Karakter Boyutu :
MUHARREM YILMAZ

Çekirdeklerinizi hazırlayın TSO komedisi başlıyor

30 Ağustos 2017 - 19:40

Düzce Ticaret ve Sanayi Odasında yeni dönem komedi serüveni başlıyor. Çekirdeklerinizi alın, çayınızı demleyin keyifle olayları seyredin.

Dedektif oyunlarına bayılanlar sizlerde kâğıt kalemi hazırlayın ve kimin hakkında hangi haber yapıldı, kim kimi destekliyor iyi takip edin zira durum şu anda çok karışık.

Muhalifler, aday olanlar, aday olmayı düşünenler piyasaya yavaş yavaş çıkmaya başladılar. Haberlerde doğrudan adayım diyecek cesarette değiller henüz. Sorsanız önce meclis üyeliğine seçilelim diyorlar. Lakin şark kurnazı olanlarda var içlerinde. Mesela bir gazetecinin kulağına bir isim fısıldıyorlar ve “bir yoklama çek bakalım, tepkiler nasıl” diyorlar. Bunlar kendi aralarında eğlenen grup.

Bunlardan daha tehlikelileri de var elbette. Mesela her yerde “Ben aday değilim ama ileri de ne olur belli olmaz” diyenler grubu. Asıl tehlike bunlar. Daha adaylıklarını açıklayacak cesarette değiller ama ne hikmetse TSO başkanlığının hesabını yapıyorlar. Nasıl olsa yaptıkları bir icraatta olmadığı için ilerisini düşünmüyorlar. Maksat koltuğa oturmak. Sorsanız “Düzce için ne yaptın” diye “Oooo” diye söze başlarlar, sonra gevelemeye başlarlar. Yaptıkları tek şey akşama kadar dedikodu.

Sabah bir mekânda buluşurlar, başlarlar dedikoduya. Öğle yemeğini başka bir yerde dedikodusunu yaptıkları adam ile yerler başlarlar bir diğerini kötülemeye. Bu böyle devam eder gider.

Aslında bunlara şart koşmak lazım. Tek soruluk mülakata alınmaları gerekir. “Düzce için ne yaptın?” Cevap verebilen seçime sokulmadan doğrudan TSO başkanı olmalı.

Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri ama içlerinde sanayici çok az, bunlar genelde orta çaplı esnaf. Sırf bu yüzden Ticaret Odası ayrı olsun, Sanayi Odası ayrı olsun fikrimi bir kez daha belirteyim.

Ticaret ile uğraşan esnaflar Ticaret Odasında kendi aralarında dedikodularına devam etsinler. Sanayi ile uğraşanlarda “Düzce’ye hangi sanayi kuruluşunu getirebiliriz” diye düşünsünler, Düzce sanayisi için bir şeyler yapsınlar. Yoksa bu esnaflar, sanayicilere bu koltuğu kaptırmazlar.

Yeni seçilecek meclis üyelerinden ve başkandan tek bir ricam var. Fındık fıstık meselelerine kafayı fazla takmasınlar. Bu sene fiyatlar düşük,üretici perişan, tüccar mutlu. Toptan TSO’ya fındık alsınlar gelene geçene dağıtsınlar.

Sahi fındık demişken, TSO neden fındık konusu ile ilgili bir açıklama yapmadı? Ya da aday olmayı düşünenler en azından birkaç kelime edebilirlerdi.

Düşündüm de edemezler. Malum seçime girecekler. “Fındık fiyatı ucuz, üretici ezildi, perişan” deseler hükümeti hedef almış olacaklar. Seçim öncesi akıl karı iş mi bu! Hepsi hükümetten dolayısı ile AK Parti’den dolayısı ile Bakan Özlü’den ve Hikmet Keskin’den icazet almanın peşinde.

Daha bu konuda dahi açıklama yapmaktan korkan adamlar TSO başkanı olduklarında hangi projeyi hayata geçirecekler? Düzce için ne yapacaklar? Hangi yatırımın Düzce’ye gelmesi için Hikmet Keskin’e ya da Bakan Özlü’ye baskı kuracaklar?

Amaçları sadece protokolde ön sıralarda olmak, kendi reklamlarını yapmak olanlara emanet edilemeyecek kadar önemli bir koltuk TSO koltuğu.

Bence siz o koltuğu boş bırakın, fındık, leblebi alın bol bol yiyin. Yiyin birbirinizi.

Bizler elimizde çekirdek, yanımızda çay, sizin komikliklerinizi izlemeye devam edelim.

Vesselam..

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
DÜZCE HAVA DURUMU