Karakter Boyutu :
Yrd.Doç.Dr.Fevzi Er

OFF-SHORE VE VERGİ CENNETLERİ

09 Aralık 2017 - 11:14

Türkiye ile vergi cenneti Man Adası Hükümeti Arasında 20 Eylül 2012 yılında vergi konularını kapsayan Bilgi Değişim Anlaşması imzalandı. Türkiye Cumhuriyeti Ana Yasası gereği Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından çıkarılan kanun ile uygulamaya girmesi bu anlaşmanın uygulanmaya konulması gerekiyordu. Ancak bu kanun 8 Mart 2017 tarihinde çıkarıldı.

Kayıt dışı kazanç elde edenler, kara para aklayanlar ve vergi kaçırmak isteyen kişi ve kuruluşlar vergi cenneti ülkelerinin değerli müşterileridir. Offshore şirketlerine gönderilen paralar vergilendirilmiş ise sorun yok. Sorun olan şey gönderilen paraların vergilendirilmiş bir kazançtan elde edilip edilmediğinin tespit edilmesidir. Bu günlerde tartışma konusu olan Man Adası belgeleri incelendiğinde gönderilmiş paralar vergilendirilmemiş ise kara para aklama suçu işlenmiş olur. Bu yönde söz konusu belgelerin araştırılması gerekir. Ancak Türkiye ile Man Adası arasında imzalanan anlaşmanın 8 Mart 2017 tarihinde yürürlüğe girmesi nedeniyle açıklanan para hareketleri ilgili vergi incelemesi yapılamayacaktır. Offshore şirketlerine para gönderen vergi cenneti kişi ve kuruluşlar 2012, 2013, 2014 ve 2015 yıllarına ait matrah artırımını yapmamışlar ise bu yılların para hareketler ile ilgili olarak vergi incelemesi yapılabilecektir.

Vergi cennetinde bir şirketi, 2-3 günde 1.000 dolar masrafla kurabilirsiniz. Ayrıca kurulmuş bir şirketi daha kısa bir sürede ve daha az masrafla devir edebilir veya devir alabilirsiniz. Ücret karşılığında bir temsilciye vekâletname ile tüm yetkiler sizde kalmak koşuluyla şirkette görevlendirebilirsiniz. Bu biçimde bir işlemle sizin isminiz hiçbir yerde geçmeden gizlilik içinde faaliyetlerinizi yürütebilirsiniz. Temsilciniz adınıza banka hesabı açarak gönderdiğiniz paraları bir servet yönetim şirketine yatırarak paranın nerede olduğu bilinmeden işlemler devam edebilecektir. Bu yönde yapılan işlem servet yönetim şirketinin bulunduğu vergi cenneti ülkelerinin tüm mevzuatlarına uygun gizli olarak yürütülmektedir.

01.01.2006 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Kurumlar Vergisi Kanunu’na göre; kazancın elde edildiği ülke vergi sistemi ile Türk vergi sistemi arasında vergilendirme oranı ile aynı düzeyde bir vergilendirme gerçekleşiyorsa bilgi değişim dikkate alarak Bakanlar Kurulu’nca ilan edilen ülkelerde faaliyette bulunan kuruluşlara nakden veya tahakkuk ettirilen her türlü ödemelerin verginin konusuna girip girmediğine veya ödeme yapılan kuruluşun vergi mükellefi olup olmadığı dikkate alınmadan %30 oranında vergi kesintisi yapılır.

Şimdi “Böyle bir hüküm var iken; nasıl oluyor da Türk vatandaşları veya şirketleri dünya cenneti ülkelerinde istedikleri gibi para hareketini yönetebiliyor’’ diye soru akla gelebilir. Bu sorunun cevabı ise, Bakanlar Kurulu hangi ülkelerin vergi cenneti olduğuna ilişkin listeyi ilan etmediği için bu madde fiilen uygulanamamaktadır.

Siyasi ve ekonomik açıdan güven duyulmadığı ülkelerin vatandaşları ülkelerindeki banka paralarına el konulması veya dondurulması gibi riskleri düşünerek cennet ülkelerdeki bankaları tercih etmektedir. Çünkü bu ülkelerdeki mevduat sahipleri uluslararası hukuk kuralları gerektirmediği sürece bilgi paylaşmak zorunda değildir. Bu nedenle yasal olan Offshore şirketlerinde vatandaşlar ve şirketler bu şirketlere para aktarırken varlıklarını korumak ve yatırımlarda gizlilik gibi hususları düşünürler. Ancak offshore şirketlerinden elde edilen gelirin vergisini ödemediğiniz takdirde vergi cezaları ile karşılaşırsınız. Böyle bir ceza durumu var iken vatandaşlarımız veya şirketlerimiz vergi ödemeden

offshore cennetini yaşıyor. Bunun nedeni, Bakanlar Kurulu offshore ile ilgili işlemlerin uygulamaya girmesini geciktirmesidir.

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Tüm Yazılarını Göster
DÜZCE HAVA DURUMU