Karakter Boyutu :
Yrd.Doç.Dr.Fevzi Er

2014 KÜÇÜK ve ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELER(KOBİ)) İÇİN ZOR BİR YIL

19 Şubat 2014 - 14:28

fevzier@dogruakademikdanismanlik.com

TÜİK verilerine göre Türkiye’de faaliyet gösteren KOBİ sayısı 2milyon 700 bin. Bunların %96’sı mikro olarak tanımlanan işletmelerdir. Bu işletmelerin sayısı 2 milyon 500 bin civarındadır. Genel toplam içerisinde 50 bin küçük işletmeler ve 30 bin bini de orta ölçekli işletmelerdir. Türkiye ekonomisi analiz edildiğinde, ihracatın %65’i, istihdamın %76’sı ve katma değerin %58’ini KOBİ’lerin sağladığı görülmektedir. Bu işletmelerin toplam kredi içerisindeki payı ise %26’dır. Bu rakamlar Türkiye ekonomisi için KOBi’lerin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

KOBİ’leri son beş yıllık faaliyetleri incelendiğinde 100 işletmenin 53’ü kapandığı görülmektedir. Bu durumu, Düzce iş adamlarıyla tartıştığımızda, ortaklık kurup faaliyete devam edeceksin veya kapatacaksın veyahut öz sermaye ile çalışacaksın diye konuşmalarına şahit oluyoruz. Mevcut koşullarda 0rtaklık kültürü gelişmediğinden ve öz sermaye yapıları da uygun olmadığından faaliyetlerine devam etmeleri zor olacaktır. Çünkü hangi ölçekte olurlarsa olsunlar KOBİ’lerin faaliyete devam etmenin koşulları değişmiştir. Bu yönde, KOBİ’lerin karşılaştıkları sorunların başında finansman ve krediye ulaşmada karşılaştıkları zorluklar geliyor. Özellikle mikro ve küçük işletmelerin krediye ulaşmalarında bürokratik engeller ve aldıkları miktarlarda büyük sorunlar yaşadıkları görülmektedir. 

Merkez Bankası’nın faizleri arttırma kararıyla bankalarda kredi faizleri %20-24 bandına oturmuştur. Kur değişmelerinin de ekonomide yaratacağı yükler de dikkate alındığında maliyetler artacak ve iç

talepte de daralma olacaktır. Bu gelişmeler KOBİ’lerin riskini büyütecek ve faaliyetlerini sürdürmelerini zorlaştırıp  birçok işleteme kapanma durumu ile karşı karşıya kalabilecektir.

Küresel sermayenin azalması sonucu  likidite darlığı  oluşacağı  dikkate alındığında KOBİ’lerin faaliyetlerini devam ettirip amaçlarına ulaşmaları zorlaşacağı anlaşılmaktadır.

 KOBİ’ler yaşanabilecek bu olumsuzlukları aşmak için içsel başarının yöntemlerini gözden geçirip başarıyı arttırabilecek uygulamaları geliştirmeleri gerekiyor. Başarının temelinde ciro hedefindenkarlılık hedefine dönmeleri gerekiyor. Karlılık felsefesinde ‘’KALİTELİ KAR’’ anlayışı hakim olmalıdır. Bu anlayışın temel faktörü ise ‘’FAZ’’değişimidir.

SONUÇ:

KOBİ’ler zaman geçirmeden yol haritaları belirlemelidir. Aksi takdirde kapanma tehlikesi ile karşılaşabilirler. FAZ değişimini mutlaka gerçekleştirerek kurumsallaşmaları gerekiyor. Pazar kavramı değişiyor, kar marjları düşüyor, kar anlayışı değişiyor, rekabet artıyor. Bu yönde değişimlere karşı faaliyete devam etmenin yolu kurumsallaşmaktır.Sürdürülebilir büyüme için kurumsallaşmak şart. 

  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Tüm Yazılarını Göster
DÜZCE HAVA DURUMU