Bolu’da Mor Patates İlk Kez Topraktan Çıkarıldı

Bolu’da Mor Patates İlk Kez Topraktan Çıkarıldı

Bolu’da özellikle obezite ile mücadelede olumlu sonuçlar veren ve ticari değeri çok yüksek olan mor patatesin üretimine başlanıldı.

 

Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, doğal miras olan ata tohumlarına sahip çıkmak amacıyla, Karacasu beldesinde bulunan belediyeye ait serada mor patates yetiştiriciliğine başladı. Bolu Belediyesi tarafından tohumluk olarak geçtiğimiz aylarda ekimi yapılan ve günümüzün en yaygın rahatsızlıklarından biri olan obezite ile mücadelenin olumlu sonuçlanmasında büyük fayda sağlayan, içerisinde barındırdığı çok sayıda vitamin ve minerallerle yararlı ve ticari değeri yüksek bir besin olan, mor patatesler ilk kez Belediye Başkan Yardımcısı Rasim Özdemir ve Park ve Bahçeler Müdürü Aylin Aydın tarafından topraktan çıkarıldı.

Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Rasim Özdemir Çiftçilere mor patates üretimi konusunda tavsiyelerde bulunacaklarını ifade etti. Özdemir, "Bolu yöresi bilindiği gibi patates ile anılan, patates üretiminin çok olduğu bir yerdir. Sarı patatesimiz vardır dünyaca ünlü. Çok lezzetli bir patatestir. Bunun yanı sıra Park ve Bahçeler Müdürlüğü olarak ekonomik değeri yüksek ne yapabiliriz? diye düşünürken mor patates ekimi yaptık. Şimdi de bu patatesleri çıkarttık. Ekonomik değeri de çok yüksek. Biz bu konuyla ilgili ilk defa böyle bir çalışma yaptık. Çiftçilerimize eğer bunun üretimi uygun olursa onlara da önümüzdeki yıllarda tavsiye etme yöntemine gideceğiz” şeklinde konuştu.

Bolu Park ve Bahçeler Müdürü Aylin Aydın Mor patatesin obeziteye karşı etkili, kalp hastalıklarına karşı koruyucu özelliği ve bunama ve unutkanlığı gideren bir özelliğe sahip olduğunu belirtti. Aydın ise “B vitamini, A vitamini ve C vitamini açısından son derece kuvvetli bir besindir. Lif oranı çok yüksek. Nişasta oranı çok düşük. Çok iyi bir karbonhidrattır. Ayrıca mor rengine sahip olması nedeniyle doğal bir pigment olarak pastalarda, böreklerde, çikolatalarda ve birçok çeşitle sofralarımızda görebileceğimiz ticari değeri yüksek çok sağlıklı bir sebze. Tohum olarak biz bunun üretimine başladık. Tohum olarak bu sene çoğaltmayı düşünüyoruz. Zaten Bolu toprağı yumrulu bitkilere çok yatkın. Patatesimiz de zaten meşhur. Bu mor patatesin de üretimini de çok kolay yapmaktayız. Bunu da çiftçilerimize kazandırmayı amaçlıyoruz. Normal patatesten tadı da farklı içindeki vitamin olarak da farklı. Antioksidan değeri çok yüksek. Obeziteye karşı etkili. Kalp hastalıklarına karşı koruyucu özelliği var. Ayrıca bunama ve unutkanlığı gideren bir özelliğe sahip. Mor besinlerin antioksidan değeri çok kuvvetli olduğu için hücre koruyucu özelliğine sahip” dedi.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
21.08.2019
22:51

ÖYLE PATATES İLE BU İŞ OLMAZ OBEZİTEDEN KURTULMAK İSTEYEN MİDESİNİ KÜÇÜLTEÇEK BUNU NASIL YAPAÇAK SUYU ÖNCE İÇEÇEK SONRA YEMEYİNİ YİYEÇEK ACELE ETMEDEN İYİ CİĞNİYEREK SONRA 3 SAAT YEMEYİN ÜZERİNE SU İÇMEYEÇEK BÖYLE DEVAM EDERSE KİŞİ SONRA Kİ ÖĞÜNLERDE DAHA AZ YİYİP ÇABUK DOYAR VE İLK AYA EN AZ 5 EN ÇOK 10 KGR KİLO VERİR ET İLE BIOL YEŞİLLİK SEBZE YEMEKLERİ İLEDE EKMEK YEMELİ BAKLİYAT ÜRÜNLERİNE AĞIRLIK VERİLMELİDİR ŞEKER YERİNE BAL VE TUZU AZALTMALIDIR 3 AYIN SONUNDA 2025 KGR BİR İNSAN ZAYIFLAYABİLİR NEYMİŞ FORMÜL 30 DK ÖNCE SU YEMEK 3 SAAT SONRA SU

Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00
sts


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.