Karakter Boyutu :
MUHARREM YILMAZ

Öğrenciler, duvarla korunmaz beyler…

04 Aralık 2015 - 15:13

Cumhuriyet Anadolu Lisesi bahçesi ikiye bölünüyor. Bahçenin ortasına duvar örülecek. Bu duvar öğrencilerin oyun alanları ortadan ikiye bölüyor. Kemal Sunal’ın Propaganda filminde ki gibi “ Hoop birader sınırı geçemezsin” diyecekler.

Öğrenciler diğer öğrenciler için tehlike yaratıyormuş. Öğrenciler için tehlike yaratan o kadar fazla şey var ki bizimkiler anca bunu görmüşler. Hangi öğrenciyi hangi öğrenciden koruyorlar diye düşünmeyin. Yeşil Düzce Uygulama Okulu İş Eğitim Merkezi ve İş Okulu öğrencilerini, Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencilerinden koruyorlar. Sebep, bahçede top oynarken top çarpmasın belki ölüme sebep olur, müdür bunun altından nasıl kalkar. Yıllarca aynı bahçeyi kullanan öğrencileri neden birbirinden ayırma gereği duyulur ki!

Kimse bana gelip te Yeşil Düzce Uygulama Okulu İş Eğitim Merkezi ve İş Okulu öğrencilerini korumak için diye masal anlatmasın. Ben Düzce Süper Lisesi’nde okurken yıllarca o öğrenciler ile bir arada okudum. Aynı koridoru kullandım, aynı bahçeyi kullandım. Değil zarar vermek onlara zarar verenin hep karşısında olduk arkadaşlarımız ile.

O öğrencilerin sosyalleşmeye ihtiyacı var. Yakın ilişki kurmaya, arkadaş olmaya, tanışmaya kaynaşmaya ihtiyacı var. Siz ördüğünüz duvar ile onları korumuyorsunuz beyler, aksine onlara en büyük zararı veriyorsunuz. Onlar ile insanlar arasına örüyorsunuz o duvarı.

Yıllarca aynı bahçeyi, aynı yemekhaneyi kullanan öğrenciler yıllar boyu birlikte yaşamış öğrenciler neden durup dururken birbirinden uzaklaştırılır.

Öğrencilerin güvenliğini sağlamak 2 metre yükseklikte duvar ile sağlanmaz. Onların duvardan önce sevgiye, arkadaşlığa ihtiyacı var. Eminim ki Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencileri onların bu ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılıyorlar.

O duvar sadece onlara değil, lise öğrencilerine de büyük bir zarar verecek. Zira 850 kişilik bir okulun öğrencileri için bahçe denilen bir şey kalmayacak. Oyun sahalarını o duvar ikiye bölecek. Eğitime verdiğiniz değer için teşekkürler beyler bayanlar!

Acaba Milli Eğitim Müdürü konuya ne kadar hâkim. Gidip öğrenciler ile konuştu mu? Daha basit bir çözüm için proje geliştirdi mi? Bizzat okula gidip duvarın yapılacağı yeri gördü mü? Gördüyse daha basit bir çözüm aramak yerine neden kolaya kaçıp da bahçeyi ikiye bölmeyi ve iki okula da zarar vermeyi tercih etti? İl Milli Eğitim Müdürünün eğitime verdiği önemi gerçekten merak ediyorum!

Vali Ali Fidan’ın eğitime ne kadar önem veren bir insan olduğunu bilerekten merak ediyorum, milli eğitim müdürü Vali Fidan’a konu hakkında bilgi verdi mi? Bence bir an önce gidip o yapılacak duvarı yerinde görmeli Vali Fidan. Eminim ki farklı bir çözüm geliştirmeye çalışacaktır. O duvarın yapımının iptal edilmesi bile başlı başına bir çözümdür.

İl Milli Eğitim Müdürü’ne haddim olmadan tavsiyem odur ki o duvara yapılacak masraf ile o öğrencilerin daha fazla ihtiyacı karşılanabilir. Oyun parkuru yapılabilir. Sosyal anlamda farklı işler yapılabilir zira onların en büyük ihtiyacı arkadaş edinmek ve sosyalleşmek. Siz o duvar ile sosyalleşmenin önüne geçiyorsunuz

Vesselam…

  • Yorumlar1
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
DÜZCE HAVA DURUMU