Karakter Boyutu :
Yrd.Doç.Dr.Fevzi Er

DÜZCE 2018 SANAYİSİ

26 Ekim 2018 - 10:18

Türkiye sanayi işletmelerinin mali yapılarında son yıllarda meydana gelen bozulma, Düzce’deki işletmelerin mali durumunu da olumsuz etkiledi. Borçları gittikçe artan ve öz kaynakları yetersiz olan işletmeler, işletme sermayesi ve yatırımlar için sürekli borçlanıyor. Düzce’deki işletmelerin genelinde borç öz kaynak oranı aleyhine işliyor. Bu oran 2016 yılında %80 iken 2018 Ağustos ayında %100 üzerine çıktı. Her üç şirketten biri zarar ediyor.

İşletmelerin ciroları reel olarak azalmaya devam ediyor. Net kâr ise büyük ölçüde azaldı. Faiz giderleri arttı ve borçları da sürekli artıyor. Zararın sebebini dövizdeki dalgalanmalar oluşturdu. İşletmelerin öz sermayeleri sorun olmaya devam ediyor. İşletmelerin borçlanma açısından riskleri her yıl artıyor. 2018 yılı ikinci çeyrekte bu risk daha da yükseldi. İşletmelerin dönem kârı da her yıl azalmaya devam ediyor. Satış kârlılığında 2013 yılında başlayan azalma eğilimi, 2018 yılında da devam ediyor. Satışların artmasına karşın azalan karlılık, işletmeleri büyütme, yeni yatırımlara yöneltme ve faaliyetlerini devam ettirme konusunda karamsarlık oluşturuyor.

Sanayicilerde oluşan kriz algısı üretimlerinin devam etmesinde olumsuz etki yaratıyor. Sanayici düşük karşılık oranı ile çalışmakta ve her dört işletmeden biri zor durumdadır. Üretimin sürdürülebilirliği zorlaşıyor ve işletmeleri al-sat gibi diğer arayışlara zorluyor. Bu da İşletmeleri hedeflerinden uzaklaştırmaktadır. Finans açığını kapatmak için para bulmada zorlanan ve yüksek faiz ile borçlanan işletmelerin bilançoları da bozulmuştur. Faizin 35-40 bandına gelmesiyle işletmelerin finans yapısı daha da sorunlu hale gelmiştir. Sanayici faiz ile borçlanarak yatırım yapıyor.

Ancak sonra birden faiz yükselince zararlar oluşuyor. Bu da döviz kurunun sıkça iniş çıkışından kaynaklanıyor. Bir yılda ortalama yüzde 25’lik artış yerine, yıllara yayıp her yıl piyasa koşullarına uygun oranda artışlar yapılsa işletmelerin bilançolarına yıkıcı etkisi olmayacaktır.

Özetle, Düzce’de faaliyet gösteren işletmelerin eğitimin yanı sıra teşvik ve finans desteğine ihtiyacı vardır. Yeni yatırım yapmak isteyen yatırımcılar ise, yatırım yapacakları yerin mali ve ekonomik sorunlarını dikkate alırlar. Bu yönde yatırımcıları inandırıcı adımların atılması gerekiyor.

Dr.Fevzi Er fevzier@dogruakademikdanismanlik.com

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Tüm Yazılarını Göster
DÜZCE HAVA DURUMU