Karakter Boyutu :
Yrd.Doç.Dr.Fevzi Er

DÜZCE YENİDEN DÜŞÜNMELİ

13 Haziran 2014 - 11:47

Düzce ilinin 259.700 hektarlık alanının 88.500 hektarı tarım arazisi, 39.500 hektarı da tarıma elverişsiz arazidir. Düzce ekonomisinde tarım önemli bir gelir kaynağıdır. 88.500 hektarlık tarım alanının 11.300 hektarlık kısmında sebze ve meyve üretimi yapılıyor. Burada da yüksek katma değerli üretim yapılamıyor; aslında “çilek, vişne, armut, elma ve kiraz “ gibi tarım ürünlerinde marka olabiliriz. Orman vasfını kaybetmiş alanlarda kestanecilik ve ceviz olabilir. Gölyaka Tarıma Dayalı Seracılık OSB projesinin için ayrılan alanın bir bölümü toplu konuta gitmiş. Yer değiştirilmiş, yenisi hâlâ ortada yok. Bu işlere akıl sır ermiyor.

 Düzce’nin potansiyel açıdan önemli varları vardır; ancak görebildiğim sorun her şey, her üretim olsun isteniyor. Her şey olsun derken kafalar karışıyor, burada “ Ortak Akıl “ eksikliği ortaya çıkıyor. Bana göre, Düzce’nin en önemli ihtiyacı modeldir. Hep tartıştık, konuştuk, yazdık ve öneriler geliştirdik. Bunlar hepsi boşta kaldı ve sonuç alınamadı. Örneğin; depremden sonra Düzce’de gelişim planına dayalı komisyonlar oluşturuldu, her komisyon bilime ve akla dayalı projeler yaptı, sunumlar oldu. Sonuçta hiçbiri uygulanmadı. Bir sürü zaman ve emek harcandı, yazık oldu.

 İlimizde konut sektörü çok hızlı büyüyor. Bu ara satışların durgun olduğu görülüyor. İleride daha da daralabilir. Düzce’de nüfusun büyük bölümü ( %43 ) geçimini tarımdan sağlıyor. Bir türlü tarıma dayalı sanayiye geçilemiyor. Gölyaka’da tarımın yanında sağlık turizmi geliştirilebilir. Akçakoca deniz turizmine dayalı kongre turizmine elverişli bir ilçe, bu ilçe çam, gürgen, kayın ve kestane ormanlarıyla örtülü. Diğer ilçelerin de ekonomik potansiyeli var. Biz istesek de istemesek de Düzce gelişecek. Önemli olan hangi sektörün uzun vadede Düzce’ye daha fazla katkı yapacağıdır. Bu konu araştırılmalı ve altyapı hazırlanmalıdır. Çilimli ilçesinde 3.OSB faaliyete geçeceği söyleniyor. Bu konuda halka doğru bilgiler verilmeli ve doğru sektörler belirlenmelidir. Düzce Üniversitesi’nin büyük emekleriyle ortaya çıkan Teknopark projesinden de sanayicilerin önemli beklentileri var. Sanayiciler, bu konuda  bir ilerleme olup olmadığını merak ediyor.

 Düzce’nin en büyük sıkıntısı yerel yatırımcıların yatırım yapmamasıdır. Bu sıkıntının aşılması ve yerel yatırımların ön plana çıkması gerekiyor. Vergi sıralamasında ilk 10’a bakıldığında ya kamu yatırımları ya da şirket merkezinin Düzce’de olmadığı şirketler gözüküyor. Düzce ihracatının %90’ını Düzce dışında merkezli sektörler yapıyor. Bu şirketler Düzce için büyük imkanlar sağlamıyor. Düzce’nin kalkınmasını ve gelişmesini istiyorsak yerli ve dış sermaye dengeli bir gelişme modeline uygun sektörel çeşitlilik sağlamak zorundayız.  

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Tüm Yazılarını Göster
DÜZCE HAVA DURUMU