Karakter Boyutu :
MUHARREM YILMAZ

Eğitimde Başarılıymışız, Yav He He…

06 Şubat 2016 - 16:54

Eğitim ile ilgili iki sendika. İkisinin de ismini vermiyorum. Merak edenler araştırabilir. Biz A ve B sendikaları diyelim. 

A sendikası TUİK verilerine dayanarak yaptığı açıklama da Düzce’nin eğitimde 65. Sırada olduğunu söylemiş. Tuncelide birinci sıradaymış. “E ne var bunda bildiğimiz bir şey” diye düşünmeyin. Asıl komedi bundan sonra başlıyor.

A sendikasının yaptığı açıklamaya karşı hemen B sendikası karşı bir açıklama yapma ihtiyacı hisseder. Saatler süren bir çalışmanın ardından yapılan açıklama da Düzce’nin eğitim de 65. Sırada olmadığı ve TEOG’da 53, YGS’de ise 58. Sırada olduğu açıklanır. Aman ne büyük başarı. 

Alkışlayalım mı ne yapalım bilemedim. Ayağa kalkıp iki düğmeyi iliklemek gerek bu başarı karşısında. Baksanıza 65. Değilmişiz. A sendikası hepimizi kandırmış. B sendikasının açıklamasına göre eğitimde çok iyi durumdayız. TEOG’da 53, YGS’de 58. Tekrar hatırlatalım Tunceli birinci.

Kimse bana “Ama okullarımız prefabrik, deprem yaşadık, sorunlarımız var, tüm bu sorunlara göre bu sıralama başarıdır” demesin. Zira bende prefabrik binada okudum. Düzce Lisesi Süper Lise mezunuyum. Sınıfımızın manzarası da açıkta kalmış boş bir klozetti. Camdan dışarı baktığımızda o klozeti görürdük. (İnanmayanlar şu anda Cumhuriyet Lisesi Müdürü İbrahim Bayrak Hocama ya da Farabi Anadolu Lisesi Müdürü Dursun Ali Hocama sorabilirler)

Ki 20 kişilik sınıfımızın neredeyse tamamı üniversiteyi kazandı. (Gerçi bazı hocalarım benim kazandığıma da inanmadılar)

Şimdi iki sendika birbirini suçlamaya, karşılıklı atışmaya devam edecek. A sendikası sıralamada ki başarısızlıktan dolayı hükümeti ve Düzceli idarecileri suçlayacak. Buna karşın B sendikası ise şiddetle itiraz ederek yukarı da saydığım sorunları ardı ardına sıralayarak, tüm bunlara rağmen başarılıyız diyecek.

Bir Allah’ın kulu da çıkıp suçu kendinde aramayacak, öz eleştiri yapmayacak. Al gülüm, ver gülüm herkes halinden memnun. Mesela kimse öğretmenleri sorgulamayacak. Biz sorgulamaya kalksak, “onlar öğretmen meslekleri kutsal” diyecekler.

Biz o prefabrik okulda birçok imkânsızı başardık. Bu bizim çok ileri zekâlı olduğumuzdan kaynaklanan bir durum değildi aksine çoğu zaman normal zekâlı olduğumuzdan bile şüphe ederdik arkadaşlarla. Ama hocalarımız bize inanıyorlardı.

Okul yönetimi sayesinde önce bir tiyatro ekibi kurduk, şiir grubu kurduk Düzce ve ilçelerinde turnelere gittik. Gençlik merkezinde ki oyunlarımız da salon da boş yer kalmadı. Hocalarımız önce bizlere sorunların üzerine gitmeyi, mücadele etmeyi ve en zor zamanda en basit çözüme nasıl ulaşacağımızı öğretti.

Şimdi sizlerin yaptığı ise sadece birbirinizi suçlamak. Sendikalardan biri açıklama yaptıysa hemen diğeri karşı bir açıklama yapıyor. Koca koca adamlar birilerine yaranmak için ne kadar komik duruma düşüyorsunuz.

Neymiş efendim Düzce eğitimde başarılıymış. Neye göre kime göre. 65. Değilmişiz ya bunu başarı olarak bize yutturacaklarını sanıyorlar. Siz bunu başarı olarak görüyorsanız, bu sizin başarısızlığınız. Bilin ki ne ben ne de yüzbinlerce Düzceli bunu başarı olarak görmüyoruz.

Siz iki sendika bugüne kadar eğitim sorunu çözmek için ne yaptınız?

Hangi projeleri geliştirdiniz?

Çözüm önerileriniz nelerdir?

Eğitimde beklenen başarı size göre nasıl gelir?

Evet, beyler cevabınızı en kısa sürede bekliyorum. Öyle birinizin Zekeriya Tozan gibi eleştirici, diğerinizin Hikmet Keskin gibi karşı cevap verir durumu bu sorunu çözmez bilesiniz.

Düzce eğitimde başarısız ise sizlerde başarısızsınız bunu da böyle bilesiniz… Neymiş efendim tüm olumsuzluklara rağmen başarılıymışız. Yav he he…

Vesselam…

  • Yorumlar1
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU