Karakter Boyutu :
MUHARREM YILMAZ

Neler oluyor size?

07 Aralık 2016 - 13:39

Son günlerin en hararetli tartışması kuşkusuz AVM arkasında ki boş arazide yapılan imar değişiklikleri ile alanın parka dönüştürülme çabalarına muhalefetin karşı çıkması. Muhalefet derken sadece CHP ve MHP değil. En büyük muhalefeti, AK Parti el altından yürütüyor hem de kendi partisinin belediye başkanı Mehmet Keleş’e karşı.

Burada en büyük hata Başkan Keleş’te. Olayı aklıselim insanların anlayabileceği seviyede anlatıyor. Dolayısı ile aklı karanlıkta kalanlar algılama problemi yaşıyor. Şimdi anaokulu çocuklarının anlayacağı seviyede konuyu ele alalım.

Şimcik, söz konusu arsa ile ilgili ilk değişiklik 2001 yılında revizyon planı ile yapılıyor. 2001 yılında söz konusu arazide payı olan vatandaşların arsası, şu anda belediyenin meclis kararı ile aldığı yere taşınıyor. Buraya kadar anlamadığınız yer varsa lütfen tekrar okuyun. Yine okuyun, yeniden okuyun.  Şimdi bunu not edin. Devam edelim.

Daha sonra söz konusu arsaya dönemin Düzce Valisi Halil Nimetoğlu AVM ya da otel yapılmasını istiyor. Düzce İl Özel İdaresi de o dönemde orada bulunan arsasına AVM ve Otel yapacağını söylüyor. Ne zaman söylüyor bunu tam 13 yıl önce. Peki, aradan 13 yıl geçmiş, yapılan bir çalışma var mı? Hayır. Bu sırada Düzce Belediyesi söz konusu arazide bütünlüğü sağlamak için kendi arsası ile özel idarenin arsasını birleştiriyor. Şahısların arazisinin de yerlerini değiştiriyor. Tam bu nokta da şahıslar mahkeme yoluna başvuruyor ve mahkemeyi kazanıyorlar. Ve son olarak söz konusu arazide son yapılan değişiklik ile şahısların arazisi mahkeme kararı ile belirtilen yere getiriliyor. Buraya kadar anlaşılmayan bir yer var mı?

Gelelim günümüze.

Şimdi Düzce Belediyesi mahkeme kararını uygulamasa ne diyecek bizim muhalefet. Vay efendim Düzce Belediyesi hukuksuz iş yapıyor, mahkeme kararına uymuyor falan filan inter milan! “Ee mahkeme kararına uyduğu içinde eleştiriyorlar” diyeceksiniz. Ellerinde eleştirecek bir şey kalmayınca bu sefer mahkeme kararını görmezden geliyorlar. Diyorlar ki arazilerin yeri değiştirilince bu şahıslar büyük rant elde etti. Ne rantı elde etmişler! Bilen ya da söyleyen yok.

He rant elde edenler elbette var. Yıllarca şehir merkezinin en güzel parklarını işleten, vatandaşı soyan birkaç kişi var. Halkın parklarını gasp eden, babasının malı gibi kullanan, istediği gibi yöneten. İşte bu kişiler AK Parti üyesi. Kimi AK Partili İGM üyesi, kimisi de AK Parti il yönetiminde. Oralarda takılanlarda bilmem hangi vekilin yeğeni.

Bunun konu ile ne alakası var diye düşünüyorsanız işte bam teli de burası.

Konu ile ilgili şunu da hatırlatmakta fayda var. AK Parti’nin hedefinde olan ve göndermek için yoğun mesai harcadıkları ve Düzcelilerin büyük sevgisini kazanan dönemin Düzce Valisi Ali Fidan ile Başkan Keleş, söz konusu arazinin içler acısı haline çözüm bulmak için kafa kafaya veriyorlar ve alanı park haline getirmeye karar veriyorlar. İçine de bir kent müzesi yapmayı düşünüyorlar.

Bu sıralarda ülkenin içinden geçtiği durumu tekrar tekrar anlatmaya gerek yok. Ali Fidan, Müsteşar oluyor ve Düzce’den ayrılıyor. Başkan Keleş, söz konusu projeyi hayata geçirmek için çalışmaya devam ediyor ve yeni gelen Vali Zülkif Dağlı’nın da projeye destek olacağını düşünüyor.

Bu sırada Düzce Lisesi Parkı hizmete açılıyor. Düzce’nin en güzel yerinde ve merkezinde tek yeşil alana sahip olan parkları işletenlerin içi cız ediyor. Kendilerinin bilmem kaç TL’ye sattığı çay, burada sadece 50 kuruş. Başkan Keleş, bütün parkları halkın hizmetine açmak için çalışırken AK Partili bazı isimler Ankara ile temasa geçiyorlar. Ve “Başkan Keleş işimizi elimizden alıyor” diye ağlıyorlar.

AK Parti için rant meselesinin aslı budur. Bu saatten sonra zaten belediye başkanı ile arası soğuk olan AK Parti teşkilatları Başkan Keleş’i yalnızlaştırma politikası uygulamaya başlıyor. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muharrem Tozan üzerinden Başkan Keleş’e darbe vurmaya çalışıyorlar. Her ortamda yalnız bırakıyorlar ve desteklerini çekiyorlar.

CHP ve MHP’ye geri dönecek olursak. Onlara diyecek bir şey yok. Terminal açılmış, Kültür Merkezi açılmış ellerinde muhalefet edecek bir konu yok. Araştırıp bu konu üzerinde karar kılıyorlar. Neymiş şahıslar büyük rant elde etmiş.  Rant ne diye sorun cevap veremezler. İşin komik tarafı MHP’li bazı üyelerde belediye ile aynı düşünüyorlar ve söz konusu oylama da EVET oyu kullanıyorlar.

CHP’de işi abartıyor ve Vali Zülkif Dağlı ile Başkan Keleş’i karşı karşıya getirmeye çalışıyor. Bu yönde açıklamalar ile Başkan Keleş’i köşeye sıkıştıracaklarını sanıyorlar.

Bir grup medya da Başkan Keleş ile AK Parti teşkilatının arasını açmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Yangına benzin döküyorlar. Buna en büyük desteği ise Başkan Keleş’e sahip çıkmayan AK Parti Düzce İl teşkilatı veriyor. Bilerek ya da bilmeyerek.

Şunu da söylemekte fayda var. Başkan Keleş söz konusu araziyi parka çevirip kent müzesini de yaptığı zaman, Başkan Keleş’e sırt dönen AK Partililer kameraların karşısına geçecek ve “Halkımız için en iyisini yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz” diye açıklama yapacaklar.

AK Parti Düzce İl Başkanı Hikmet Keskin’i savunan onlarca yazı yazmışımdır ama bu defa birilerinin gazına gelip çok büyük yanlış yapıyor. Yanlışın neresinden dönse kardır. Hikmet Ağabey yanında bulunan ve sadece cebini düşünen o grubu yanından uzaklaştırmadığı sürece, onlar Hikmet Ağabeyi yanlış yönlendirmeye devam edeceklerdir.

Bu saatten sonra yapılacak en doğru davranış, Hikmet Keskin ve Başkan Keleş’in bir araya gelip birlik ve beraberlik çağrısı yapmasıdır. Geçmişte yaşanan olumsuzlukları unutacaklar ve Düzce için birlikte çalışacaklar. Aksi halde hem malum medyaya hem de CHP ve MHP’ye çok daha fazla söz söyleme fırsatı vermeye devam edeceklerdir. CHP ve MHP’de yalan yanlış bilgiler ile bu kavgadan beslenmeye devam edecekler.

Önünüzde iki yol var, ya bir araya gelip bütün sorunları çözecek ve başkalarının sizler üzerinden AK Parti’yi yıpratmasına engel olacaksınız ya da ikiniz de gelecekte siyasetin tozlu raflarında yerinizi alacaksınız. Bu kavganın ikinizi de yarardan çok zararı var. Kafanızı geriye döndürün ve geçmişte adı kavga ile anılan AK Partili siyasilere bakın derim. Kaç tanesinin adı bugün anılıyor! Sizinki kavga değil, sade bir inatlaşma. Ama bu inatlaşma sizden çok milyonların desteğini alan AK Parti’ye zarar veriyor bilesiniz.

Vesselam…

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
DÜZCE HAVA DURUMU