın gazını almak isteyenler…. sanki sel ve suyun geleceği yerlerle ilgili uzman kişiler… Resimlere bakıyorsunuz çok ciddi çalışıyorlar gibi görünüyorlar ama bakmayın görüntüye çünkü ses gelmiyor bakışlardan,bir umut çıkmıyor görüntülerden…

                O kadar bilgili iseniz…

 Ankara’da torpil yapmak için yazı yazıp ricacı olmanın ötesine gidemiyorsanız,Tukaka dediğiniz hocanız ile resim çektirip neredeyse ona da montaj diyemiyorsanız, gerçekten işin uzmanlarını yanınıza alırsınız ama o uzman denilen kişiler hayvanat bahçesinden Tubitak’ın başına getirilen zatı muhterem gibi olmamak şartıyla ,uzman olurlarsa bir sonraki yağmurlarda Cumayeri’ni de,Yığılca’yı da gün gelip de ihtimal dahilinde bulunan Kaynaşlı, Düzce,Gölyaka ve Akçakoca’yı yeni sellerden kurtulmak için yağmur suyu kanallarının hangi büyüklüklerde yapılması gerektiğini,derelerimizin etrafındaki koruma duvarlarının hangi kalınlıkta ve yükseklikte olması gerektiğini ,köprülerin nasıl oluşturulması gerektiğini,akar su havzalarından ne kadar uzaklıktaki yerlere evler yapılması gerekliliğini ortaya koyabilirlerdi….

                Bir başka önemli nokta daha bakın 1977 yılından bu yana gazetecilik yapıyorum.20 senedir TV programcılığı yapıyorum Bu güne kadar atanmış ve seçilmişlerden hiç çevremizdeki ormanların yok edildiği ,bu alanlara kökü ve suyu tutma özelliği olmayan fındıkların dikildiğini, bunun içinde Düzce ilinin tamamının sel felaketi ile eninde sonunda karşıya kalmak zorunda oldukları sözünü duymadım.

                Satılamayan 2 B arazilerindeki fındıkların sökülerek yerine ağaç dikilmesi ile bu tür felaketlerin önlenebileceğini duymadım. Ormancıların diktiği veya orman gününde formaliteden dikilen ağaçlarında yetişmediğini, yetişmeyenlerin yerine yenilerinin dikildiğini duymadım.Her ne kadar birileri biz bilmem ne kadar ağaç diktik dese de onların şehir içlerine dikilenlerin olduğunu selleri engelleme özelliğinin olmadığını da söylediklerini de duymadım. Zaten dikilenler 1 yaşında kesilenler en az 80 yaşında olunca dikilenlerin yetişmesi için bizimde dikildiğini söyleyenlerinde ömrünün yetmeyeceği yani Düzce gibi ülkeninde çoraklaştırıldığı apacık bellidir.

                Düzce ve çevresi ilçeleri ile ağaçlandırma atağına kalkmazsa bu tür felaketler yaşanacak ve birileri “Devlet yanınızda “edebiyatı ile halkın gazını almaya devam edecekler.

                Unutmayın bedava gaz yoktur.Gaz için bedel ödüyorsanız işe yarar sadece söylemlerden çıkan gaz ise söyleyenlerin olay yerinden ayrılmasından sonra uçar gider…

  • Yorumlar1
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU