Karakter Boyutu :
Yrd.Doç.Dr.Fevzi Er

DÜZCE ` DE İŞSİZLİK NE DURUMDA?

28 Aralık 2013 - 12:34

2013 yılı istihdam verilerine göre Düzce`de 11 aylık ortalama %1 oranında istihdam arttı. %9,5 olan işsizlik %8,5 oldu. Bu durum Türkiye işsizlik oranına göre ( %9,9 ) çok iyi bir gelişmedir. Bu gelişmede Organize Sanayi Bölgelerinin ve 5084 Sayılı Teşvik uygulanmasının önemli yararları olmuştur. Teşvik avantajını kullanmak isteyen yatırımcı Düzce`ye yatırım yapmış ve istihdam yaratmıştır. Diğer yandan teşvik süresinin 4 yıl daha uzatılması  Düzce ekonomisi için  önemli bir avantaj olmuştur.  Ancak,  çalışan sayısının artmasına karşın  kişi başı üretim artmıyor.

İstihdamın artmasına karşın kişi başına üretimin artmadığı ekonomide yapısal bir sorun var demektir. Bu sorunun temelinde ucuz ve niteliksiz iş gücü istihdam edildiği görülmektedir. Bu tespit Düzce ekonomisindeki istihdam sorununun  temel  kaynağıdır. Evet, Düzce`de işletmeler artıyor ve işe aldıkları eleman sayısı da artıyor. Bu olumlu bir gelişme ; fakat bu işletmeler ölçeklerini büyütüp bir üst gruba geçemiyorlar. İşletmeler yatırım ve istihdama yönelik destek almalarına karşın rekabet üstünlüğünü sağlayacak teknolojiyi kullanamadıkları için nitelikli eleman çalıştıramamaları nedeniyle ticarileşebilir ürün üretilemiyor ve teşvik programları yeterince yararlı olamıyor. Bunun nedeni; destek ve teşvikler ,yapısı güçlü şirketlerin kullanabileceği biçimde tasarlanmıştır. İşte bu nedenle proje geliştirme kültürü yeterli düzeyde olmayan Düzce ekonomisinde, yatırımlarını nitelikli eleman çalıştıracak yönde iyileştirme yapılamıyor.

Düzce ekonomisi; %28’ tarım, %24’ü sanayi, %12`si ticaret, % 24’ü hizmetler, %4’ü inşaat ve %8’i  diğer  sektörlerlerden  oluşuyor. Son zamanlarda ise ekonomik büyüklükte bir yatırım yapılmadı. Bu rakamlara bakıldığında Düzce`nin ekonomisinin  nasıl gelişeceği de net görülmüyor. Dikkatli olmak lazım,ticaretin ekonomiden hızlı büyüdüğü dönem kapanmıştır. Düzce`de ticaretin ekonomiye hakim olduğu montaj sisteminden vazgeçilerek katma değeri yüksek olan sanayi yapısını öne çıkaran değişime ihtiyaç vardır.

İstihdam yaratmayan büyümenin  sürdürülebilir büyüme olamayacağı gerçeği Düzce için de geçerlidir.Düzce`nin nitelikli ve sürdürülebilir istihdam yaratan, yoksulluğu azaltan, eğitimi ve sağlığı iyileştiren bir ekonomik yapıya ihtiyacı vardır. Bu yönde ekonominin yapısal sorunu çözülemez ise  asgari ücretle çalışan niteliksiz elemanlarla istihdam açığını kapatmaya devam edecektir. İş verenler de çalışanlarda durumlarından memnun olamayacaklardır.

Sonuç olarak, Düzce`mizde işsizliğin azalması iyidir; fakat sürdürebilir olmalıdır. Sürdürülebilir olması için  nitelikli eleman çalıştırıp Küçük işletme boyutundan orta boy işletme ve büyük boy işletme boyutlarına geçerek katma değeri yüksek ürünler üretilip istihdam yaratılmalıdır. 

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Tüm Yazılarını Göster
DÜZCE HAVA DURUMU