ÇAVUŞ: ŞİDDET TERÖRÜNE 12 KURBAN VERDİK

ÇAVUŞ: ŞİDDET TERÖRÜNE 12 KURBAN VERDİK

Türk Sağlık Sen Düzce Şube Başkanı Ekrem Çavuş, sağlık çalışanlarının haksızlıklar ve zulümlerle karşı karşıya olduklarını dile getirdi. Çavuş doktorların Düzce?de durmama nedeninin mobing olduğunu iddia ederken, sağlıkta sorunların masaya yatırılacağı bir çalıştay önerisinde bulundu.

 

 

Türk Sağlık Sen Düzce Şube Başkanı Ekrem Çavuş, dün akşam Ana Haber bültenimize konuk oldu. Çavuş, sağlıkta şiddeti bir kez daha gündeme çıkaran, İstanbul'da Dr. Fikret Hacıosman'ın bir hastası tarafından öldürülmesi ile Sakarya Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde görevli Prof. Dr. Arif Serhan Cevrioğlu?nun hasta yakınları tarafından dövülmesine değinirken, silahla hastaneye nasıl girildiğini sorguladı.

Sağlıkta şiddet terörüne 12 kurban verdiklerini söyleyen Çavuş,? biz bize şiddet uygulayanların evladı, kardeşiyiz? dedi.

Her şiddetin arkasından sağlıkçıların hedef tahtasına oturtulduğunu söyleyen Çavuş, ? Yaklaşık 60 bin civarında 5 yılda beyaz kod verilmiş. Bunlar resmi rakamlar. Bunun 3 katı beyaz kod verilmeyen sağlık personelinin ürküp korkup haber vermediği olaylar var. Psikolojik şiddetin rakamları resmiyete girmiyor. Çoğu fiziki şiddete ait rakamlar.? Dedi.

? Biz insan hayatına şifa veren elleriz? diyen Çavuş, sağlık çalışanlarının haksızlıklar ve zulümlerle karşı karşıya olduklarını dile getirdi, şiddetin önlenmesiyle ilgili çözüm önerilerini sıraladı.

Çavuş, ? Sağlıkta beyaz kod verilen şiddetin yüzde 70?inin önüne geçebiliriz. Bir eğitim, halk öncelikli olarak, sağlık çalışanlarının eğitimi de söz konusudur. İki yaptırımlar, şiddete sıfır tolerans getirilirse, hizmet alıcının şiddet uygulaması halinde hizmet sonlandırılması, ama bizde ne oluyor karakola giriyor arka kapıdan çıkıyor. Ama basına çok yansırsa kamuoyu baskısından tutuklama gerçekleşir onun haricinde sahip yok. Döven dövdüğüyle, küfreden küfrettiği ile kalıyor. Bugüne kadar hiçbir sağlıkçı arkadaşım ben şiddet gördüm diye görevinden el çekmedi, görevine devam etti, şiddet gösteren kişiye tedavisini uyguladı.? Şeklinde konuştu.

Sağlıkta şiddetin en büyük sebeplerinden birini açıklarken,  Düzce?nin coğrafi konum avantajlarına rağmen sağlık çalışanlarının neden Düzce?de durmak istemediğini sorgulayan Çavuş, gerekçenin mobing olduğunu dile getirdi.

Çavuş , ?evet mobing var. Ehliyet liyakat sahibi olmayan insanlar bugün bir yerlere gelir, çalışan ve gerçekten hak eden insanların üzerinde senin sendikan benim sendikam diye ayrım yaparsa sağlık çalışanının motivasyonunu düşünün.? Dedi ve acilen liyakat sisteminin devreye girilmesini istedi.

Hastanede polikliniklerde 150. sıraya kadar birikme olduğunu söyleyen Çavuş, hekim olmadığı için bu yığılmanın olduğunu söylerken, sağlıkçılara ait bir sosyal alan da olmadığını vurguladı ve tük kesimlerin bir araya geleceği bir çalıştay yapılması önerisinde bulundu.Sağlık çalışanının huzurlu olmasının vatandaşa yansımasının da olumlu olacağının altını çizerek, hizmette kalitenin artacağını belirtti.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.