Karakter Boyutu :
Yrd.Doç.Dr.Fevzi Er

YEREL YÖNETİMLERDE SONUCU GÖREREK İŞE BAŞLAMAK

23 Mayıs 2014 - 12:14

Düzce tarımsal alanları ile hayvan yetiştiriciliğindeki zenginliğini büyük ölçekte üretime ve markaya dönüştürme fırsatını zaman kaybetmeden kullanmaya ihtiyacı vardır. Türkiye’de fındık yetiştiren illerden birisi Düzce’dir. Bu avantajına rağmen Düzce’nin kendine özgü marka olmuş bir fındık ürünü olmadığını görüyoruz. Bu ve buna benzer örnekleri çoğaltabiliriz. Düzce’yi öne çıkarabilecek marka ürünlerini üretmesi lazım. Düzce’nin sahip olduğu zenginlikler bu fırsatı yaratabilir.

Ne yazık ki, plansız kentleşme ve düzensiz sanayileşme Düzce’nin verimli tarım arazilerini baskı altına almış ve almaya devam etmektedir İstanbul ve çevre illerden gelen yoğun yatırım talebi Düzce’nin ekonomik dengesini daha da bozacağını göstermektedir. Düzce’ye yapılacak her yatırım, tarımda verimlilik yönünü baskı altına alacağını gösteriyor. Bu nedenle, bu yöndeki yatırımların analizi iyi yapılmalı ve verimli topraklarda yatırımlara izin verilmemelidir. Sanayileşme uğruna tarım heba edilmemeli ve tarımın geleceği iyi düşünülmelidir. Bu yönde, en fazla sorumluluk yerel yönetime düşüyor.

Ancak, yerel seçimde yerel yönetime talip olan ve kazanan yönetimin hazırladığı ve kamuoyuna açıkladığı projelere baktığımda, oy getirecek ve göze hoş görünecek biçimde hazırlanmış projeler olduğu görülmektedir. Bu konulara ilişkin nelerin yapılması gerektiği hususlara daha önceki yazılarımda değinmiştim. Bu gün geldiğimiz noktada, gördüğüm projelerle Düzce’nin hak ettiği yere gelmesi olanaksızdır. Çünkü bu projeler  Düzce’nin  yönünü  ortaya koyamıyor.

Yol, su, sosyal tesisler, park ve temizlik hizmetlerine dayalı çalışmalar belediyelerin yapması gereken zorunlu faaliyetlerdir. Belediyeler bu işleri yapmak zorundadır. Esas olan;  Üniversite, Ticaret ve Sanayi odaları, uzmanların ve sivil toplum kuruluşlarının olduğu ve düşünce zenginliğinin yer aldığı  ve uzun vadede halkın yararına olan  projeleri  hayata geçirmektir.

Günümüz yerel yöneticilerinin en önemli özelliği bilgi ve teknolojinin hızla gelişmenin karşısında dokuyu bozmadan kentin varlığını devam ettirebilmektir. Bunu yaparken yöneticilerin,  projelerine uygun hedeflerine ulaşmaları için mevcut koşullarla değil gelecekte gelebilecek değişimleri öngörüde bulunabilme becerisine ve bilgisine sahip olmaları gerekir.

Düzce’nin marka şehri olabilmesi için önce planlı ve dengeli gelişmeyi sağlayacak altyapıya ihtiyacı var. Bunu yapacak olan kurum ise yeni iş başına gelen yerel yönetim kadrosudur. Bu yönde, yerel seçimler bir kentin marka olması açısından yerel ölçekte projelerin hayata geçirilmesi için önemli bir fırsattır. Seçimler bittiğine göre, Düzce’nin geleceğini iyileştirecek icraatların gerçekleştirilmesini beklemek halkın hakkıdır. Geçmişte marka olma yolunda başarılı olamayan ve öne çıkma yolunda birçok avantajlara sahip olan Düzce’nin geleceğine yönelik projelerin hayata geçirilmesini bekleyip göreceğiz. 

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Tüm Yazılarını Göster
DÜZCE HAVA DURUMU