Karakter Boyutu :
MUHARREM YILMAZ

Erken Seçim de Partilerin Son Durumu…

31 Ağustos 2015 - 22:39

Erken seçim kesinleşti. Partiler seçime ne kadar hazır? Adayların durumu nedir? Partilerin eksik olduğu konular nelerdir? 3 gün boyunca hepsine bir yazı dizisi ile göz atalım. İlk durağımız AK Parti. Perşembe CHP, Cuma ise MHP’yi konuşacağız.

Gösterdiği adaylar üzerine eleştiri oklarının hedefi olmuştu AK Parti. Hatta muhalefet partileri AK Parti adaylarını görünce “ Tamam bu sefer başardık” nidaları atmışlardı. Ama yine başaramamışlardı.

AK Parti kulislerinde de değişiklik olacağı hatta değişiklik olması için bizzat bazı parti yöneticilerinin yoğun mesai harcadığı konuşuluyor. İthal aday diye eleştiri oklarının hedefi olan hatta zaman zaman beninde eleştirdiğim Ayşe Keşir üzerinde algıyı parçalamasını bildi ve beni mahcup etti. Bu şekilde devam ederse erken seçimde de yerini koruyabilir.
Faruk Özlü ise bildiğiniz gibi. Bürokratik gücünü kullanarak Ankara ile Düzce’yi yakınlaştırmaya çalışıyor. Bu konuda başarılı sonuçlar aldığı da açıkça ortada. Ancak Özlü’nün de eleştiri aldığı bir nokta var. Danışmanları noktasında AK Parti seçmeninin büyük ölçüde tepkisini çekiyor. Bu konuda bir değişikliğe giderse ve adı herhangi bir olay ile gündemde yer almayan ve teşkilattan çok halkın istediği isimlerle hareket ederse halk tarafından daha çok sahip çıkılacak gibi duruyor.

Bu konuda AK Parti teşkilatında kabahati var. Milletvekillerinin yanına AK Parti teşkilatının adam yerleştirmesi oldukça yanlış bir uygulama. Vekiller 4 yıl boyunca her türlü özel görüşmesine katılacak olan danışmanlarını kendileri seçmeli. Aksi halde teşkilatın atadığı adamlar ile yola devam ederlerse, teşkilatla ters düştükleri anda, teşkilatın atadığı danışman teşkilata özel görüşmelerin bilgilerini sızdırabilir ve vekili zor durumda bırakabilir. Bu sebeple seçilen vekiller kendi çalışma arkadaşlarını yani danışmanlarını kendileri seçmelidir.

AK Parti’de en büyük muamma tartışmasız Fevai Arslan. İkinci kez vekil seçilen Fevai Arslan’ın partinin birçok programına katılmayarak siyasi arenada rakiplerinin eline birçok koz veriyor. Bunun aksine partisinin her toplantısında yer alsa, vatandaşla bir arada olsa kendisine yöneltilen eleştirileri geri çevirebilir. Benimde kendisini eleştirdiğim en büyük nokta teşkilattan ve vatandaştan kopuk yaşaması. Bu durum teşkilat ile arasında problem var söylentilerine neden oluyor ve partisine zarar veriyor.  Fevai Arslan’ında tıpkı Faruk Özlü gibi yakın çevresinde radikal bir değişiklik yapması lazım. Zira sokakta, caddede, kahvehane de Fevai Arslan ve yakın çevresi için konuşulanlar çok oy kaybettirir. Fevai Arslan’ın üzerinde ki tozu silkelemesi gerekir.

AK Parti’de mevcut vekillerin durumu yukarıda ki gibi. Birde erken seçimde vekilliği zorlayacak, vekil olmak için çaba sarf eden isimler var. Bu konuda isim vermek doğru olmaz. Ancak bu isimlerden bazıları seçmeninde vekil görmek istediği ve saygı duyduğu isimler. AK Partili seçmenin ve hatta Düzceli seçmenin görüşü alınırsa ilk sırada olan isim zaten AK Partili, partiye gönül vermiş isim çıkacak. Bu açıkça belli. Bu durumda mevcut vekillerden birinin kızağa çekilmesi gündeme gelecek.

Bu konuda vatandaşa sorulursa kızağa çekilecek isimde aslında belli. Ama dediğim gibi bu noktada algı yaratmamak için isim vermiyorum.

Merak edenler çıksınlar sokağa 10 kişiye sorsunlar Düzce’de kimi vekil görmek istersiniz diye.

Aldıkları cevap erken seçimde AK Parti’nin Düzce’de milletvekili olabilir. Değişiklik olursa kim gider diyorsanız, kesin gitmez dediğiniz gider bence.

AK Parti için durum bundan ibaret.

Yarın 7 Haziran’da büyük bir başarıya imza atan CHP’yi inceleyeceğiz. 

  • Yorumlar1
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU