Beton Kanolarla Yarışacaklar

Beton Kanolarla Yarışacaklar

İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen ve bu sene 8.’ncisi yapılacak olan Beton Kano yarışları için harekete geçen Düzce Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrenci ve akademisyenleri, daha öncede katıldıkları ve derece yaptıkları yarışları yeniden kazanmak için çalışmalara başladı. Daha önce Türkiye Birinciliği ve Türkiye dördüncülüğü getiren kano ile birlikte bir kano daha yapan ekip, yeniden Türkiye Şampiyonu olmak için çalışmalarını göl üzerinde sürdürüyor.

 

İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından her yıl geleneksel olarak yapılan ve bu sene 8.’ncisi düzenlenen beton kano yarışlarına Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi akademisyen ve öğrencilerinden oluşan ekip, 4. defa katılacakları şampiyonada şampiyon olmak için kürek çekecek. Geçmiş yıllarda yapılan şampiyonlara 3 defa katılan 1 Türkiye Birinciliği ve 1 Türkiye 4. kazanan akademisyen ve öğrenciler, beton kano filolarına bir kano daha eklediler.

Tasarımını ve inşasını kendileri yaptıkları 3 kano ile göl üzerinde deneme yapan kano ekibi,

15 Mayıs’ta İTÜ’de yapılacak yarışlarda yer alması planlanan beton kanoların testlerini yaptı.. Kanoların denge, tasarım ve batmama gibi özelliklerinin değerlendirildiği deneme yarışlarında ilk defa kanoları deneyen öğrenciler, kanoların sudaki hızlarını da test etme imkanı kazandılar.

 

Beton Kano Yarışlarına iyi hazırlandıklarını söyleyen Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar; “İnşaat Mühendisliği bölümü akademisyen ve öğrencilerimiz, özellikle beton kano tasarımında ve geliştirilmesinde çok iddialılar.” dedi.   Çakar “İTÜ gölette yapılan yarışmalarda derecelerimiz var. Bu yıl yine 15 Mayıs’ta yaklaşık 17 üniversite ile yarışacağız. Bu yıl ki tasarımımız yine öğrencilerimize ait. Hocalarımızın liderliğinde gerçekleştirdikleri malzeme ile ilgili ARGE çalışmalarını da yine kanolarına yansıtarak denge, tasarım, batmazlık çerçevesinde yarışacaklar. Dün suya indirildi kanoları, bugünde ilk denemeleri yapıyorlar. 15 Mayısta da İTÜ’de yarışacaklar” dedi.

Beton Kano Yarışlarında Düzce Üniversitesi’nin geçmişte birincilik ve 3.’li,k aldığını dile getiren Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar, hedeflerinin bu sene de şampiyonluk olduğunu ifade ederek kanolarda kullanılan beton hakkında bilgiler verdi. Ayhan Şamadar; “Beton kano yarışması İTÜ’de 8 yıldır düzenleniyor. Biz de 3’üncü defa yarışmaya katılacağız. Toplamda 20 üniversite katılıyor. Düzce Üniversitesi en genç üniversite olarak yer alıyor. İlk katıldığımızda 1.birinci olduk. 2. defasında ise 4.lük elde ettik. Şu anda kanomuzu yeniledik. İnşallah yine derece almak istiyoruz. Ayrıca beton hayatımızda birçok alanda kullanılıyor. Bu beton inşaatlarda kullanılan beton değil. Onun yarısı kadar yoğunluğunda 3 katı daha fazla mukavemetli. Betonu öyle bir geliştirdik ki inşaatlarda kullanılan betonun yoğunluğunu 2 kat düşürüp mukavemetini 3 kat arttırabiliyoruz. Bir hedefimiz daha var betondan can yeleği. Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor. İnşallah yakında güzel haberler vereceğiz. Malzeme konusunda Düzce Üniversitesi olarak çok iyiyiz, ekibimiz çok iyi, hedefimiz ülkemize faydalı inşaat mühendisleri yetiştirmek” diye konuştu.

 

Beton Kano Takım Kaptanı Fatih Adak ise deneme sürüşlerinde yaptığı açıklamada hedeflerinin yarışmayı birinci bitirmek olduğunu dile getirerek, birinci olmak için çok iyi tasarım yaptıklarını ve takımlarının çok iyi olduğunu ifade etti. Fatih Adak Geçtiğimiz yıllarda takımlarının sadece inşaat Mühendisliği öğrencilerinden seçtiklerini bu sene ise takıma farklı alanlardan da öğrenci aldıklarını ve takımlarını sürekli geliştirdiklerini dile getirdi. Fatih Adak; “Temel amacımız betondan çok hafif bir malzeme elde edip betonu yüzdürmekti. Bu yarışmaya 3. defa katılıyoruz 2 senedir farklı başarılar elde ettik. Şu anda 19 takım hazırlanıyor. Çok kuvvetli ve tecrübeli üniversiteler var. Bu sene de hedefimiz 1. olmak” diye konuştu.  

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.