Karakter Boyutu :
MUHARREM YILMAZ

Sonucu Belli Seçimi Konuşmak Yerine Yarım Kalan Yatırımları Konuşun…

03 Ekim 2015 - 14:54

Seçimlere son 30 gün kaldı. Her seçim döneminin meşhur tahmin rakamları, seçim analiz yazıları yazılmaya başlandı. Şu anda CHP’yi parlatma çabaları aldı başını gidiyor. Bunun farkına varan AK Parti ve MHP ise Düzce’de uzun süredir devam eden tartışmasızlık ortamına son verdi ve karşılıklı demeçlere başladılar.

Süreç oldukça sert geçecek gibi görünüyor. İpi göğüsleyecek parti ise şimdiden belli. Peşinen söylüyorum AK Parti 3-0 yapacak. Son birkaç güne kadar bu noktada çeşitli endişeler taşıyordum ancak artık endişe kalmadı.

7 Haziran seçimlerinden sonra ülke genelinde oluşan siyasi atmosfer en çok AK Parti’ye yaradı. 80 vekil ile gelen HDP’den duyulan rahatsızlık, milliyetçi muhafazakâr MHP oylarının AK Parti çatısı altında toplanmasına neden oldu.

7 Haziran seçimlerinde MHP Düzce’de üçüncü parti konumuna geldi. Bunun başlıca sebebi ise gösterdiği aday listesi ve medyada estirilen CHP rüzgarıydı. Normal şartlarda MHP’nin oyları AK Parti’ye geçmesi gerekirken, gösterilen yanlış adaylar sebebi ile oyların büyük kısmı CHP’ye gitti. Bu durum ise CHP’yi Düzce’de ikinci parti yaptı.

7 Haziranda AK Parti’nin küskünleri ise MHP ve Milli İttifaka oy verdi. Bu tablo da MHP lehine fazla oy kaybının önüne geçerken, AK Parti’nin çok fazla oy kaybettiği algısı oluşturuldu. Oluşan algı ile birçok vatandaş buna zaman zaman ben dâhil CHP’nin Düzce’den vekil çıkaracağını düşündük. Ancak mevcut siyasi tabloda milliyetçi muhafazakâr oyları geri alan AK Parti 135-140 bin civarı oy ile yeniden Düzce’de 3-0 sıfır yapacaktır.

1 Kasım’da büyük ihtimal CHP’nin oylarında bir miktar düşüş yaşanırken AK Parti ve MHP’nin oylarında yükseliş gerçekleşecektir. Bu tespiti yazın bir kenara. 2 Kasım’da ya siz bana ya da ben size hatırlatırım.

MHP gösterdiği güçlü adaylar ile CHP’ye kaptırdığı seçmeni geri alacak ve tekrar ikinci parti konumuna gelecek. AK Parti’de oylarını 2 bin civarında artıracak.

Bu durumda konuşulması gereken seçim sonuçları değil Düzce olmalı.

Konuşmamız gereken asıl konu yapımı yarım kalan, tamamlanamayan, bitmesi gereken yatırımlar, projeler.

Ben inatla terminal, kültür merkezi ve hastane inşaatlarının tamamlanması gerektiğinin altını çiziyorum. Yıl olmuş 2015, depremin üzerinden 16 yıl geçmiş hala bir hastane yapılamadı. Her gün bir tuğla konulsa biterdi. Kaç yüklenici değişti? Neden değişti? Neden bitirilemedi?

Sonra bizim vekiller, siyasiler, bürokratlar ne iş yapar deyince biz suçlu oluyoruz. Alayınızı o inşaatta gece gündüz çalıştırmak lazım. 10 sene bütün hasta masraflarını inşaatı bitiremeyenlere ödetmek lazım.

Onlar konuşur AK Parti yapar demekle olmuyor bu işler. Bitirin terminali, hastaneyi, kültür merkezini AK Parti Düzce’de yüzde 80 oy alır. Muhalefet kapıya kilit vurur. Buda AK Parti’nin demokrasi anlayışı, muhalefet bitmesin diye yatırımları da bitirmiyor. Muhalefetin olmadığı yerde demokrasi olmaz misali. Gerçi oda tartışılır ya neyse. 

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
DÜZCE HAVA DURUMU