Düzce'de Kenevir Üretimi Artacak

Düzce'de Kenevir Üretimi Artacak

Düzce Üniversitesi, bölgede kenevir üretiminin yaygınlaştırılması için çalışma başlattı.

Çevre ve Sağlık Alanlarında İhtisaslaşma Programı kapsamında katma değeri yüksek birçok çalışma yürüten Düzce Üniversitesi, bu kez birçok sanayi ürününde kullanılan ve ekonomik değeri oldukça yüksek bir bitki olan endüstriyel kenevir yetiştiriciliği konusunda gerekli girişimleri başlattı.

DÜ Tarımsal Atıkların Endüstriye Geri Kazanımı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Sercan Serin, Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Programı kapsamında kurulmuş olan Merkezin asıl hedefinin, bölge ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacak katma değeri yüksek projeler ve ürünler geliştirmek olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasının ardından, birçok sektörde kullanım alanı bulunan kenevirin üretimine ilişkin tarımsal politikaların yeniden ele alınmaya başlandığını söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Serin, “Kenevir birçok sanayi ürününde kullanılan ekonomik değeri oldukça yüksek bir bitki. Çevre-Sağlık alanlarında ihtisas üniversitesi olarak şu an gündemde olan bu konudan uzak durmamız düşünülemez. Bu kapsamda üniversite olarak endüstriyel kenevir yetiştiriciliği konusunda gerekli girişimlerimizi başlattık. Fakat endüstriyel kenevir tarımının kentimizde de yapılabilmesi için yasal mevzuatta aşılması gereken bir takım engeller bulunmaktadır. Yasal mevzuatın genişletilmesi hususunda şu ana kadar İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile istişarede bulunduk. İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz üzerinden ilgili Bakanlıkla bu konu hakkında yazışmalar gerçekleştirildi. Ayrıca mevzuatta kenevir konusunda araştırma yapmak isteyen üniversitelere kontrollü olmak şartı ile engel bulunmamaktadır. Ancak ihtisaslaşma olarak misyonumuz, bölgeye katkı sağlamak olduğu için bu tarım ürününün üretimini bölge çiftçisiyle birlikte yapmaktır. Endüstriyel kenevir tarımının Düzce’ye kazandırılması konusunda umutlu olduğumuzu söyleyebilirim.” ifadelerini kullandı.

 Bu alanda projeler geliştirmek ve bölgedeki çiftçilere destek vermek konusunda üniversite olarak istekli olduklarını İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne de ilettiklerini dillendiren Düzce Üniversitesi öğretim üyesi, İl Müdürlüğü’nde görev yapmakta olan konunun uzmanları ile birlikte Düzce Üniversitesi ihtisaslaşma grubundan bir çalışma ekibi oluşturdukları bilgisini paylaştı.

KENEVİR YAYGINLAŞACAK 

“Endüstriyel kenevirin üretimi ve ıslahı dışında neler yapabileceğimizi ve hangi ürünlerin geliştirilmesi konusuna öncelikli odaklanmamız gerektiğini çok yönlü ele aldık.” diyerek sözlerine devam eden Sercan Serin, “Buna istinaden çevre alanında ihtisaslaşma çalışmalarımız kapsamına ‘Kenevir’ ana başlığını da dahil ettik ve hedeflerimizi belirledik.  Endüstriyel kenevirin üretimi-ıslahı, tohum-lif üretimi, inşaat alanında ürün geliştirme, tekstil ürünleri, kozmetik ürünler, medikal sağlık ürünleri, nanoselüloz, odun sirkesi, kompozit malzeme, sanatsal kâğıt üretimi gibi katma değeri yüksek olabilecek konular belirledik. Böylece Üniversitemizde farklı çalışma disiplinlerini aynı üst başlık altında bir araya getirmeyi hedefliyoruz. Amacımız keneviri bölgeye ve kentimize kazandırıp bu konuda hevesli ve istekli olan sanayi kuruluşlarını bölgeye çekmek. Böylece geliştirilen ve bölgeye çekilen farklı alanlarda istihdam olanaklarını arttırabilmeyi ve üniversite-sanayi iş birliğini daha da güçlendirebilmeyi hedefliyoruz.” dedi.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.