Karakter Boyutu :
MUHARREM YILMAZ

Keskin hedefe konulacak en son kişi

21 Temmuz 2018 - 16:32

Tehlikenin farkına varmadılar

AK Parti Düzce Milletvekili listesi açıklandığı zaman buradan uyarmıştık. “AK Parti tehlikenin farkında mı?” diye. Olmadıklarını gördük. 2002 yılından beri ilk defa 3 vekil çıkaramama tehlikesi ile karşı karşıya kalmışlardı.

Özellikle AK Partili seçmen, gösterilen adaylara karşı öfke doluydu. Adayları kötülemek gibi bir kastım yok ama görünen köy kılavuz istemez.

Düzceliler değişim istiyordu. Yeni isimleri, heyecan yaratacak isimleri, listede görmek istiyordu. Açıklanan isimler bir heyecan yarattı ama AK Parti seçmeninde değil, MHP ve CHP’de. AK Partililerin eline ilk kez Recep Tayyip Erdoğan’ı ve AK Parti milletvekili adaylarını ayrı ayrı değerlendirme fırsatı geldi. Vatandaşlarda bu fırsatı değerlendirdi.

Düzce seçim sonuçlarına baktığımızda ülke genelinde en fazla oy kaybının yaşandığı iller arasında ilk sırada yer aldı. Bu duruma bakarak “Düzce teşkilatı çalışmıyor, işe yaramaz, seçimde başarısız oldular” demek çok yanlış. Bu hem seçim süresince gecesini gündüzüne katarak çalışan başta AK Parti Düzce İl Başkanı Hikmet Keskin’e hem de teşkilat üyelerine büyük saygısızlık olur. Ellerinden geleni yaptılar ama AK Partili seçmen bildiğini yaptı. Genel Merkeze “Siz beni takmazsanız biz yapacağımızı biliriz” dediler ve yaptılar.

Keskin hedefe konulacak en son kişi

AK Parti açısından milletvekilliği konusunda ortada bir başarısızlık var, öncelikle bunun kabul edilmesi lazım. Peki, bu başarısızlığın sorumlusu Hikmet Keskin’midir. Kesinlikle hayır. Asıl sorumlular Keskin’in kucağına pimi çekilmiş bombayı bırakanlardır.

Bile bile vatandaş ile ladese tutuşanlar asıl sorumlulardır. Vatandaşın aklı ile alay edenler, AK Partiye oy vermeyenleri FETÖ’cü ilan edenler, yerini garanti görenler, Bakan Faruk Özlü rüzgarı ile 3-0 yaparız diyenler, sokakta vatandaş ile tartışanlar, vatandaştan korkusuna sokağa çıkamayanların hepsi bu yenilgide sorumluluk sahibidirler.

En büyük sorumlulukta aday belirleme sürecinde Düzcelilerin istediği adayları görmezden gelen AK Parti Genel Merkezidir. Halkı dinlemeyip, Düzce’de belli başlı kişilerin gazı ile hiç hesapta olmayan adayların yazılı olduğu kâğıdı Hikmet Keskin’in eline verip “Bu liste ile seçimi kazanacaksın” diyenlerin sorumsuzluğudur, bu seçimin sonucu.

AK Parti 2, AK Partili seçmen 3 vekil çıkardı

Bu liste ile seçime girenler Düzce’yi nasıl kaybettik diye karalar bağlaya dursun. Düzce’de AK Partili seçmen sonuçlardan oldukça memnun. Çıkın sokağa, AK Partiye oy verenler dahi “MHP’nin vekil çıkarması iyi oldu” diyor.

AK Partili olup, milletvekilliğinde MHP’ye oy veren seçmenler AK Parti’nin bu uyarıyı hak ettiğini söylüyor. Düzce’de seçim sonucu açık ve net. AK Parti Düzce’den iki milletvekili çıkardı, AK Partili seçmen Düzce’den üç milletvekili çıkardı. MHP’den İyi Parti’ye giden oylar, AK Parti’den fazlası ile geri döndü. MHP hem elinden kaçırdığı oyları telafi etti hem de AK Parti’den gelen oylar ile Düzce’den vekil çıkardı. Şimdi Ümit Yılmaz’ın bu durumu çok iyi değerlendirmesi lazım. Kendisine oy veren 20-25 bin civarına seçmeni küstürmediği sürece MHP Düzce’de milletvekili çıkarmaya devam eder.

El ele poz vermek şart

Seçimler oldu bitti. AK Parti teşkilatları bir silkelenmeli hemen ardından Ümit Yılmaz’ı tebrik etmeli. Mutlaka el ele poz vermeli.

Ortak bir basın açıklaması ile “Düzce’de Cumhur İttifakı seçimi kazanmıştır. Düzce’de kaybeden yoktur. Birlik, beraberlik, kardeşlik kazanmıştır. İttifaka zarar verici her türlü eylemden uzak duracağız ve Düzce için çalışacağız” demeliler.

AK Parti, MHP yakınlaşması ilerleyen dönemde artarak devam edecektir. Bu yakınlaşma yüksek olasılıkla belediye seçimlerine de yansıyacak.

Çünkü Türkiye’nin yeni sistemi ikili yapıyı ön görüyor. Belediye seçimleri için ittifaka gerek yok, herkes kendi adayı ile seçime girer diyebilirsiniz. Ama 24 Haziran gösterdi ki AK Parti ve MHP tabanı bu birlikteliğe onay verdi. İlerleyen süreçte Mecliste dahi AK Partili vekiller ya da MHP’li vekiller dönemi sona erecek ve Cumhur İttifakının falanca vekili şeklinde konuşulacak. 

Yukarıda bunun hazırlığı yapılıyor. Düzce olarak sizler buna ön ayak olun, tabanda sağlanan birlikteliği bozmayın.

 

Belediye Başkanlığı seçimleri Kasım’da mı

Daha erken seçimin emaresi okunmazken 2018’de erken seçim olur demiştim. Vatandaşın onar verdiği bir değişikliği, kimsenin 2 sene daha bekletme gibi bir lüksü olamazdı, olmadı da.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kararı ile seçimlerinde Haziran ayından yapılmasına karar verildi ve oluşturulan Cumhur İttifakı büyük bir başarı yakaladı.

2019 Mart ayında yapılması planlanan yerel seçimler 2018 Kasım ayına alınır mı? Cumhur ittifakının yakaladığı başarı ve uyum ortada. Her iki partinin tabanı bu yakınlaşmaya ve birlikte hareket etmeye onay vermiş durumda.

Bu yıl içinde yerel seçimleri de yapıp, 2023 yılına kadar ülkede seçim yapılmasının önüne geçilebilir. Böylelikle 2019 yılı dahil 2023 yılının ortasına kadar kimse seçimi seçim ekonomisini konuşamaz.

Aksi takdirde yaz aylarının son bulması ile birlikte yavaş yavaş siyasi kulislerde 2019 ayında yapılacak yerel seçimler, adaylar konuşulmaya başlar. Bakan olamayacak bir çok ismin adı belediye başkanlığı için geçer. Kamuoyu meşgul olur, ülke tekrar seçim gerginliğine girer. Gereksiz tartışmalar yaşanır.

Erdoğan ve Bahçeli bunların önüne geçmek için Ekim sonu Kasım başı gibi erken yerel seçim kararı alırsa şaşırmayın!

Yerel seçimlerde Cumhur ittifakı devam eder. Mevcut şartlarda AK Parti’de olan belediyelerde MHP aday çıkarmaz, MHP’de olan belediyelerde AK Parti aday çıkarmaz. CHP ve HDP’de olan belediyeler için ise hangi parti güçlü ise o aday çıkarır diğeri destekler.

Böylelikle ne AK Parti kaybetmiş olur ne de MHP. Aksine ikisi de yeni belediye başkanlıkları kazanabilir.

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU