İşçi çocuklarından muhteşem gösteri

İşçi çocuklarından muhteşem gösteri

İşçi çocuklarından muhteşem gösteri

Mevsimlik tarım işçilerinin çocukları Çilimli’ye muhteşem bir gösteri ile veda etti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından 2013 yılından beri Çilimli’de yürütülen “Mevsimlik Fındık Tarımında Çocuk İşçiliğinin Sonlandırılması” projesinin bu yılki etabı tamamlandı.

Çilimli’e eğitim gören öğrenciler proje süresince öğrendikleri şarkı, dans ve gösterileri özel bir gecede izleyenlerle paylaştı.  Öğrencilerin  üç hafta boyunca çalışıp emek verdikleri gösteriler büyük beğeni topladı. Projenin Çilimli ilçe sorumlusu Nuray Eran Türedi her yıl fındık toplamak için Doğu illerinden pek çok ailenin geldiğini, memleketlerine gidemeyen çocukların bu dönemde hem eğitim- öğretimden yoksun kaldıklarını hem de pek çoğunun yaşlarına uygun olmayan ağır şartlarda çalıştırıldığını söyledi.  Türedi proje kapsamında yapılan telafi eğitimleriyle çocukların eğitim-öğretim alanında eksiklerinin giderildiğini belirterek “Aynı zamanda çocukların fındık bahçesinde çalışmak yerine okula yönlendirilmesiyle çocuk işçiliğinin de önüne geçilerek çocukları çocuk işçiliğinin olumsuz etkilerinden koruyoruz. Bu yıl proje kapsamında yaşları 3-16 yaşları arasında 271 çocuğa ulaştık. Eğitim öğretimin yanında; uçurtma şenliği, tiyatro gösterisi, geleneksel çocuk oyuncakları yapım atölyesi, tohum ekimi, öğrencilerin ağız ve diş sağlığı hakkında bilgilendirilmesi gibi pek çok sosyal ve sportif etkinliğe imza attık. Öğrencilerin çok yönlü gelişimlerini destekledik” dedi. 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.