Karakter Boyutu :
Yrd.Doç.Dr.Fevzi Er

“MİLLET İTTİFAKI” TÜRKİYE’NİN GERÇEĞİ

20 Haziran 2018 - 16:11

Cumhuriyet Halk Partisi, İyi Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti ittifakı Türkiye’nin ihtiyacından doğmuştur. Bu ittifak aynı zamanda Türkiye’nin geleceği ile ilgili projedir. Bu ittifak, Türkiye’yi yönetenlerin yaptıkları siyaset sonucu oluşmuş bir ittifaktır. Milletin iktidara verdiği destek iyi kullanılsaydı ittifaklara ihtiyaç kalmayacaktı. Millet ittifakı, milletin önünü açacak, hukuk ve adalet sistemi güçlenecek ve demokrasi adına önemli gelişmeler sağlayacaktır. Haksızlığa ve mağduriyete yol vermeyecek bir anlayışla kurulan bu ittifaka milletin verdiği desteğin özünü kaybetmeden doğru değerlendirilmelidir.

Millet ittifakına Türkiye’nin geleceği açısından yaklaşmalıyız. Düşüncelerimiz farklı olsa da aynı Türkiye’de yaşıyoruz. Bu nedenle, birlikte yaşamayı öğrenmemiz ve birbirimize saygı göstermemiz ve hepimiz insan olarak hak ve özgürlüklere sahip olmamız lazım. Bu yönde, bu temel esaslar çerçevesinde herkesin huzur ve demokrasi temelinde yaşaması bir haktır. Bu hakkın kullanılması açısından iktidarın güven vermesi gerekir. İktidarın inandırıcılığı devam etmediği için millet ittifakı ortaya çıktı. Bu ittifakı yapan partiler, farklılıklarını muhafaza ediyor ve her parti kimliğini koruyor. Parti kimliğini koruyarak temel ilkeler çerçevesinde hukuk, adalet ve demokrasi için bir araya geldiler.

Türkiye’nin geleceği için ittifakı oluşturan partilerin temel ilkeleri belli. Bu ilkeler, parlamenter sistem, hukukun üstünlüğü, adaletin yeniden tesis edilmesi tek kişi yönetimi değil katılımcı yönetim. Bugün geldiğimiz noktada, tek kişi egemenliğine dayanan bir rejimin dayatılması ile karşı karşıyayız. Bu rejimin işleyişi demokrasi ile örtüşmüyor. Bu yönde, dört partinin ittifakı, demokratik parlamenter rejimine dönme noktasında alternatiftir. Millet ittifakı, demokrasiye, hukuka ve adalete evet demektir. Demokrasi anlayışıyla kurulan bu ittifaka milletin verdiği destek, ittifakta yer alan herhangi partinin çıkarına değil, aksine millet yararına bir umut haline gelmiş siyasi bir adımdır.

  • Yorumlar1
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Tüm Yazılarını Göster
DÜZCE HAVA DURUMU