Karakter Boyutu :
NEVZAT CİNGİRT

Düzceli bu kez farklı düşünüyor

29 Nisan 2015 - 12:47

Düzce ve ilçelerinde yaşayan seçmen, herkesin malumu olan AK Parti içi çekişmeler yüzünden bölgeye gelen yatırımlar noktasında eski vilayeti Bolu kadar hizmet alamadığı için, meclise, 7 Haziran’da muhalefetten bir milletvekili göndermenin ilimizde yaşayan 355 Bin insanın geleceği açısından daha yararlı olacağını tartışıyor.

 

7 Haziran seçimlerine 40 gün kaldı…

 

Soru şu?

 

Düzce bu kez TBMM’ye muhalefetten 1 milletvekili göndere bilecek mi?

 

Kimi güvenilir araştırma şirketlerinin Düzce için yaptıkları saha çalışmasında, AK Parti oylarında gözle görülür bir düşüş olduğu gerçeğini ortaya çıkardı. Anket şirketleri, düşüşün bu şekilde devam etmesi halinde MHP’nin Düzce’den 1 milletvekili çıkarmasına mutlak gözüyle baktıklarını açıkladılar.

 

2003 yılından günümüze kadar yapılan 3 genel seçim ile, geçen yıl yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AK Parti’ye ve onun kurucu lideri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a koşulsuz destek veren Düzceliler, geçmiş seçim dönemlerinin aksine 7 Haziran seçimleri için bu kez farklı düşünüyor…

 

Düzceliler bu kez farklı düşünüyor

 

Anket şirketlerinin yaptığı saha çalışmalarında seçmen memnuniyetsizliği üst seviyede olduğu gözlendi. AK Parti Düzce teşkilatının bir bütün olarak Düzce’nin biriken sorunlarına çözüm üretme yerine parti içi mücadele ile boğuşarak Düzce’ye zaman kaybettirdiğini düşünen seçmen, Bolu’da olduğu gibi bu kez farklı tercihleri deneyecek gibi görünüyor.

 

Muhalefetin olduğu Bolu daha fazla hizmet üretiyor

 

Muhalefetin meclise 1 vekil gönderdiği Bolu ile, 3 dönemdir AK parti’ye büyük bir kredi açarak 3 vekil gönderen Düzce arasında kıyas yapan seçmen, yanı başındaki Bolu’daki muhalefet milletvekili sayesinde iktidar partisi vekillerinin Bolu’ya daha fazla yatırım getirdiğini, genel bütçeden Bolu’ya daha fazla kaynak aktarıldığını ve hizmetin daha iyi alındığını görüyor. İşte bu ve buna benzer göstergelere bağlı olarak seçmenin tercihindeki değişim, muhalefetin Düzce’den en az 1 milletvekili çıkarma şansının epeyce yüksek olduğunu gösteriyor.

 

STK’ların iradesi yok sayıldı

 

60 civarında aday adayının yarıştığı AK partide teşkilat içi temayül yoklaması ile, bin civarında STK temsilcisinin “ şunu vekil görmek istiyorum “ diye kullandığı oylar görmezden gelindi. Düzce ve içlerinden oy kullanmaya gelen yüzlerce STK temsilcisinin iradesi yok sayıldı. İçinde yaşadığımız yörenin, yerelin hiçbir kıymeti, önemi, önceliğinin olmadığını bir kez daha ortaya çıktı.

 

Aynı köyden 2 aday

 

Düzce’nin kendine has renklerinin yol edildiği, tek karar vericinin AK Parti Genel Merkezi’nin olduğu bir ortamda, aynı köyden 2 kapı komşusu olan Faruk Özlü ve Fevai Arslan ile, Ankara 2. Bölgeden

 

Düzce’ye monte edilen Ayşe Keşir’i listeye koyan genel merkez; böylelikle, Düzce’nin en büyük övünç kaynağı olan çok kültürlülüğünü hoyratça budamış oldu.

 

Ayşe Keşir’in aday gösterime biçimine tepki var

 

Ha keza, 12 AK Partili kadın aday adayının milletvekili olmak için aylardır çarşı pazar dolaşarak mücadele ettiği Düzce’de, tabanın taleplerini kulak arkası eden genel merkezin tepeden inme bir biçimde Ankara 2. Bölgeden aday adayı olan Ayşe Keşir’i milletvekili adayı olarak Düzce’ye göndermesi ise, yerelin hiçbir öneminin olmadığının açık kanıtı olduğunu gösterdi.

 

Düzce’nin dağından taşından bir haber

 

Son dakika emrivakisiyle tombaladan çıkan, Düzce’nin dağından taşından, suyundan havasından bir haber Ankara 2. Bölge aday adayı Ayşe Keşir’in, listelerin YSK’ya teslim edilmesine saatler kala 3. Sıradan listeye sokularak Düzcelilere emrivaki yapılmasını içlerine sindiremeyen AK Partililer, tepkilerini ulu orta konuşarak dile getirmeseler de, özel sohbetlerde kıyamet koparıyorlar.

 

Akçakoca yok sayıldı

 

Kurulduğu 2002 yılından beri, her milletvekili seçiminde AK Parti’de 1 milletvekili olan ve 16 aday adayının sıralamaya girebilmek için yarıştığı Akçakoca ilçesi liste dışı bırakılarak bölgesel kriterlerin dümdüz edilmesi Akçakoca’da infial yarattı.

 

AK Parti içindeki “ Düzce lobisine “ yenildiğini düşünen ve İlçeler içinde en güçlü, en diri yapıya sahip olduğu söylenen Akçakoca parti teşkilatı küstürüldü. Özellikle Konurlp’ten başlayarak, Boğaziçi bölgesi ile Akçakoca seçmeninin 7 Haziranda ki tercihi, genel merkezin Düzce için uygun gördüğü “ ben ne dersem o “ zihniyetini de test etme açsından önemli olacak…

 

1 vekil sürpriz sayılmaz

 

Düzceli seçmenler arasındaki tercih değişimine dikkat çeken araştırma şirketleri, AK Parti Genel Merkezi’nin, Düzce’nin gerçek tercihlerini bir kenara iterek kendi isteğine göre oluşturduğu vekil listesine gösterilen tepkiye bağlı olarak, MHP’nin 7 Haziran seçimlerinde 1 milletvekili çıkarmasının sürpriz sayılmaması gerektiğini belirtiyor.

 

MHP, 1 milletvekili çıkarma şansını giderek artıyor

 

Genç nüfus içinde işsizliği en çok olduğu iller arasında olan Düzce’de, özellikle gençlerin bu seçimlerde MHP’yi tercih edeceğini tespit eden araştırma şirketleri, partinin henüz seçim startını vermediği ve topyekun sahaya çıktığında MHP oylarındaki yükselme eğiliminin daha net görüleceğini belirterek, söylendiği gibi AK Parti açısından 3 milletvekilinin çantada keklik olmadığını ifade ettiler.

 

  • Yorumlar4
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU