İş beğenmeyenlerin yardımları kesilecek

Devletin sunduğu sosyal yardımlarda yeni düzenlemeye gidilecek. Hazırlanan tasarıya göre; sosyal yardım desteğinden yararlananların istihdamı sağlanacak. Düzce’de yaklaşık 2 bin 500 kişiyi ilgilendiren tasarı önümüzdeki haftalarda hayata geçirilecek. İŞKUR’un teklif ettiği işi üçüncü kez kabul etmeyenlerin bir yıl süreyle sosyal yardımı ya durdurulacak ya da azaltılacak.

İŞKUR’un teklif ettiği işi beğenmeyenler, devletin sunduğu sosyal yardımlardan yararlanamayacak. Sosyal yardım alanlar geçerli bir mazeret sunarak işi kabul etmeyenlerin mazeretleri değerlendirilerek yapılacak araştırmada mazeretleri uygun görüldüğü takdirde yardım almaya devam edecekler.

Düzce’de hali hazırda çalışmaya müsait durumda yaklaşık 2 bin 500 kişi olduğu ve bunların Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla yardım alıyor.

Diğer taraftan fabrikaların Düzce’yi terk ettikleri, piyasalarda yaşanan darboğazda işletmeler ve fabrikalar işçi çıkartırken bu tasarının nasıl hayata geçirileceği ise şimdilik muamma olarak görülüyor.

 

Kimleri İlgilendiriyor?

Gıda yardımı ile ihtiyaç sahibi ailelerin gıda ve giyim gibi temel ihtiyaçları karşılanıyor. Ağırlıklı olarak da dini bayramlarda bu yardımlar yapılıyor. Yararlanmak için hane içindeki kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor ki, bu da aylık 609 lira anlamına geliyor. Aile yardımı içinde barınma yardımı da bulunuyor ve oturulamayacak derecede eski, bakımsız konutlarda yaşayan muhtaç kişilerin konutlarının onarımı için yapılıyor. İhtiyaca göre yardım miktarı 15 bin lira ile 25 bin lira arasında değişiyor. Yakacak yardımı da en çok faydalanılan yardımlar arasında. Bu kapsamda, asgari ücretin üçte birinden daha az geliri olan ihtiyaç sahiplerine, senede bir kere bedelsiz kömür yardımı yapılıyor.

 

Kadınlara, asker ailelerine de ayrı yardımlar bulunuyor. Sosyal güvencesi olmayan, fakir ve muhtaç durumda bulunan eşini kaybetmiş kadınlara iki ayda bir 275 lira ödeniyor. Yakını askerde olup da sosyal güvencesi ve geliri olmayan ailelere de iki ayda bir 275 lira destek veriliyor. Yine aile yardımı altında annesi ya da babası vefat etmiş 18 yaşından küçüklere iki ayda bir 100 lira ödeme yapılıyor. Doğum yardımı de devletin verdiği yardımlardan en çok yararlanılanı. Bu kapsamda birinci çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 lira destek veriliyor.

 

Bir Yıl Destek Yok

 

Eğitim yardımları da devletin sunduğu yardımlar arasında yer alıyor. Kırtasiye desteği, şartlı eğitim yardımı, öğle yemeği yardımı, ücretsiz ders kitabı desteği, öğrenci taşıma ve barınma desteği, engelli öğrencilerin ücretsiz taşınması bu desteklerden sadece bir kaçı. Bu yardımlardan ise belirli şartlara sahip olan istisnasız herkes yararlanıyor. Bu şartlardan biri kişi başına düşen geliri net asgari ücretin üçte birinden -2019 yılı için bu tutar 609 lira- az olması gerekiyor. Bir diğeri ise SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı gibi herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olunmaması. Bugüne kadar da bu yardımlardan 12 milyonun üzerinde kişi yararlandı.

 

2019-2023 yılını kapsayan 11. Kalkınma Planı göre sosyal yardımlar yeniden ele alınıp, yeni düzenleme yapılacak. Yardımlar belirli şartlarda verilmeye devam edecek ancak yoksul kesimin istihdam edilebilirliği artırılacak ve üretken duruma geçirilecek programlar uygulanacak. Daha önemlisi, sosyal yardımlardan yararlananlardan çalışabilir durumda olanlar istihdama yönlendirilecek. Yani, yaşlı, engelli, 18 yaşından küçük olanlar dışında çalışabilir durumda olanların sürekli sosyal yardım alması yerine istihdam edilmesi sağlanacak. Bunun için de sosyal yardımlardan yararlanıp da çalışmak için İŞKUR’a (Türkiye İş Kurumu) kayıtlı olanlar; İŞKUR’un teklif ettiği işi, üçüncü kez kabul etmezse sosyal yardımları azaltılacak. Ne kadarlığına? Bir yıl süreyle. Daha açık bir anlatımla İŞKUR’un bulduğu işleri beğenmeyip de reddedenler, sosyal yardımlardan yararlanamayacak.

 

 

 

Sosyal Yardımlar Neler, Nasıl Yararlanılır?

 

Gıda yardımı: Dini bayramlarda veriliyor.

Yakacak yardımı: Yılda bir kez veriliyor.

Eşi vefat eden kadına aile yardımı: İki ayda bir 275 lira.

Asker Ailesi Yardımı: İki ayda bir 275 lira.

Öksüz, yetim yardımı: İki ayda bir 100 lira.

Asker çocuğu yardımı: İki ayda bir 100 lira.

Doğum yardımı: Birinci çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 lira.

Elektrik yardımı: 3-5 kişilik ailelerin elektrik tüketim bedeli karşılanıyor.

Eğitim yardımı: İlköğretimdeki erkek öğrenci için aylık 35 lira, kız öğrenci için aylık 40 lira. Ortaöğretimdeki erkek için aylık 50 lira, kız için aylık 60 lira. İki ayda bir toplu ödeniyor.

Öğle yemeği yardımı: Öğrencilerin öğle yemekleri karşılanıyor.

Sağlık ve gebelik yardımı: Doğumun hastanede yapılması halinde tek seferlik 75 lira, gebelik döneminde anne için aylık 35 lira, çocuk için aylık 35 lira veriliyor. 12 ay, 2 ayda bir toplu ödeniyor.

Kronik hastalara yardım: Aylık, 1.305 lira ödeniyor.

Çoklu doğum yardımı: Aylık 150 lira ödeniyor.

Cihaza bağımlı hastalara yardım: Elektrik tüketim desteği kapsamında aylık 200 lira ödeniyor.

Terör zararı yardımı: Aylık 1.200 lira ödeniyor.

Sosyal uyum yardımı: Hanedeki kişi başına 120 lira.

Yaşlılık aylığı yardımı: Aylık 637.80 lira ödeniyor.

Engelli aylığı yardımı: Aylık 509,13 lira ile 763,69 lira arısında ödeme yapılıyor.

Engelli yakını yardımı: Aylık 509 lira.

Silikozis hastalarına yardım: 1.100 lira ile 1.384 lira arasında aylık ödeme yapılıyor.

Evde bakım yardımı: Aylık 1.384 lira.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
OKUYUCU YORUMLARI
8.08.2019
11:10

Suriyelilere yattiklari yerden yardim ediyorsunuz ya kendi insanlariniza yardim etmissiniz cokmu kendi insanlarinizda yatarak yardim almış çokmu yani

Katılıyorum   Katılmıyorum
%56,90
Düzceli
7.08.2019
21:10

Suriyelilere yardım edin pardon hayvan bezler gibi besleyin kafelerde lokantalarda yesinler içsinler tmm güzel bir uygulamada suriyelilere bakma işini de bitirin bu millet çoluk çocuğuna mi bakacak mülteci olarak getirdikleri yabancılara mi bakacak hayvan bezler gibi besliyoruz tecavüz hırsızlık bıçaklama silahla vurma suriyelilerde

Katılıyorum   Katılmıyorum
%48,28
Suriyelilere yardım edin


Bu sayfa da yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan duzcetv.com sorumlu tutulamaz.