Karakter Boyutu :
OP.DR.TAHİR ATUN

ENDOSKOPİ KORKULU RÜYANIZ OLMASIN

21 Kasım 2017 - 21:23

Endoskopi; ucunda mikro kamera bulunan 7-8 mm inceliğindeki oldukça esnek bir aletle yemek borusu, mide, ince bağırsak ya da kalın barsağın görüntülenmesidir.

Endoskopi ile mide ve bağırsak hastalıklarının teşhisi ve aynı zamanda tedavisi yapılabilmektedir. Örneğin kanser öncüsü lezyon olarak değerlendirilen mide yada bağırsak polipleri (et parçaları) işlem esnasında saptandığında aynı anda polipektomi ( et parçasının özel bir aletle yakılarak alınması) uygulanabilmektedir. Böylece kanser bile çıksa erken dönemde yakalandığı için yüzde yüz iyileşme mümkün olabilmektedir. Hatta bazen endoskopi ile yapılan müdahale yeterli olabilmekte ikinci bir ameliyata gerek kalmamaktadır.

Bilinmesi gereken en önemli husus; kanser öncüsü her lezyonun erken dönemde herhangi bir şikayet oluşturmadığıdır. Kanser ilerledikçe büyür, büyüdükçe bulgu vermeye başlar. Ağızdan kan gelmesi, kilo kaybı, halsizlik, siyah renkli dışkılama gibi. Bu dönemde yaptıracağınız endoskopi sadece teşhiste size kolaylık sağlar. Yaşam sürenizi değiştirmez. Ancak şikayetiniz yokken yaptıracağınız endoskopi, kanseri erken dönemde yakalayabileceği için sonuç itibariyle yaşama süreniz üzerinde de olumlu etki bırakacaktır.

Midede yaşayan helikobacter pylori denen bir mikrobun çeşit çeşit mide kanserleri yapabildiğini biliyor muydunuz? Emin olun ki sadece bunu öğrenmek için bile olsa endoskopi yaptırmanıza değer.

Eskiden hasta uyutulmadan canlı bir şekilde mide ve bağırsaklarına bakılırdı. Doğal olarak hasta için işlem oldukça zahmetli bir iş idi. Ancak son zamanlarda işin ehli endoskopist ve anestezist işbirliğiyle nabız ve oksijen kontrolünde sedasyon (uyutulma) eşliğinde gayet rahat ve konforlu bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Geç kalınmış mide kanserinde dünyaları verseniz çoğu şeyi değiştiremezsiniz. Oysa erken dönemde yaptıracağınız bir endoskopi size yepyeni bir sayfa açabilir. Kanser olsa dahi erken dönemde tamamen tedavisi mümkün.

Her tür sorunuz için genel cerrahi kliniğimize başvurabilirsiniz.

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

DÜZCE HAVA DURUMU